Sprawozdanie z Międzynarodowego Projektu "Piękna Nasza Polska Cała"

Wpis dodał(a) Katarzyna Raczko

W tym roku szkolnym 2018/2019 nasz Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 12 w Siedlcach, im. Kornela Makuszyńskiego,wziął udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała” w ramach, którego zostały wykonane następujące zadania:

1. Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polskiego – Mazurka Dąbrowskiego. Hymn został odśpiewany dn. 8 listopada na uroczystej Akademii Patriotycznej, a także 9 listopada punktualnie o godz. 11:11, przystępując w ten sposób do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.
  2. Od 7 do 9 listopada zostały przeprowadzone zajęcia otwarte dla rodziców o tematyce patriotycznej wg własnym scenariuszy w grupie 3 latków i 4-5 latków.
  3. W dniu 8 listopada odbyła się uroczysta Akademia Patriotyczna dla całego Oddziału Przedszkolnego, przygotowana przez grupę 4-5 latki wg własnego scenariusza. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Żołnierze z Jednostki Wojskowej w Siedlcach.
  4. Przedszkolaki nauczyły się piosenek o tematyce patriotycznej, m.in.: ,,Krakowiaczek’’, ,,Jesteśmy Polką i Polakiem’’, ,,Rodzinny Kraj’’ a także pieśni patriotycznych tj.: ,,Piechota’’, ,,Przybyli Ułani’’, ,,Legiony’’. W związku z tym zadaniem 7 listopada odbył się również konkurs piosenek i pieśni patriotycznych.
  5. Na jubileuszu 25-lecia powstania Szkoły Podstawowej nr 12 w Siedlcach i setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę dzieci z grupy 6 latków zatańczyły Krakowiaka, a dzieci z grupy 4-5 latków zatańczyły układ do piosenki ,,Wiewióreczka mała’’ , który prezentował elementy tańców ludowych: Walczyk, Poleczka, Kujawiak, Krakowiak.
  6. Przedszkolaki nauczyły się wierszy o tematyce patriotycznej: ,,Kto Ty jesteś, Polak mały’’, ,,Powiewa flaga’’.
  7. W każdej grupie powstał kącik patriotyczny, a na korytarzu powstał kącik ,,Piękna Nasza Polska Cała’’ o tematyce patriotycznej i folkowej.
  8. Dzieci z grupy 4-5 latki zapoznały się i wykonały pracę plastyczną pt. ,,Strój ludowy naszego regionu’’.
  9. Zapoznanie dzieci z następującymi zabawami ludowymi: Niedźwiedź mocno śpi; Kółko graniaste; Mam chusteczkę haftowaną; Baloniku nasz malutki; Moja Ulijanko; Ojciec Wirginiusz; Mało nas, mało nas do pieczenie chleba; Ciuciubabka; Siała baba mak; Chodzi lisek; Gąski, gąski; Grozik.
  10. Wykonanie z dziećmi z grupy 4-5 latki potrawy regionalnej (pierogi z serem) wg przepisu Babci i Dziadka. Przepis na perogi z serem: 4 szkanki mąki, 1 jajko, 100 g masła, woda, biały ser twarogowy 300 g, cukier waniliowy, 60 ml śmietany, sól.
  11. ,,Na skrzydłach historii’’- wykonanie prezentacji multimedialnej, w której zaprezentowaliśmy zabytki i ciekawostki naszego miasta Siedlce.
  12. Wysłanie pocztówek, prezentujących nasze miasto Siedlce do pani Ludmiły Fabiszewskiej.
  13. ,,Napisz kartkę Bohaterom’’ – dołączenie do akcji ,,Wyślij kartkę’’.
  14. W listopadzie został zorganizowany konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. ,,Moja mała Ojczyzna’’, w który zaangażowało się wiele rodzin.
  15. Dnia 21 listopada odbył się pokaz mody patriotycznej. Dzieci zaprezentowały wspaniałe stroje i dodatki w biało-czerwonych barwach.
  16. Przedstawiciele grupy 6 latków wraz z wychowawcą 16 listopada zasadzili ,,Drzewo Pamięci’’.
  17. We wrześniu został zorganizowany konkurs fotograficzny pt. ,,To wszystko Polska’’ dla rodziców z dziećmi z naszego Oddziału Przedszkolnego.
  18. W listopadzie sześciolatki udały się do Muzeum Regionalnego w Siedlcach na wystawę ,,Wyposażenie izby średniozamożnego, włościańskiego domu, okolice Siedlec I poł. XX wieku’’.
  19. W listopadzie sześciolatki wzięły udział w Turnieju wiedzy patriotycznej pt. ,,Kocham Cię, Polsko’’. Przedszkolaki wykazały się znajomością historii naszego państwa, symboli narodowych i sławnych Polaków.

Dziękujemy za tak wspaniały Projekt Edukacyjny.

Katarzyna Raczko

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Katarzyna Raczko

do Katarzyna Raczko