Sprawozdanie z realizacji Projektu "Piękna nasza Polska cała" Dęblin

Wpis dodał(a) Katarzyna Kutyła

Sprawozdanie z realizacji projektu „Piękna Nasza Polska Cała”

Miejskie Przedszkole Nr 1 „Bajka” w Dęblinie

1. Zadanie 1 – nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”

Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych perfekcyjnie opanowały 4 zwrotki Hymnu Polski, który został przez nie uroczyście odśpiewany podczas ogólnopolskiej akcji „Bicie rekordu dla Niepodległej”.

1. Zadanie 3 – Dla uczczenia 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości dzieci z najstarszej grupy wiekowej zorganizowały dla wszystkich przedszkolaków uroczysty apel, pełen wierszyków, piosenek, zabaw. (załącznik 1)
  2. Zadanie 4 – Wszystkie przedszkolaki nauczyły się wielu piosenek o tematyce patriotycznej, najbardziej jednak polubiły „Złotą trąbkę” sł., muz. s. Adriana Anna Miś CSS ze zbioru „Nutka Patriotyczna”.
  3. Zadanie 5 – Dzieci nauczyły się tańca ludowego „Grozik”.
  4. Zadanie 6 – Przedszkolaki w każdej z grup wiekowych uczyły się wierszy o tematyce patriotycznej. Jednym z nich był wiersz autorstwa Anny Paszkiewicz ze zbioru „A to Polska Właśnie” pod tytułem „11 listopada”.
  5. Zadanie 7  - Zorganizowaliśmy kącik w holu przedszkola o tematyce patriotycznej.
  6. Zadanie 9 – Dzieci we wszystkich grupach bawiły się przy zabawie „Mam chusteczkę haftowaną”.
  7. Zadanie 10 – Dzieci z grupy Krasnoludków upiekły pierniczki, które następnie wspólnie z rodzicami udekorowały. (załącznik 2)
  8. Zadanie 12 – Przedszkolaki wysłały pocztówkę z Dęblina do Pani Ludmiły.
  9. Zadanie 15 – Zorganizowany został w przedszkolu Patriotyczny Pokaz Mody.
  10. Zadanie 16 – Na terenie placówki zasadzone zostało „Drzewo Pamięci”.
  11. Zadanie 19 – Nauczycielki z najstarszych grup zorganizowały dla dzieci Turniej Wiedzy Patriotycznej.
  12. Zadanie 20 – W przedszkolu odbyły się także zawody sportowe „Biało-czerwoni”.

Załącznik 1.

Scenariusz Uroczystości z okazji „100 lat Niepodległości”

Termin realizacji: 9 11.2018 r

Wszystkie dzieci biorące udział w uroczystości ubrane są na galowo bądź w barwy narodowe. Każda grupa wcześniej wykonała kotyliony i chorągiewki w barwach ojczystych. Tło stanowił napis 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI oraz serce składające się ze 100 małych serduszek – 50 białych i 50 czerwonych.

1. Rozpoczęcie uroczystości poprzez powitanie wszystkich zebranych przez p. Dyrektor.
  2. Zaprezentowanie wiersza przez wszystkie dzieci „11 listopada” A. Paszkiewicz.

Dawno temu trzy mocarstwa

Nasz kraj siłą podzieliły.

Polskę z mapy wymazały,

Polski naród zniewoliły.

Lecz Polacy, choć gnębieni,

O ojczyźnie pamiętali.

Dzięki męstwu i odwadze

Wolność dla niej odzyskali.

Zapłacili za nią życiem,

Więc z szacunku dla przeszłości

W listopadzie obchodzimy

Polski Dzień Niepodległości.

1. Piosenka „Każde polskie dziecko wie” -sł. Anna Śliwa, muz. Adriana Anna Miś CSS.

Każde polskie dziecko wie, że jego kraj się Polską zwie.

Każde polskie dziecko wie, każde dziecko wie.

I gdy usłyszy Mazurka pieśń,

Polsce na baczność oddaje cześć.

Każde polskie dziecko wie, że orzeł w polski godle jest.

Każde polskie dziecko wie, każde dziecko wie.

Biało-czerwoną wśród innych flag

Szybko rozpozna: to Polski znak!

1. Recytacja wiersza  „Mazurek Dąbrowskiego” aut. Anna Paszkiewicz, w tle słychać cichy podkład muzyczny z „Mazurkiem Dąbrowskiego”.

Wiele jest pieśni, wiele piosenek,

Wśród nich ta jedna, ta najważniejsza.

To nasz mazurek – hymn narodowy,

Pieśń nam tak bliska, bo najpiękniejsza.

Kiedy ją słyszę, na baczność staję,

Obce mi wtedy smutki i troski.

Plecy prostuję, głowę unoszę

I z dumą śpiewam: Marsz, marsz Dąbrowski.

1. Uroczyste śpiewanie Hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego” sł. Józef Wybicki, autor melodii nieznany.
  2. Koncert piosenki patriotycznej i ludowej połączony z tańcem i inscenizacją .

- „Jak to na wojence ładnie”

- „Przybyli ułani pod okienko”

-„Wojenko, wojenko”

- „O mój rozmarynie”

- „Zielony mosteczek”

- „Koło mego ogródeczka”

Załącznik 2 – przepis na pierniczki wg babci Leokadii

Składniki:

1 kg mąki

1/2 kg cukru

5 jajek

5-6 łyżek miodu

5 łyżek przyprawy do piernika

2 łyżki kakao

1 kostka masła (250 g)

2 łyżki sody + 2 łyżki wody do rozpuszczenia

3 łyżki śmietany

Masło, miód, cukier, kakao i przyprawę do piernika zagotować w garnku. Do gorącej masy dodać 250 g mąki, rozetrzeć aby nie było grudek i odstawić do wystygnięcia. Następnie dodać roztrzepane widelcem jajka, resztę mąki, śmietanę, sodę rozpuszczoną w ciepłej wodzie i wyrobić gładkie lśniące ciasto. (ciasto wyrobiły nam nasze przedszkolne kuchareczki)

Ciasto można odłożyć na całą noc do lodówki lub na 1-2 godziny, aby się schłodziło i lepiej wałkowało.

Ciasto rozwałkować na blacie na wysokość około 0,5 cm i wycinać foremkami dowolne kształty.

Piec w 175oC około 10-12 minut.

Smacznego!

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Katarzyna Kutyła

do Katarzyna Kutyła