Sprawozdanie z realizacji projektu "Piękna Nasza Polska Cała"
Sprawozdanie z realizacji projektu „Piękna Nasza Polska Cała” przez Przedszkole nr 14 im. Marii Montessori w Tychach
Przedszkole nr 14 im. Marii Montessori mieszczące się w Tychach z radością wzięło udział w projekcie międzynarodowym „Piękna Nasza Polska Cała”. W realizację zadań zaangażowały się wszystkie grupy przedszkolne oraz rodzice.
Zadanie 1- Dnia 9.11.2018 wszyscy zaśpiewaliśmy „Hymn Polski” podczas uroczystego apelu z okazji „ 100 lat Niepodległości” . Włączyliśmy się również w akcję „Rekord dla Niepodległej”
Zadanie 3- Apel z okazji „100 lat Niepodległości” odbył się dnia 9.11.2018. Każda grupa podczas uroczystości prezentowała piosenkę bądź wiersz czy krótką inscenizację. Panie kucharki przygotowały przepyszny biało- czerwony tort, który potem dzieci mogły degustować. Po uroczystym apelu, wyszliśmy do ogródka przedszkolnego, każde dziecko miało balon biały bądź czerwoni i utworzyliśmy ogromną flagę Polski. Potem poszliśmy w uroczystym pochodzie al. Niepodległości (ulica w Tychach), złożyliśmy również kwiaty pod pomnikiem generała Stefana Grota- Roweckiego. (w załączeniu scenariusz uroczystości)
Zadanie 4- Dzieci z grupy „Pszczółki” nauczyły się piosenki „Głos historii” (sł. Anna Bomba, muz. Miłosz Konarski ), którą prezentowały na apelu.
Zadanie 5- Dzieci z grupy „Puchatki” zaprezentowały nam śląski taniec i piosenkę ludową „Poszła Karolinka” na uroczystości z okazji „Dnia Górnika”.
Zadanie 6- Dzieci z grupy „Pszczółki” prezentowały wiersz „Dziękuję, Polsko!” (Anna Bomba) na uroczystym apelu. Dzieci we wszystkich grupach uczyły się również „Katechizmu polskiego dziecka” W.Bełzy.
Zadanie 7- Każda grupa zorganizowała w swojej sali kącik „Piękna Nasza Polska Cała” o tematyce patriotycznej. Natomiast panie z grup „Tygryski” i „Motylki” stworzyły w szatni dużą mapę Polski ze zdjęć dzieci z wszystkich grup.
Zadanie 9- Dzieci w grupach poznawały i bawiły się w różne zabawy ludowe : „Grozik”, „Miotlarz”, „Julijanka”, „ Róża”, „Chodzi lisek koło drogi”, „Jawor”, „Mam chusteczkę haftowaną”.
Zadanie 10- Dzieci z grupy „Biedronki” wykonały tradycyjną potrawę śląską: kluski śląskie, które potem ze smakiem konsumowały z mięsem, sosem i czerwoną kapustą. (w załączeniu przepis)
Zadanie 12- Dzieci z grupy „Pszczółki” wysłały pocztówkę z pozdrowieniami z Tychów do pani Ludmiły.
Zadanie 13- Dzieci z grupy „Tygryski” wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Napisz kartkę Bohaterom”.
Zadanie 14- Nauczycielka z grupy „Słoneczka” zorganizowała konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców naszego przedszkola „Moja Mała Ojczyzna”.
Zadanie 15- Dzieci z grup „Pszczółki” i „Żabki” wzięły udział w „Dniu Mody Patriotycznej” podczas którego mogli zaprezentować swoje biało- czerwone kreacje. Wszystkie stroje były ciekawe a dzieci prezentowały się znakomicie.
Zadanie 16- Dzieci z grupy „Żabki’ posadziły w naszym przedszkolnym ogródku „Drzewko Pamięci”.
Zadanie 18- Także dzieci z grupy „Pszczółki” i „Żabki” pojechały na wycieczkę do „Muzeum Chleba” w Radzionkowie gdzie poznawaliśmy tradycyjny wypiek chleba oraz oglądaliśmy izby regionalne z ciekawymi przedmiotami użytku codziennego z dawnych czasów.
