"Piękna nasza Polska cała" - Przedszkole nr 22 w Koszalinie

Wpis dodał(a) Katarzyna Kotlarek

Realizacja Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała” w Przedszkolu nr 22 w Koszalinie trwała od września do grudnia 2018r. Projekt realizowany był w czterech grupach przedszkolnych. Celem projektu było kształtowanie postaw patriotycznych wśród najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje Polski, jak również kształtowanie tożsamości narodowej przedszkolaków. Ostatecznie zrealizowano 14 zadań oraz 9 działań podjętych  z własnej inicjatywy.

Przy  współpracy uczniów, nauczycieli oraz rodziców udało się  zrealizować  następujące zadania :

1. Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – „ Rekord dla Niepodległej”(w zadaniu wzięła udział cała społeczność szkolna).
  2. Zaaranżowanie zajęć otwartych dla rodziców o tematyce patriotycznej według własnego scenariusza.
  3. Zorganizowanie apelu z okazji 11 listopada.
  4. Nauka utworów muzycznych: „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Kiedy pada deszcz, Polsko kocham Cię”, „Krakowiaczek”, „Mój dom”.
  5. Nauka tańców ludowych – krakowiak, polka; tańca narodowego – „Polonez”.
  6. Nauka wierszy o tematyce patriotycznej – „Taki kraj”, „Niepodległość”, parafraza „Katechizm polskiego dziecka”, „Jestem Polakiem”.
  7. Zorganizowanie kącika patriotycznego „Piękna Nasza Polska Cała”.
  8. Przeprowadzenie zabaw ludowych: „Siała baba mak”, „Cebula i buraczek”, „Mało nas”.
  9. „Piękna Nasza Polska Cała” – wysłanie pocztówki z pozdrowieniami i drobnym upominkiem na podany adres do Pani Ludmiły Fabiszewskiej.
  10. „Napisz Kartkę Bohaterom” – zorganizowanie lekcji o tematyce patriotycznej, przybliżenie uczniom celu Akcji BohaterOn, zapoznanie z historią Powstania Warszawskiego, przybliżenie sylwetek Powstańców. Wypisanie i ozdabianie kartek, wysłanie ich na podany adres.
  11. „Moja mała Ojczyzna” – zorganizowanie przedszkolnego konkursu plastycznego dla dzieci i rodziców.
  12. „Dzień Mody Patriotycznej” – w zadaniu uczestniczyli podopieczni z wszystkich grup przedszkolnych.
  13. „ Szlakiem historii” – wycieczka do Kołobrzegu, zwiedzanie swojego miasta -  Koszalina.
  14. Posadzenie drzewa pamięci w ogrodzie przedszkolnym.

Zadania dodatkowe:

1. Zorganizowanie akcji dla dzieci i rodziców „Optymistyczna flaga dla Niepodległej” – tworzenie wspólnej flagi przez społeczność przedszkolną.
  2. Udział w akcji „100 miast na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”.
  3. Udział w Biało-Czerwonym Marszu dla Niepodległej zorganizowanym przez prezydenta miasta.
  4. Udział w quizie, konkursach i przeglądach o charakterze patriotycznym.
  5. Występ o charakterze patriotycznym dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej.
  6. Akcent patriotyczny (taniec narodowy) podczas Festiwalu Piosenki Bajkowej organizowanego przez przedszkole.
  7. Występ o charakterze patriotycznym podczas uroczystości 90-lecia LOP w Koszalinie.
  8. Udział w akcji MEN „Rekord dla Niepodległej” (z udziałem żołnierzy w placówce – młodsze grupy; poza terenem przedszkola w ZS nr 2 w Koszalinie – dzieci sześcioletnie).
  9. Udział w marszo-biegu zorganizowanym z okazji 100.lecia odzyskania niepodległości.

Dzięki realizacji owego projektu udało się zaszczepić w każdym dziecku, więcej niż odrobinę patriotyzmu. Dzieci z dumą,  wielkim zaangażowaniem i pełnym sercem śpiewały Hymn Polski, recytowały wiersze o charakterze patriotycznym, tańczyły tańce nie tylko ludowe, ale także narodowy.  Wszyscy nauczyciele, rodzice, a przede wszystkim dzieci dziękują pani Ludmile za podjęte działania – czekamy na więcej!

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Katarzyna Kotlarek

do Katarzyna Kotlarek