Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Sprawozdanie z realizacji Projektu „Piękna nasza Polska Cała" PSP Zaręby


Wpis dodał(a) Alina Zyra
ponad 5 lat temu, wyświetleń 460


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Sprawozdanie z realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego

„Piękna nasza Polska Cała”.

Czas realizacji – wrzesień – grudzień 2018

Szkoła realizująca projekt – klasa III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Zarębach 06-333 Zaręby 41

Do realizacji projektu włączyła się klasa III z wychowawcą. W niektóre działania zaangażowano uczniów z innych klas.

 

Zadania projektu jakie zostały zrealizowane:

 

Zadanie nr 1.  Nauka i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.

Wszyscy uczniowie nauczyli się czterech zwrotek Hymnu Polski, który odśpiewali podczas bicia rekordu w śpiewie Hymnu państwowego w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”.

 

Zadanie nr 3.  Apel z okazji 11 listopada – współudział w organizacji.

9 listopada 2018 roku odbyła się uroczystość z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.  Uczniowie klasy III współorganizowali akademię – recytowali wiersz, śpiewali piosenki patriotyczne, zatańczyli taniec z biało – czerwonymi szarfami, zakończony pokazem flagi Polski.

Po uroczystej akademii złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze w miejscach pamięci na zarębskim cmentarzu. Znicze zbierano w ramach akcji „100 zniczy na 100 lecie odzyskania niepodległości”.

 

Zadanie nr 4. Nauka piosenki o tematyce patriotycznej.

Uczniowie nauczyli się kilku piosenek o tematyce patriotycznej „Jestem Polką i Polakiem”, „Co to jest niepodległość, „Dzień dobry biały ptaku”, „Myślimy dzisiaj o Polsce”. Zorganizowano Szkolny Konkurs Piosenki. W konkursie wzięło udział 9 solistów oraz dwa zespoły klasowe. Piosenki prezentowali na szkolnym i gminnym konkursie piosenki, zdobywając zarówno na poziomie szkoły jak i gminy czołowe miejsca.

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

 

Zadanie nr 6.  Nauka wiersza o tematyce patriotycznej.

Zadanie zostało zrealizowane podczas akademii z okazji 11 listopada, podczas szkolnego i gminnego Konkursu Recytatorskiego.

Zorganizowano Szkolny Konkurs Recytatorski „Patriotyzm w sercu dziecka”. W konkursie brało udział 18 recytatorów w czterech kategoriach wiekowych. Nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Uczniowie wzięli też udział w Gminnym Konkursie recytatorskim, gdzie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej.

 

Zadanie nr 7. Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała”

Kącik „Piękna Nasza Polska Cała” zorganizowano zarówno w klasie III jak i na szkolnym korytarzu. Na tablicy informacyjnej prezentowano wszystkie działania realizowane w ramach działań projektowych.

 

Zadanie nr 8.  Praca plastyczna „Strój ludowy naszego regionu”.        

Przygotowany kurpiowski strój ludowy wykorzystano do zrobienia klasowej fotobudki.  Do zrobienia zdjęć zostali zaproszeni dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I – II. Wszyscy mieli możliwość sfotografowania się w przepięknym ludowym stroju.

Ponadto dzieci z oddziału zerowego i uczniowie klas I – III wykonywali wyklejankę pary kurpiowskiej.  Prace dzieci zdobiły szkolny korytarz. Najlepsze prace nagrodzono dyplomami.

 

Zadanie nr 10. „Według przepisu Babci i Dziadka”.

Zadanie to zostało zrealizowane podczas wycieczki do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Wachu. Dzieci samodzielnie wykonywały wszystkie etapy pieczenia fafernuchów. Zrobione marchewkowe ciastka upieczono w piekarniku. Każdy zabrał swój wypiek ze sobą.

 

Przepis na fafernuchy

Składniki:

300g ugotowanej marchwi, 300g mąki żytniej, 3 łyżki cukru, 1 łyżeczka pieprzu czarnego mielonego, aromat waniliowy lub 1,5 łyżeczki cynamonu, odrobina soli, 1 płaska łyżka proszku do pieczenia.

Sposób przygotowania:

Obrać ugotowaną marchew ze skórki i utrzeć na miazgę. Dodać cukier. Dokładnie wymieszać. Dodać przyprawy oraz mąkę i wyrobić ciasto. Uformować wałki. Pokroić na ukos, jak kopytka. Włożyć na blachę i piec w piekarniku z termoobiegiem w temperaturze 180 stopni, do czasu aż się zarumienią. Wyjąć i poczekać do wystygnięcia. Życzymy smacznego!

 

Zadanie nr 11. „ Na skrzydłach historii” – wykonanie prezentacji multimedialnej

Pani Alina Zyra wykonała prezentacje multimedialną o swojej miejscowości. Prezentację umieszczono na stronie internetowej szkoły.   

 

Zadanie nr 12. „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości na podany adres

Uczniowie klasy III razem z wychowawcą wysłali kartkę z życzeniami na podany adres do pani Ludmiły Fabiszewskiej. Miejscowość takiej kartki nie posiada, dlatego wykonano ją ze zdjęć robionych na konkurs fotograficzny.

 

Zadanie nr 13.  „Napisz kartkę Bohaterom”

Wszyscy uczniowie klasy III układali i pisali życzenia dla Bohatera. Życzenia zapisano na kartach, naklejono znaczki i wysłano do Fundacji Sensoria.

