Na tropie liczb - W sadzie i w ogrodzie

Wpis dodał(a) Paulina Andrzejczak

W październiku dzieci z grup „Kotki” oraz „Misie” z Przedszkola nr 16 im. Jana Brzechwy w Koninie dołączyły do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pod hasłem „Na tropie liczb”. Podczas realizacji projektu dzieci będą brały udział w różnorodnych zadaniach oraz zabawach w trakcie, których będą miały okazję do samodzielnego odkrywania oraz poszukiwania. Poprzez zabawę wzbogacą swoją wiedzę oraz będą doskonalić umiejętności z zakresu edukacji matematycznej.

Wraz z nadejściem jesieni rozpoczęłyśmy naszą przygodę oraz cykl spotkań zatytułowany „W sadzie i w ogrodzie”. W poszukiwaniu pierwszych oznak jesieni wybraliśmy się na wycieczkę do Parku im. Fryderyka Chopina w Koninie. Obserwowaliśmy zmieniającą się przyrodę oraz bajecznie kolorowe krajobrazy jesiennego parku. Spotkaliśmy się również z ekspertem znającym wszelkie tajemnice lasów oraz parków - leśnikiem. Tata Lenki opowiedział nam, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie jesienią oraz jakie drzewa możemy zobaczyć w parku. Poznaliśmy nazwy oraz owoce niektórych drzew. Ciekawostką okazały się opowieści o tym jak zwierzęta przygotowują się do nadchodzącej zimy. Udało nam się również zebrać dary jesieni, ponieważ park obfitował kasztanami, żołędziami oraz kolorowymi liśćmi.

Podczas codziennych spacerów zauważyliśmy, że zmieniła się również pogoda. Dlatego też pewnego wietrznego dnia udaliśmy się na pobliski skrew w celu zbadania właściwości wiatru.

Korzystając z pięknej jesiennej pogody postanowiliśmy spędzić trochę czasu w przedszkolnym ogrodzie. Znaleźliśmy tam list od Pani Jesieni, która przygotowała dla Nas wiele ciekawych zadań. Z wielkim zaangażowaniem i radością przeliczaliśmy, segregowaliśmy i układaliśmy zbiory z darów, które otrzymaliśmy od Pani Jesieni. Rozpoznawaliśmy oraz układaliśmy z darów jesiennych cyfry wskazane na tabliczkach. A „jesienne kodowanie” sprawiło Nam wiele radości. Dla wszystkich była to wspaniała zabawa.

Wzbogaciliśmy również swoją wiedzę na temat grzybów. Poznaliśmy cechy charakterystyczne wyglądu borowika i muchomora. Ustaliliśmy zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas grzybobrania. Poznaliśmy budowę grzyba dopasowując odpowiednio napisy globalne. Pogrupowaliśmy grzyby na jadalne oraz trujące. Doskonaliliśmy umiejętność liczenia. A także dobieraliśmy cyfry zgodnie z liczbą elementów w danym zbiorze Ułożyliśmy muchomory według ilości kropek na kapeluszu. Tworzyliśmy rytmy „borowikowo - muchomorkowe”. „Jesienne grzybobranie” sprawiło Nam wiele radości oraz obdarzyło nas wspaniałymi pysznościami.

Z lasu przenieśliśmy się wprost do jesiennego sadu i ogrodu gdzie czekały na Nas smaczne, zdrowe i kolorowe plony. Rozpoznawaliśmy oraz nazywaliśmy poszczególne owoce i warzywa za pomocą różnych zmysłów - wzroku, smaku oraz dotyku. Dowiedzieliśmy się, dlaczego warto codziennie je spożywać. Segregowaliśmy jesienne plony według kolorów oraz kategorii - owoce, warzywa. Przeliczaliśmy ilość elementów w każdym zbiorze, porównywaliśmy ich liczebność. Przyporządkowywaliśmy odpowiednie znaki większości, mniejszości bądź równości.

Jesienne zabawy pod hasłem „W sadzie i w ogrodzie” sprawiły nam wiele radości, a co najważniejsze wzbogaciły naszą wiedzę oraz umiejętności z zakresu edukacji przyrodniczej oraz matematycznej. To była niesamowita przygoda!

Na tropie liczb

To wspólna nazwa dla sześciu „małych” projektów (działań/zabaw/zajęć), które mają za zadanie POPRZEZ ZABAWĘ wspomagać realizację celów edukacji matematycznej w przedszkolu.

od Paulina Andrzejczak

do Paulina Andrzejczak