Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Opis projektu "Piękna nasza Polska cała" - Przedszkole nr 2 w Nowym Targu


Wpis dodał(a) Bogusława Klimek
rok temu, wyświetleń 285


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Sprawozdanie z realizacji działań w ramach 

Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego

„Piękna Nasza Polska Cała”

wrzesień 2018 r. –grudzień 2018 r.

 

Przedszkole nr 2 w Nowym Targu

ul. Kowaniec 129

34-400 Nowy Targ

 tel. 18 26 659 77,    mail: przedszkole2nt@wp.pl

 

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny “Piękna Nasza Polska Cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków- 100- rocznicę odzyskania niepodległości. 

 

-Podjęcie decyzji o przystąpieniu do projektu edukacyjnego  dotyczącego kształtowania postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej dzieci. 

-Powołanie koordynatorów projektu, ustalenie terminów i osób odpowiedzialnych; zachęcenie nauczycieli do podjęcia działań. 

-Koordynatorzy: Bogusława Klimek, Anna Głodek, Anna Wójciak, Marta Nowak

 

1.Nauka, osłuchanie i zaśpiewanie Hymnu Polski- Mazurka Dąbrowskiego 

Przygotowując się do uroczystości patriotycznej w naszym przedszkolu mieliśmy na uwadze naukę hymnu polskiego, z którego melodią  i słowami dzieci zapoznały się stosunkowo wcześniej.  Został on zaśpiewany przez wszystkich przedszkolaków oraz zaproszonych gości w dniu 09.11.2018 r. 

 

2.Przygotowanie, zorganizowanie i przeprowadzenie Uroczystości patriotycznej pt. ”Przedszkolaki dla Niepodległej”.

cele uroczystości- poznanie symboli narodowych, wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakami

Uroczystość „Przedszkolaki dla Niepodległej” odbyła się 09.11.2018 r. 

W realizacji naszych działań patriotycznych współuczestniczą rodzice. Wspólnie z nami podejmują  wiele zadań. Przygotowana uroczystość patriotyczna adresowana była do wszystkich przedszkolaków(125 dzieci), rodziców, dziadków i znajomych. Dzieci,  poprzez śpiewanie piosenek o tematyce patriotycznej, recytowanie wierszy, włączenie rodziców do inscenizacji,  przygotowanie i przedstawienie układu tanecznego z szarfami biało- czerwonymi, miały możliwość wykazania się dużą wiedzą na temat swojego kraju, symboli narodowych (załącznik nr 1, zdjęcie nr 1)

 

 

3.Nauka piosenki o tematyce patriotycznej pt. ”Polska” 

cele-promowanie postaw patriotycznych, zaktywizowanie rodziców i całe rodziny do wspólnego śpiewania 

Podczas zajęć edukacyjnych dzieci 5-6-letnie poznały słowa i tekst piosenki, a następnie wspólnie z paniami ułożyły ruch choreograficzny. Piosenka z układem tanecznym została zaprezentowana wszystkim przedszkolakom i zaproszonym gościom podczas uroczystości patriotycznej

 

4.Przygotowanie i przedstawienie tańca ze  wstążkami biało- czerwonymi do muzyki ”Stara droga”           Nauczycielki dzieci z grupy IV wspólnie z dziećmi ułożyły układ choreograficzny do pięknego utworu pt. „Stara droga”. Taniec ze wstążkami zawierał wiele elementów - falowanie wstążek, kołysanie, utworzenie flagi biało- czerwonej, zakręcanie dzieci do wstążek,  machanie, zebranie wstążek przez nauczycielkę. Został on zaprezentowany wszystkim dzieciom z przedszkola, personelowi i rodzicom w dniu 9 listopada 2018r. (zdjęcie nr 2)

 

