Piękna nasza Polska cała u Króliczków

Wpis dodał(a) Alicja Rydzewska

Podsumowanie Międzynarodowego projektu edukacyjnego Piękna nasza Polska cała.

Celem projektu było  kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej dzieci. Projekt był odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Poprzez realizację zadań tematycznych przedszkolaki  poznały historię państwa polskiego, jego symbole narodowe, tradycje, zwyczaje czy obrzędy ludowe. Działania projektowe były też okazją to do tego, by budzić wśród najmłodszych i ich rodzin poczucie tożsamości narodowej i regionalnej, dumy z bycia Polakiem a także do wzmacniania więzi z rodzicami i integracji placówek oświatowych z terenu całej Polski.

Do projektu przystąpiła Grupa integracyjna dzieci 4-letnich KRÓLICZKI z Przedszkola z oddziałami integracyjnymi nr 39 w Rybniku , wraz z wychowawczynią Alicją Rydzewską , oraz nauczycielkami wspomagającymi Aleksandrą Toton i Justyną Ryszewską – Banko.

Podczas realizacji projektu zostały zrealizowane następujące zadania:

1.(1) Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego , przy czym całe przedszkole wzięło udział w akcji Rekord dla Niepodległej i Hymn został odśpiewany 9 listopada o godzinie 11.11

2.(3) Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada – przygotowanie , pomoc , współudział. Nasze przedszkole zorganizowało Koncert dla Niepodległej „ Myślę o Polsce’’, który odbył się 8 listopada o godzinie 16.00 w kościele pw św. Barbary w Rybniku

3.(4) Nauka piosenki o tematyce patriotycznej. Króliczki do zadania zaśpiewały piosenkę Symbole Polski , ale oprócz tego nauczyły się jeszcze piosenek: Serce dla Polski , Niepodległa oraz Rybniku kochany.

4.(5) Nauka tańca ludowego: Przedszkolaki zatańczyły taniec o nazwie Grozik.

5.(6) Nauka wiersza o tematyce patriotycznej-przedstawiły recytację wiersza. Barwy ojczyste Cz. Janczarskiego

6.(7) Został zorganizowany kącik „Piękna nasza Polska cała ”o tematyce patriotycznej

7.(9) Zabawa ludowa- dzieci poznały zabawę – Jawor , jawor , jaworowi ludzie

8.(10) Według przepisu Babci lub Dziadka – dzieci wraz z nauczycielką wykonały i degustowały regionalną potrawę o nazwie Wodzionka . Został dostarczony przepis do relacji zdjęciowej

9.(11) Na skrzydłach historii - została wykonana i udostępniona prezentacja multimedialna o Rybniku

10.(12) Piękna nasza Polska cała - została wysłana pocztówka z Rybnika do pomysłodawczyni i organizatorki projektu pani Ludmiły Fabiszewskiej

11.(16) Drzewo pamięci - zostało posadzone przed przedszkolem drzewko jako symbol życia i wolności

12.(17) Konkurs fotograficzny pt. To wszystko Polska  został zorganizowany konkurs przedszkolny. Celem konkursu było pokazanie wyjątkowości regionów naszego kraju .

13.(18 )Szlakiem historii - została zorganizowana wycieczka do Żorskiego Centrum Regionalnego w Żorach –Osinach. Dzieci poznały historię oraz zabytkowe maszyny rolnicze oraz do produkcji chleba .

Pomimo zakończonego projektu każdego dnia staramy się realizować tematy dzięki którym dzieci poznają piękno, historię i kulturę naszego kraju.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Alicja Rydzewska

do Alicja Rydzewska