Ponadto klasa III dołączyła do Ogólnopolskiej Akcji „Napisz Kartkę Bohaterom”. Do akcji zachęciła wychowawców klas młodszych i nauczycieli języka polskiego. Zapisane kartki (około 60 sztuk) również wysłano do Fundacji Sensoria.

 

Zadanie nr 14.   Konkurs plastyczny „Moja mała Ojczyzna”.

Dla dzieci oddziału przedszkolnego i uczniów klas I – III zorganizowano konkurs plastyczny „Moja mała Ojczyzna”. Wykonane prace były dekoracją szkolnego korytarza. Najciekawsze prace zostały nagrodzone dyplomami i książkami o tematyce patriotycznej.

 

Zadanie nr 15.  „Dzień Mody Patriotycznej”

17 października 2018 roku odbył się pokaz mody patriotycznej. W pokazie wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I, II, III i V. Wszyscy wspaniale zaprezentowali stroje w barwach narodowych. W trzech klasach – II, III i Va przebrali się wszyscy uczniowie. Było uroczo, patriotycznie i regionalnie. Rodzice i wychowawcy wykazali się wielkim zaangażowaniem i finezją przygotowując stroje dla swoich dzieci. Uczniowie prezentujący modę patriotyczną włożyli swój wkład w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Strojem i postawą pokazali swój lokalny patriotyzm. Wszyscy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami.

 

Zadanie nr 16. „Drzewo Pamięci” – zasadzenie drzewka jako symbolu życia i wolności.

12 października 2018 roku wykonano zadanie 16 realizowanego projektu – „Drzewo Pamięci” – zasadzenie na terenie szkoły drzewka, jako symbolu życia i wolności. W działanie oprócz klasy III zaangażowały się wszystkie klasy z wychowawcami. Każda klasa zasadziła swoje własne drzewko. Posadzona aleja drzew, ma symbolizować naszą wdzięczność za 100 lat niepodległości. Drzewko posadzili też nauczyciele wychowania fizycznego.

Mamy nadzieję, że uczniowie pielęgnując posadzone drzewka, będą też pielęgnować pamięć i miłość do naszej Ojczyzny.

W utworzonej alejce posadzono 15 drzewek.

 

Zadanie nr 17. Konkurs Fotograficzny pt. „To wszystko Polska”

Prace, które wpłynęły na konkurs zostały nagrodzone dyplomami i książkami. Uczniowie fotografowali najbliższą okolicę.

 

Zadanie nr 18. „Szlakiem historii” – zorganizowanie wycieczki, której celem było poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury i tradycji.

10 października 2018 roku uczniowie klasy I, II i III oraz VII zwiedzili Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Wachu. W muzeum oglądali przedmioty pochodzące z Kurpi Zielonych, obrazujące dawną materialną kulturę tego regionu. Eksponaty pokazują przemiany zachodzące w środowisku kurpiowskim pod wpływem rozwoju techniki, dostępności różnych surowców i materiałów, a także zmian społecznych i mentalnych.

Zbiory w Muzeum Kurpiowskim przestawiają: Tkactwo, Bursztyniarstwo, Stolarstwo,  Szewstwo, Plecionkarstwo, W domu, W zagrodzie, Bartnictwo, Strój, Stajnia, Rzemiosło i Leśny

 
Uczniowie klasy III byli też z wizytą w Bibliotecznym Kole Kurpiowskim w Zarębach. Wysłuchali informacji o kulturze i tradycjach kurpiowskich. Wykonali biało – czerwone kwiaty z krepiny.

 

Zadanie nr 19. Turniej wiedzy patriotycznej „Co wiem o Polsce?”

W środę 20 listopada 2018 roku w bibliotece szkolnej odbył się quiz patriotyczny „Co wiem o Polsce?”. W konkursie rywalizowało 34 uczniów klas II – IV. Ich zadaniem było rozwiązanie testu dotyczącego naszej Ojczyzny. Część pytań zawartych w quizie była związana z wystawkami na szkolnych korytarzach. 12 uczniów nagrodzono dyplomami, a 6 uczniów z najlepszymi wynikami, nagrodami książkowymi.

Wiedza zdobyta w trakcie przygotowań do konkursu stała się małym krokiem w kierunku nabywania nowych wiadomości i poszukiwania ciekawostek dotyczących naszego kraju.

 

Zadanie nr 20. Zawody sportowe pt. „Biało-czerwoni”.

 28 listopada 2018 roku zorganizowano dla klas I - III zawody sportowe "Biało - czerwoni". Warunkiem udziału w zawodach był odpowiedni strój. Chętnych nie brakowało. Wszyscy uczestnicy rywalizowali w czterech konkurencjach: biegi, rzuty piłką do kosza, wspinanie po drabinkach, przeskoki przez skakankę. Z każdej klasy nagrodzono trzech najlepszych uczniów. Otrzymali dyplomy.

 

12 grudnia 2018 roku odbyło się szkolne podsumowanie projektu. Zaprezentowano prezentację multimedialną obrazującą projektowe działania.

W projektowych konkursach współpracowano ze szkolną i wiejską biblioteką. Wiejska biblioteka w Zarębach przekazała uczniom nagrody książkowe za zwycięstwa w konkursach.

 

Realizując projekt wykonano łącznie 18 zadań. Wszystkie zadania realizowali uczniowie klasy III z wychowawcą. Część zadań wykonywali też uczniowie i nauczyciele z innych klas.

Projekt bardzo się uczniom podobał. Z entuzjazmem i zaangażowaniem wykonywali poszczególne zadania.

 

Koordynator projektu:

Alina Zyra

 

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Alina Zyra



Wyślij wiadomość
do Alina Zyra

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Alina Zyra

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się