5.Nauka tańca ludowego pt. „Trojak”

cele- poznanie tańca ludowego z terenu Podhala 

W ramach edukacji regionalnej i muzycznej dzieci 6-letnie nauczyły się prostego układu tanecznego do melodii pieśni góralskiej pt. „Hej bystro woda” oraz tańca ludowego „Trojak”. Jest to taniec wykonywany w trzyosobowych grupach, składających się z 1 tancerza i 2 tancerek. Dzieci ubrane w piękne stroje góralskie zaprezentowały swoje umiejętności taneczne na uroczystości przedszkolnej z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Była to ciekawa forma pracy z dziećmi, dzięki której dzieci rozwinęły indywidualne zdolności artystyczne oraz wzbogaciły swoją wiedzę o regionie i gwarze góralskiej na Podhalu w ramach realizacji treści dotyczących tematyki „Mojej małej ojczyzny”(zdjęcie nr 3)

 

6. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej 

cele- uwrażliwianie dzieci na piękno naszego kraju, promowanie postaw patriotycznych 

Rozwijając talenty i zdolności recytatorskie naszych przedszkolaków zaproponowano dzieciom podczas zajęć edukacyjnych naukę wierszy o tematyce patriotycznej „Orzeł biały” M. Łuszczaka oraz wiersz „Dziękuję, Polsko!” . Wiersze te zostały zaprezentowane przez dzieci i rodziców podczas uroczystości patriotycznej w naszym przedszkolu (zdjęcie nr 4) 

 

7.Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała”  o tematyce folkowej w grupie dzieci 5-letnich. 

cele- poznanie tradycji, zwyczajów i obrzędów ludowych z terenu Podhala 

W grudniu 2018 r. został zorganizowany kącik „Piękna nasza Polska cała” o tematyce folkowej w sali dzieci 5-letnich. W przygotowaniu kącika aktywnie włączyli się rodzice dzieci użyczając tradycyjnych strojów góralskich, naczyń oraz przedmiotów używanych dawniej w gospodarstwie np. cep, osełka(ostrzałka), maśniczka, hebel, i in. W dniu 18.12.2018 r. odbyło się uroczyste otwarcie kącika regionalnego podczas którego dzieci miały okazję obejrzeć występ przygotowany przez rodziców naszych przedszkolaków oraz wysłuchać pogadanki i opowieści o życiu ludzi mieszkających dawniej na terenie Podhala- ich zajęciach, pracy, posiłkach. Dzieci podziwiały tradycyjne stroje góralskie, słuchały śpiewu wykonanego gwarą góralską, rozwiązywały quiz o Podhalu, oglądały tradycyjne przedmioty z gospodarstwa oraz poznały ich zastosowanie. W wydarzeniu tym uczestniczyły dzieci z całego przedszkola (zdjęcie nr 5)

 

8.Praca plastyczna grupowa ”Strój ludowy naszego regionu” 

cel- poznanie wyglądu stroju ludowego z terenu Podhala 

Strój podhalański jest jednym z elementów wyróżniających Podhale od innych regionów Polski. Prawie każdy przedszkolak może pochwalić się znajomością stroju góralskiego, a niektórzy mają taki strój w domu. Podczas zajęć plastycznych dzieci 6-letnie, na podstawie własnych doświadczeń, rozmów oraz oglądanych albumów i zdjęć, wykonały pracę plastyczną grupową „Strój podhalański”. Plakat został wykonany techniką collage i umieszczony został na wystawie w holu przedszkola. Przedstawia on strój góralski-męski: kapelusz z piórkiem, koszula lniana z ozdobną spinką, cucha ozdobiona haftem, portki zdobione parzenicami, pas, kierpce oraz strój góralski damski: korale czerwone, koszula biała, ozdobiona białym haftem, gorset z aksamitu, sznurowany wstążką, spódnica z kwiecistego tybetu i kierpce (zdjęcie nr 6)

 

9.”Według przepisu Babci i Dziadka”- wykonanie z dziećmi potrawy regionalnej, degustacja  

cel- upowszechnianie i zwiększanie tożsamości narodowej i regionalnej dzieci i rodziców, wzbogacenie wiedzy na temat potraw regionalnej kuchni podhalańskiej oraz rozwijanie zainteresowań kulinarnych. 

