Sprawozdanie z udziału w projekcie "Piękna nasza Polska cała".

Wpis dodał(a) Grażyna Żakowska

Sprawozdanie z udziału w projekcie „Piękna nasza Polska cała”

Przedszkole Nr 2 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Płońsku

Przedszkole Nr 2 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Płońsku od września wzięło czynny udział w projekcie „Piękna Nasza Polska Cała”. W realizację zadań zaangażowali się nauczyciele, dzieci i ich rodzice. Zadania zostały rozdzielone na poszczególne grupy wiekowe: Maleństwa, Tygryski, Puchatki i Mądre Sówki. Udało nam się zrealizować wspólnie 12 zadań.

1.Nauka Hymnu Polski

Wszystkie dzieci z przedszkola uczyły się słów Mazurka Dąbrowskiego, który został uroczyście odśpiewany podczas apelu 9 listopada.

2.Zajęcia otwarte dla rodziców zostały przeprowadzone w najstarszej grupie, podczas których dzieci zaprezentowały swoją wiedzę dotyczącą naszej Ojczyzny.

3. Apel z okazji 11 listopada został przygotowany przez najstarszą grupę „Mądre Sówki”. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki patriotyczne. Uwieńczeniem było wspólne odśpiewanie hymnu wraz z zaproszonymi gośćmi.

4. Nauka piosenki – „Symbole Polski”

5. Nauka tańca ludowego – Krakowiak

6. Nauka wiersza – „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy

7. Zorganizowanie kącika „Piękna nasza Polska cała” o tematyce folkowej. W kąciku naszym znalazła się zastawa stołowa, wyszywane obrusy, strój regionalny, miniatury izb dawnych domów wykonane w drewnie.

8. Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu”.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem, po wcześniejszej prezentacji kolorowały i wyklejały bibułą pracę. Efekty pracy wszyscy mogli podziwiać w holu przedszkola.

10. „Według przepisu Babci i Dziadka”.

Dzieci pod kierunkiem nauczycielki wykonały kluski leniwe. Podczas degustacji wszystkim bardzo smakowało.

KLUSKI LENIWE

Składniki : 2 kostki sera, 2 jajka , 2 łyżki cukru, 3 łyżki bułki tartej, szklanka mąki, szczypta soli.

Wykonanie:

Ser rozdrabniamy widelcem i dodajemy do niego mąkę, jajka oraz szczyptę soli. Wszystko razem zagniatamy. Z powstałego ciasta robimy wałeczki, które kroimy na małe kluseczki. Leniwe wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy przez kilka minut (do wypłynięcia). Na patelni rozpuszczamy masło, dodajemy bułkę tartą a następnie cukier. Posypujemy leniwe.

12. Wysłanie pocztówki swojej miejscowości.

13. „Napisz kartkę Bohaterom” – wysłanie kartek za pośrednictwem poczty.

18. „Szlakiem historii” – zorganizowanie wycieczki, podczas której dzieci poznały pomniki znajdujące się w naszym mieście: „Pomnik Józefa Piłsudskiego”, „Pomnik Nauczycieli Tajnego Nauczania”, „Pomnik Ofiar Katyńskich”.

Udział w projekcie wzięły nauczycielki:

Aneta Strzeszewska

Beata Fabrykiewicz

Izabela Unierzyska

Dorota Kmieć

Agnieszka Sitek

Grażyna Żakowska

Koordynator przedszkolny projektu: Grażyna Żakowska

Dziękujemy za możliwość udziału w tak pięknym projekcie.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Grażyna Żakowska

do Grażyna Żakowska