Sprawozdanie- Przedszkole Niepubliczne Poziomka w Białymstoku
Zrealizowane zadania:
- Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”.
- Apel z okazji 11 listopada - występ tematyczny poprzedzający konkurs recytatorski pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”.
- Nauka piosenki- pt. „Symbole Narodowe”- piosenka z płyty „Jesień w przedszkolu – piosenki dla dzieci” (słowa piosenki w scenariuszu)
- Nauka tańca ludowego – „Maryneczka”
- Nauka wiersza o tematyce patriotycznej – pt. „Święto Polski” autor: nieznany (słowa wiersza w scenariuszu)
- Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała” - o tematyce patriotycznej w placówce.
- Zabawa ludowa – zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową- „Poszło dziewcze po ziele”, „Ole Ole Janko”, „Nie chcę Cię znać- Grożony”
- „Według przepisu Babci lub Dziadka” – wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy, degustacja i podzielenie się przepisem- Babka ziemniaczana (przepis w załączniku)
- „Napisz kartkę Bohaterom” – zadanie zrealizowane w grupie.
- „Dzień Mody Patriotycznej” – zorganizowanie w grupie Dnia Mody Patriotycznej.
- „Drzewo Pamięci” – zasadzenie na wybranym na placu przedszkolnym drzewka jako symbolu życia i wolności.
- „Szlakiem historii” – zorganizowanie wycieczki- poznanie dorobku historycznego, architektury.
- Zawody sportowe pt. „Biało-czerwoni"
Scenariusz przedstawienia i konkursu dotyczącego kształtowania postaw patriotycznych.
Prowadząca: Joanna Mokrzewska
Cele :
- wychowanie patriotyczne,
- rozbudzanie świadomości narodowej,
- budowanie przywiązania do Ojczyzny i kształtowania dumy narodowej,
- rozwijanie zainteresowania pięknem naszej Ojczyzny,
- popularyzowanie poezji opiewającej piękno naszej Ojczyzny.
- upowszechnienie wśród najmłodszych piękna mowy ojczystej, dorobku kultury narodowej i kultury żywego słowa
- wytworzenie emocjonalnego stosunku do wartości kulturowych
- popularyzowanie i pogłębianie wśród najmłodszych znajomości polskiej poezji patriotycznej
Metody pracy:
- czynna
- oglądowa
- słowna
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Pomoce do zajęć: pendrive z nagraniem piosenki pt. „Moja Maryneczka” oraz „Symbole narodowe,” , dwie flagi Polski
Przebieg zajęć:
- Odśpiewanie Hymnu Narodowego przez całą społeczność przedszkolną.
- Zaprezentowanie części artystycznej przez grupę „Wisienki”:
- Piosenka pt. „Symbole Narodowe”- piosenka z płyty „Jesień w przedszkolu – piosenki dla dzieci”!
1.Błyszczy w słońcu flaga Polski,
tak to właśnie Ona.
I na wietrze już powiewa
wstęga biało- czerwona.
Trala, trala, trala la la
Skoczna melodia,
do tańca nam gra.
2.Jak wygląda godło Polski,
wie duży i mały.
Dumnie strzeże swego kraju.
Ten nasz orzeł biały.
Hopsa, hopsa, hopsa, sa, sa.
Tańczymy wesoło,
Dziś Ty i ja.
Wiersz „Święto Polski” autor: nieznany
Tu gdzie Tatrom szczyty bieleją,
gdzie Bałtyku, szum się rozlega.
Tu jest Polska- Twoja Ojczyzna,
koleżanka jest i kolega.
Patrz, tu orzeł biały szybuje,
a tam flaga biało- czerwona.
Żaden z nas już Jej nie pomyli,
to jest Polska- tak! Oto Ona.
Tutaj park jest oraz podwórko,
tutaj sklepy, teatr ,przedszkole.
Co dzień troszczyć się mogę o Polskę,
czy to w pracy, domu, czy w szkole.
Dzisiaj Polska ma swoje święto,
tak jak czasem, my urodziny.
Więc życzenia dziś jej składamy,
dzisiaj często o niej myślimy.
„Moja Maryneczka”- taniec ludowy- kłaniany do piosenki pt. „Moja Maryneczka”- „Śpiewające Brzdące”.
Konkurs poezji patriotycznej. Pt. „Kto Ty jesteś? Polak Mały”
Przepis na babkę ziemniaczaną:4 kg ziemniaków, 0.5 kg cebuli, 0.3 kg boczku wedzonego, 0.1 kg oleju , 2 jajka, sol, pieprz czarny, pieprz ziolowy, cukier , jarzynka. Ziemniaki i cebulę należy zetrzeć, boczek podsmażamy, wszytskie składniki należy ze sobą połączyć i doprawić. Piec ok 2 godzin.