W celu zwiększenia wiedzy i umiejętności z zakresu znajomości potraw regionalnych w dniu  05.12.2018 r. 

dzieci z grup najstarszych (50 dzieci) wzięły udział w warsztatach kulinarnych „Pieczemy moskole” w restauracji ”Ruczaj” w Nowym Targu. Moskole to potrawa regionalnej kuchni podhalańskiej. Są to placki pieczone na blasze, wyrabiane z ugotowanych i utłuczonych ziemniaków, mąki, wody, soli i jajka. Dzieci pod fachowym okiem kucharza pana Damiana, własnoręcznie przygotowywały moskole: mieszały składniki, wyrabiały ciasto, formowały i układały na patelni okrągłe placki. Po upieczeniu, wszyscy zasiedli do stołu aby degustować jeszcze ciepłe moskole a nawet zabrać do domu dla najbliższych. Wszystkim bardzo smakowały góralskie specjały, a wspólna praca przy stole sprawiła dzieciom wiele radości i z pewnością pozostanie na długo w ich pamięci (zdjęcie nr 7)

 

10. „Piękna nasza Polska cała”

cel-została wysłana pocztówka z naszej miejscowości  -Nowy Targ

W dniu 17.12.2018 r. została wysłana pocztówka przedstawiająca naszą miejscowość- Nowy Targ- jego uroki i piękno na podany przez organizatorów adres z pozdrowieniami od dzieci z Przedszkola nr 2 w Nowym Targu. 

 

 

 

 

11. Konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami „Moja mała Ojczyzna”

cele- aktywizowanie rodziców i całe rodziny do wspólnego wykonania pracy plastyczno-technicznej z wykorzystaniem różnorodnych dostępnych materiałów plastycznych, przyrodniczych, pocztówek, ilustracji, rozwijanie inwencji twórczej, zdolności i talentów plastycznych,

Zaproponowana tematyka znalazła duże uznanie wśród rodziców i dzieci. Na konkurs wpłynęły 23 prace rodzinne z wszystkich grup wiekowych. Jury przyznało 10 nagród i 13 wyróżnień. Nagrody zostały wręczone przez p. dyrektor przedszkola podczas uroczystości patriotycznej (09.12.2018 r.). Prace rodzinne zostały wyeksponowane na tablicy w holu przedszkola. Pomysły rodziców na ich wykonanie  były oryginalne, a materiały użyte do wykonania prac bardzo rozmaite. Prace przedstawiały piękno naszego kraju od Bałtyku aż po góry. Wykonane wspólnie przez całe rodziny wszystkim sprawiły frajdę a przede wszystkim przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy dzieci o naszym kraju często odwołując się do ich doświadczeń spowodowanych podróżami po Polsce.

 

12.”Drzewo Pamięci” 

cele- zasadzenie na wybranym terenie ogrodu przedszkolnego drzewka jako symbolu życia i wolności, rozwijanie u dzieci troski i nabywanie opiekuńczego stosunku do przyrody, przyzwyczajanie dzieci do dbania o ogród przedszkolny

Od wielu lat współpracujemy z Nadleśnictwem w Nowym Targu. Także i tym roku w ramach projektu „Drzewo pamięci ” pozyskaliśmy sadzonkę drzewa iglastego, które zostało posadzone w naszym ogrodzie w 2-giej połowie października. Przedszkolaki upamiętniły ten dzień pięknymi narodowymi barwami w  przygotowanych przez siebie  kwiatach i flagach, pomogły przy zasadzeniu tego wyjątkowego drzewa oraz wypowiadały się na temat o kim musimy pamiętać w trakcie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Miejsce posadzenia „Drzewa Pamięci” oznaczyliśmy specjalnie przygotowaną tabliczką (zdjęcie nr 8)

 

13.Zawody sportowe pt. ”Biało- czerwoni”

cele- integracja placówek edukacyjnych 

Tworząc warunki umożliwiające dzieciom swobodny rozwój, zabawę, aktywność ruchową przygotowano i przeprowadzono zawody sportowe pt. ”Biało- czerwoni” przy współudziale dzieci z klasy „O” pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 3.  Zawody odbyły się w grudniu 2018 r. z udziałem ok. 100 dzieci na sali gimnastycznej tejże szkoły wg przygotowanego i przeprowadzonego scenariusza zawodów. Podczas zawodów nie zabrakło zabaw z minihokejem, taczkami plastikowymi, piłkami, woreczkami, materacami a nawet pantoflami dzieci,  a także kibicowania ze strony naszych przedszkolaków oraz uczniów klasy pierwszej. Rywalizacja przebiegała fair - play, wszystkie grupy zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami (zdjęcie nr 9) 

