Sprawozdanie z realizacji projektu "Piękna nasza Polska cała"

Wpis dodał(a) Monika Margol

W terminie IX- XI 2018r. Samorządowe Przedszkole nr 1 w Biłgoraju realizowało Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Piękna nasza Polska cała". Do udziału w tym projekcie zgłosiły się wszystkie grupy wiekowe, łącznie 13 grup przedszkolaków.

Nasze przedszkolaki pod kierunkiem nauczycieli zrealizowały następujące zadania:

Nr 1- nauka i zaśpiewanie Hymnu Polski przez całą przedszkolną społeczność podczas obchodów 100ej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w dniu 09. 11.2018r. o godz. 11.11;

Nr 3-  przygotowanie uroczystego apelu z okazji  100-ej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w wykonaniu grup: VII i X;

Nr 4- nauka piosenek o tematyce patriotycznej: grupa VIII i XIII - piosenka "Od morza aż do Tatr" (autorstwa M. M. Kluza), grupa VI- piosenka "Jestem Polakiem" B. Formy, piosenki patriotyczne wykorzystane do apelu z okazji 11 listopada;

Nr 5 - nauka tańca ludowego: "Poleczka" - grupa II i V, "Grozik"- grupa IV; Grupa V zaprezentowała dodatkowo swoją "Poleczkę" na Festiwalu Tańca Ludowego w Tarnogrodzie;

Nr 6 - nauka wiersza o tematyce patirotycznej: "Katechizm Polskiego Dziecka" W. Bełzy- wszystkie grupy, "Mój Biłgoraj"- grupa II;

Nr 7 - zorganizowanie kącika regionalnego kultuwującego tradycje i zwyczaje regionu biłgorajskiego- grupa XI;

Nr 8 - wykonanie grupowej pracy plastycznej z udziałem rodziców pt. "Strój ludowy naszego regionu" - przedstawiający strój sitarski - grupa IX;

Nr 9 - nauka zabawy ludowej pt. "Jaworowi ludzie" - grupa XII;

Nr 10 - wykonanie i degustowanie z dziećmi regionalnej potrawy "pieroga biłgorajskiego" według tradycyjnego przepisu- grupa XI .  W 2005 roku potrawa ta została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych charakterystycznych dla lubelszczyzny, a w związku z tym jego cechy zostały skrzętnie opisane. Pieróg biłgorajski wyglądem przypomina pasztet. Podajemy przepis wg którego wykonaliśmy potrawę: Na 2 kilogramy ziemniaków potrzebujemy kilograma tłustego twarogu, ok. 800 gr kaszy gryczanej, jak również szklankę śmietany 18% oraz masło, smalec, sól, pieprz. Ziemniaki należy obrać ugotować i odcedzić. Kaszę gryczaną wsypujemy do ugotowanych ziemniaków, całość przykrywamy pokrywką i odstawiamy na ok. pół godziny. Ziemniaki z kaszą przekładamy do większego naczynia i dodajemy rozkruszony starannie biały ser, tłuszcz i  śmietanę a także rozkłócone widelcem jajka. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Wykładamy masę do wysokiej blachy grubo posmarowanej smalcem i obsypanej bułką tartą. Masę starannie ugniatamy w formie by nie było pustych przestrzeni. Wierzch wygładzamy i zwilżamy wodę. Można posmarować go również jajkiem - wtedy uzyskamy delikatną skorupkę. Pieróg wstawiamy do nagrzanego pieca (180 - 200 st.) i pieczemy ok. półtorej godziny.

Nr 12 - wysłanie pocztówki przedstawiającej uroki Biłgoraja na adres Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim;

Nr 15 - zorganizowanie "Dnia Mody Patriotycznej" w grupie III;

Nr 16 - zasadzenie "Drzewa Pamięci" - dębu- na terenie przedszkolnego ogrodu;

Wszystkie zrealizowane zadania zostały szczegółowo opisane i udokumentowane w postaci zdjęć i filmów na stronie Samorządowego Przedszkola Nr 1 w Biłgoraju (samorzadowe.przedszkole1@gmail.com).

Serdecznie dziękujemy za możliwość włączenia się w realizację projektu, który sprzyja kształtowaniu postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwieniu na piękno, folklor i tradycje naszej ojczyzny - Polski.

Koordynator projektu w Samorządowym Przedszkolu Nr 1 w Biłgoraju: Monika Margol

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Monika Margol

do Monika Margol