Sprawozdanie Przedszkole nr 124 im. Marii Konopnickiej we Wrocławiu

Wpis dodał(a) Monika Morawska

Przedszkole nr 124 im. Marii Konopnickiej wzięło udział w projekcie ,, Piękna nasza Polska cała", którego celem było kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, tożsamości narodowej dzieci oraz uwrażliwienie małego pokolenia na piękno i tradycje Polski. Poprzez realizację zadań przedszkolaki miały mozliwość i okazję bliżej poznać historię kraju, w którym żyją, poznać symbole narodowe, zwyczaje i tradycję ludowe. Realizacja działań stwarzała okazję do budzenia nie tylko w dzieciach poczucia tożsamości narodowej, regionalnej, ale także u dorosłych poczucia dumy z bycia Polakiem.

W ramach zadań projektowych nasza placówkanzrealizowała:

Zadanie 1. Dzieci we wszystkich grupach wiekowych poznały i nauczyły się hymnu Polskiego - Mazurka Dąbrowskiego, którego wspólnie odśpiewały podczas uroczystej akademii z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Zadanie 2. W grupach III, IV, V odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców o tematyce patriotycznej. W grupie III ,, Polska moja Ojczyzna", w grupie IV ,, Podróże po Polsce", grupa V zaprezentowała program artystyczny przygotowany z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości. W trakcie występu starszaki zaprezentowały wiersze, pieśni patriotyczne oraz zatańczyły
,, Krakowiaka".

Zadanie 3 Dnia 9 listopada 2018 w naszej placówce odbyła się akademia z okazji 100 lecia Odzyskanie Niepodległości przez Polskę, przygotowana przez grupę V. Na koniec akademii wszystkie grupy wiekowe z zaproszonymi gośćmi odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego.

Zadanie 4. W ramach cyklicznych spotkań z muzyką, w trakcie listopadowego koncertu były śpiewane pieśni patriotyczne. Dzieci z autorką piosenki p. A. Zwoźniak wspólnie odśpiewały ,, Jesteśmy Polakami"

Zadanie 5. Dzieci z grupy V nauczyły się tańca ludowego ,, Krakowiak" pozostałe grupy ,, Grozik"

Zadanie 6. W. Bełza ,, Kto ty jesteś?", Cz. Janczarski ,, Barwy ojczyste", M. Konopnicka ,, Podróżujemy w cudny kraj", M. Łaszczuk ,, Znak"

Zadanie 7. W przedszkolnym holu został zorganizowany kącik patriotyczny, w którym dominują symbole narodowe

Zadanie 8/14. Wychowawczyni grupy V wraz z dziećmi wykonała pracę plastyczną ,, Strój ludowy naszego regionu". która wraz z wystawą prac plastycznych z przeprowadzonego przez nasze przedszkole konkursu pt.,, Moja mała ojczyzna" wzbogacały szatnię przedszkola.

Zadanie 9. ,, Ojciec Wilgiliusz", ,, Jaworowi ludzie", ,, Ulijanka", ,, Mało nas, mało nas do pieczenia chleba", ,, Gąski, gąski do domu", ,, Kółko graniaste", ,, Ciuciubabka" i wiele innych.

Zadanie 10. dzieci z grupy I ,II, V upiekły według przepisu Babci ,, Świąteczne pierniki", w grupie III dzieci pod czujnym okiem babci upiekły ,, Ciasto dyniowe", a dzieci z grupy IV piekły ,, Śniadaniowe bułeczki" oraz ,, Babeczki z powidłami"

Zadanie 11. Wychowawczyni grupy IV przygotowała dla dzieci prezentację multimedialną o Wrocławiu.

Zadanie 12. Wszystkie grupy przedszkolne wysłały pocztówkę ,,Piękna nasza Polska cała" na wskazany adres

Zadanie 13. Dzieci wraz z wychowawczyniami wzięły udział w ogólnopolskiej akcji ,, BohaterON", dzięki której mogły dowiedzieć się więcej o bohaterach powstania. W podzięce za ich walkę dzieci narysowały na pocztówkach coś od siebie, aby w ten sposób podziękować, upamiętnić i uhonorować powstańców.

Zadanie 15. Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych wzięły udział w ,, Pokazie mody patriotycznej", która odbyła się 9 listopada 2018. Dumnie prezentując się we wspaniałych strojach przygotowanych przez rodziców.

Zadanie 18. W ramach realizowanych działań udziału w projekcie, dzieci i nauczycielki z grupy IV,V wybrały się do teatru na Ostrowie na przedstawienie teatralne pt. ,, Mały Ostrów, Wielki Tumski", czyli wrocławskie legendy w samym sercu miasta. Po przedstawieniu wyruszyły z przewodnikiem na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego.

Zadanie 20 Dnia 28 września odbyły się zawody sportowe pod hasłem ,, Biało - czerwoni", wszystkie przygotowane zadania biało- czerwoni wykonali wzorowo!!!

Możliwość wspólnego świętowania 100 lecia Odzyskania Niepodległości dały nam wiele radości, wzruszenia. Dziękujemy, że mogliśmy brać udział w tak niezwykłym projekcie.

Przedszkole nr 124 im. Marii Konopnickiej we Wrocławiu

Jolanta Rutowicz, Małgorzata Trawińska, Magdalena Kaczmarek, Barbara Biłko, Joanna Kołodziej, Katarzyna Ręcławowicz, Monika Morawska, Katarzyna Tomczak, Beata Grzegorczyk

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Monika Morawska

do Monika Morawska