"Piękna nasza Polska cała" w Przedszkolu nr 6

Wpis dodał(a) Agnieszka Żmuda

Dowiedziawszy się o projekcie edukacyjnym „Piękna nasza Polska cała” Przedszkole Samorządowe nr 6 w Skawinie bardzo chętnie przyłączyło się do udziału w nim. Realizację projektu rozpoczęliśmy z końcem września umieszczając na stronie internetowej oraz na gazetce w szatni naszego przedszkola plakat. W projekcie brały udział wszystkie trzy grupy z naszego przedszkola: Misie, Wiewiórki i Smerfy. W trakcie trwania projektu udało nam się wykonać poszczególne zadania:

PAŹDZIERNIK:
Zadanie „Szlakiem historii” - zrealizowaliśmy to zadanie udając się na wycieczkę po Skawinie – naszym mieście. Na początku wybraliśmy się do parku miejskiego, gdzie przy pomniku króla Kazimierza Wielkiego dowiedzieliśmy się, że był on założycielem naszego miasta. Tam również zobaczyliśmy Pałacyk Sokół i rzekę Skawinkę, a także podziwialiśmy piękno naszej okolicy jesienią. Następnie udaliśmy się na skawiński rynek. Tam zobaczyliśmy Ratusz. Wycieczkę zakończyliśmy spacerem pod Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza oraz pod tzw. Mały Kościółek pw. Najświętszej Maryi Panny.

2. W naszym ogrodzie przedszkolnym zasadziliśmy „Drzewo pamięci” jako symbol życia i wolności.

3. Zabawa ludowa - dzieci poznały oraz uczestniczyły w zabawie "Jawor".

LISTOPAD:

Zajęcia dydaktyczne w listopadzie związane ze Świętem Niepodległości stworzyły nam okazję do wykonania kilku następnych zadań.

4. W szatni naszego przedszkola stworzyliśmy kącik patriotyczny „Piękna nasza Polska cała”.

5. 6. Nauka wiersza i piosenki o tematyce patriotycznej - każda grupa nauczyła się piosenkę patriotyczną oraz wiersz, który zaprezentowaliśmy na uroczystym apelu zorganizowanym z okazji 11 Listopada.
Grupa I "Misie" - wiersz M. Łaszczuk "Znak"
Grupa II "Wiewiórki" - wiersz Cz. Janczarski "Barwy Ojczyste", piosenka "Ziemio rodzinna, ziemio ojczysta".
Grupa III "Smerfy" - przygotowała inscenizację z wieloma wierszami i piosenkami.

7. Zorgazniozanie uroczystego apelu w związku z obchodami 100 rocznycy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dodatkowo najstarsza grupa Smerfy przygotowała krótką inscenizację z tej okazji.

8. Hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego" - zakończeniem powyższej uroczystości było wspólne odśpiewanie Hymnu Polski Mazurka Dąbrowskiego przez wszystkie przedszkolaki oraz pracowników naszej placówki.

9. "Dzień Mody Patriotycznej" - po apelu grupa II w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach w naszych barwach narodowych zorganizowała pokaz mody patriotycznej. Ponadto, w tym dniu dzieci z wszystkich drup miały na sobie elementy stroju w naszych barwach narodowych.

10. "Piekna nasza Polska cała" - również w tym miesiącu grupa II – Wiewiórki wysłała pocztówkę naszej miejscowości wykonując kolejne zadanie.

11. Z końcem listopada ogłosiliśmy wewnątrzprzedszkolny konkurs fotograficzny pt. „To wszystko Polska”.  Dzieci wraz z rodzicami wykonały zdjęcia naszej miejscowości, które tworzą teraz dekorację naszego przedszkola.

GRUDZIEŃ:

12. W tym miesiącu ogłosiliśmy kolejny konkurs, tym razem plastyczny pt. „Moja mała Ojczyzna”. Również zaprosiliśmy do udziału dzieci wraz z rodzicami. W konkursie wzięły udział piękne prace.

Tym konkursem zakończyliśmy udział w projekcie. Był to dla wszystkich niezwykły czas pełen pracy ale też radości, którą sprawiło nam wykonywanie kolejnych zadań. Dzieci podeszły do tego z dużym zainteresowaniem oraz zaangażowaniem.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Agnieszka Żmuda

do Agnieszka Żmuda