 

14.Zorganizowanie dla dzieci i ich rodzin konkursu recytatorsko- wokalnego pt. „Bo to nasz kraj, nasza Ojczyzna”

cele- zwrócenie uwagi dzieci i rodziców na potrzebę pielęgnowania wartości patriotycznych, aktywizowanie rodziców i całe rodziny do wspólnego tworzenia, wyrażanie swoich emocji oraz eksponowanie zdolności artystycznych, integracja środowiska przedszkolnego i rodzinnego

W dniu 23.11.2018 r. w Przedszkolu nr 2 w Nowym Targu w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się rodzinny konkurs wokalno- recytatorski pt.” Bo to nasz kraj, nasza Ojczyzna”. Uczestnicy konkursu zaprezentowali się w  różnorodnym repertuarze sięgając po wiersze, pieśni i piosenki patriotyczne współczesne („Jesteśmy Polka i Polakiem”, „Co to jest niepodległość” i in.) oraz tradycyjne pieśni wojskowe i żołnierskie („Legiony to”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Szara piechota” i in.). Na scenie pojawili się soliści, duety oraz całe śpiewające i grające rodziny. Nie zabrakło pięknych regionalnych strojów góralskich oraz patriotycznych- polskiego harcerza, żołnierza oraz symbolu Polski walczącej o niepodległość. Występy przedszkolaków i ich rodzin wzbudziły ogromne emocje wśród widowni począwszy od radości, uśmiechów po łzy wzruszenia. Wszyscy uczestnicy nagrodzeni zostali gromkimi brawami, pamiątkowymi dyplomami oraz drobnymi upominkami (zdjęcie nr 10)

 

 

 

 

Załączniki: 

Załącznik nr 1 

Scenariusz uroczystości patriotycznej 

Data: 09.11.2018 r.

Prowadzące: B. Klimek, M. Nowak

Grupa dzieci: 5-6latki

Temat: ”Przedszkolaki dla Niepodległej”

Cele:- kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, tożsamości narodowej

         -poznanie symboli narodowych

         -wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakami

Przebieg uroczystości:

⦁ Powitanie dzieci i zaproszonych gości przez p. dyrektor

⦁ Wejście do sali z kilku metrową flagą Polski do I zwrotki piosenki ”Jesteśmy Polką i Polakiem”

⦁ Powitanie w wykonaniu dzieci:

Witamy gości, kłaniamy się nisko, zapraszamy wszystkich na to widowisko.

Dziś w naszym przedszkolu wielkie święto mamy, o naszej ojczyźnie wspólnie poopowiadamy. 

Tę wspaniałą uroczystość tańcem poloneza rozpoczynamy, do jego obejrzenia zapraszamy. 

⦁ Taniec „Polonez”(przejście w parach dookoła sali, rozchodzenie się par na boki, przejście w tunelu, zachodzenie par za siebie, ustawienie w półkolu z ukłonem).

⦁ Wiersz” My przedszkolaki”

My przedszkolaki dobrze już o tym wiemy, że jesteśmy Polakami.

Nasz kraj to Rzeczpospolita Polska. 

Stolicą Polski  jest Warszawa.

Naszym godłem jest Biały Orzeł w koronie, a nasza flaga jest biało- czerwona. 

⦁ Wiersz ”Orzeł biały” M. Łaszczuk(jedno dziecko trzyma godło Polski)

Czy ty wiesz jaki to znak: w czerwonym polu biały ptak?

Wiem- odpowiedział Janek mały- to jest znak Polski, orzeł Biały.