Projekt realizowany był przez wszystkie grupy przedszkolne ( 7 grup) wraz z nauczycielkami oraz przy wsparciu i pomocy rodziców.
Przedszkole nr 14 im. Marii Montessori
Ul. Cyganerii 33
43-100 Tychy
Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tak wspaniałym i ciekawym projekcie!
Załączniki:
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI
DATA: 09. 11. 2018r.
GRUPA: „Motylki”, „Tygryski”
PROWADZĄCE: Joanna Antosik, Ewa Lorenz, Karolina Mrozek
TEMAT ZAJĘCIA: Urodziny Ojczyzny. Akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości
FORMY PRACY:
- praca z całą grupą,
- praca indywidualna.
METODY:
- czynna,
- słowno- oglądowa,
- aktywizująca
CELE OGÓLNE:
- Kształtowanie tożsamości narodowej, budzenie przywiązania do swojego kraju.
- Nabywanie większej świadomości narodowej: mówimy po polsku, jesteśmy Polakami, nasz kraj to Polska, stolica Polski to Warszawa.
- Posługiwanie się określeniami: flaga, godło, hymn, symbole narodowe.
- Zapoznanie z symbolami narodowymi oraz ważnymi wydarzeniami w historii naszego kraju.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- wie jakiej jest narodowości,
- wieże mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa
- nazywa godło i flagę państwową,
- zna polski hymn i wie, że Polska należy do Unii Europejskiej
- wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa
- potrafi współdziałać w zespole
- bierze udział w Akademii, wie jak należy się zachować w czasie uroczystości
- chętnie śpiewa, recytuje wiersze, występuje przez publiką
POMOCE: nagranie hymnu Polskiego, nagranie hymnu Przedszkola Nr 14, Flagi Polski
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
- Powitanie przybyłych gości przez nauczyciela, wytłumaczenie dzieciom okazji z jakiej wspólnie spotkaliśmy się - Święto Niepodległości 11 Listopada.
- Wspólne odśpiewanie czterech zwrotek hymnu Polski oraz hymnu Przedszkola Nr 14.
- Występ dzieci z grupy „Motylki” i „Tygryski” w inscenizacji pt. „Urodziny Ojczyzny”
- Prezentacja piosenek patriotycznych dzieci z pozostałych grup przedszkolnych
- Film edukacyjny: „Kto ty jesteś? Polak mały…” utrwalenie takich pojęć jak hymn, godło, flaga, omówienie ich wyglądu, barw, symboliki.
- Spot „ Za co Kocham Ojczyznę?” przedstawiający dzieci i pracowników przedszkola którzy udzielają odpowiedzi na postawione pytanie.
- Przemarsz dzieci wraz z nauczycielami i pracownikami przedszkola ulicą Niepodległości, słodki poczęstunek na mieszkańców Tychów z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
- Wykonanie zdjęcia przedstawiającego flagę Polski za pomocą balonów biało-czerwonych trzymanych przez dzieci.
- Złożenie kwiatów pod pomnikami ważnymi w historii miasta Tychy.
- Podziękowanie wszystkim uczestnikom za udział w uroczystości.
- Rozdanie dzieciom do domu balonów biało-czerwonych, słodki poczęstunek dla Rodziców i dzieci.
KLUSKI ŚLĄSKIE
SKŁADNIKI:
ugotowane ziemniaki
mąka ziemniaczana
jajko
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1. Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę, przekładamy do miski. Łyżką wyrównujemy powierzchnię.
2. Wyjmujemy 1/4 ziemniaków i w to miejsce wsypujemy tyle mąki ziemniaczanej, ile było ziemniaków. Wkładamy z powrotem wyjęte wcześniej ziemniaki, jajko i zagniatamy ciasto.
3. Formujemy małe kulki ,spłaszczamy i robimy w nich dziurkę.
4. Wrzucamy kluski do wrzącej, lekko posolonej wody. Po wypłynięciu na wierzch gotujemy około 3 minut i wyjmujemy za pomocą łyżki cedzakowej na talerz.
Kluski śląskie najczęściej podajemy z sosem, mięsem i gotowaną czerwoną kapustą.