Dumny biały orzeł ściany nam ozdabia, dumnie polskie dziecko światu opowiada:

(nauczycielka prosi wszystkie dzieci o powstanie)

⦁ „Katechizm dziecka polskiego” W. Bełza(Kto ty jesteś?)

(dwoje dzieci zadaje pytania, wszystkie dzieci z przedszkola odpowiadają na nie)

⦁ Wiersz ”Flaga” Cz. Janczarski(jedno dziecko trzyma flagę Polski)

Powiewa flaga gdy wiatr się zerwie, a na tej fladze jest biel i czerwień.

Czerwień to miłość, biel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste. 

            

            Czcimy pamięć tamtych dni, pokłon im składamy 

           I w hołdzie wolności hymn Polski śpiewamy

     9.Nauczycielka prosi o powstanie, wydaje hasło: baczność, ”Do hymnu”

    10. „Hymn Polski”

    11. Dzieci ustawione w kole śpiewają 3 zwrotkę piosenki ”Jesteśmy Polką i Polakiem”, dwoje dzieci stoi z  

         ilustracjami Warszawy w środku koła,

    12. Wiersz” Warszawa” J. Tuwim

          Jaka wielka jest Warszawa! Ile domów, ile ulic.

          Ile dumy i radości w sercach nam stolica budzi.

           Ile ulic, szkół, ogrodów, placów, sklepów, ruchu, gwaru.

          Kin, teatrów, samochodów i spacerów i obszaru.

          Aż się stara Wisła cieszy, że stolica tak urosła.

          Bo pamięta ją maleńką, a dziś taka jest dorosła. 

  13. Dzieci ustawione w kole śpiewają 2 zwrotkę piosenki ”Jesteśmy Polką i Polakiem, dwoje dzieci trzyma  

        ilustracje przedstawiające góry i Kraków 

   14. Taniec „Krakowiak” do muzyki i piosenki ”Płynie Wisła, płynie”

    15. Dzieci ustawione w kole śpiewają 4 zwrotkę piosenki” Jesteśmy Polką i Polakiem”

    16. Taniec ze wstążkami biało- czerwonymi do muzyki ”Stara droga” 

          (falowanie wstążek, kołysanie, utworzenie flagi biało- czerwonej, zakręcanie dzieci do wstążek,  

            machanie, zebranie wstążek przez nauczycielkę).

   17. Wiersz” Co to jest Polska?”

        Co to jest Polska? -spytał Jaś w przedszkolu.

        Polska to wieś i las i zboże w polu. 

        I szosa, która pędzi do miasta autobus

         i samolot co leci wysoko nad tobą. 

        Polska to miasto, strumień i rzeka 

        i komin fabryczny co dymi z daleka.

        I nawet obłoki co nad nami  mkną,

        Polska to także twój rodzinny dom.

       A przedszkole? Tak i przedszkole

       i róża w ogrodzie, i kwiaty na stole. 

   18. Piosenka ”Czy to noc, czy to dzień” z układem tanecznym.

    19. Wiersz „Dziękuję, Polsko” w wykonaniu dzieci, nauczycieli i rodziców, każda osoba po zakończeniu      

          swojego  fragmentu zawiesza serduszko na mapie  Polski

          Dziękuję, Polsko, za Orła Białego, za dom rodzinny, zabawy z kolegą.

          Dziękuję, Polsko, za polne kwiaty, za uśmiech i miłość mamy i taty. 

          Dziękuję, Polsko, za złote zboże, za zachód słońca nad polskim morzem.

         Dziękuję, Polsko, za twoje dary, za bursztyn na plaży i Kraków stary.

         Dziękuję, Polsko, za krzyż na Giewoncie, i za Polaków serca gorące. 

         Dziękuję, Polsko, za twoją odwagę, za biało- czerwoną na maszcie flagę. 

         Dziękuję, Polsko, Ojczyzno moja, za to, że jesteś i ja jestem twoja. 

         Dziękuję, Polsko, mocno i szczerze, bo jestem Polką i w ciebie wierzę. 

 

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Bogusława KlimekWyślij wiadomość
do Bogusława Klimek

Komentarze

Wyślij wiadomość do Bogusława Klimek