Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Letnia podróż balonem – zabawy dla przedszkolaków

Beata Bielska   Czerwiec 2013

(…) Dzieci uczą się od nas, dorosłych, przez naśladowanie także tego, co i o czym mówimy. Przedszkolaki są również zainteresowane książką z bajkami czy wierszykami. W ten sposób poznają świat oraz poszerzają swój bierny i czynny słownik. Warto więc dużo rozmawiać z najmłodszymi, zachęcać ich do twór... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (6.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 1
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Czerwiec 2013

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Artykułowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:

  • ilustracje i fotografie do wykorzystania podczas zabaw (m.in. fotografie ogrodów, kwiatowe kolorowanki) – znajdziesz je TU;
  • fotografie letnich kwiatów, które zostały dołączone do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA w formie plakatuTU możesz go zobaczyć.

W artykule tym – oprócz gotowych propozycji zajęć i zabaw – znajdziemy także cenne wskazówki metodyczne dotyczące pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Jego główną część stanowi jednak opis:

  • licznych zabaw ortofonicznych;
  • gimnastyki z elementami ćwiczeń ortofonicznych.

Znajdziemy tu także scenariusze zajęć „Letni bukiet” oraz „W letnim nastroju”.

(…) Dzieci uczą się od nas, dorosłych, przez naśladowanie także tego, co i o czym mówimy. Przedszkolaki są również zainteresowane książką z bajkami czy wierszykami. W ten sposób poznają świat oraz poszerzają swój bierny i czynny słownik. Warto więc dużo rozmawiać z najmłodszymi, zachęcać ich do twórczego kontaktu z literaturą. Nawet jeśli nieprawidłowo jeszcze wymawiają słowa, chwalić za podejmowany trud. Atmosfera emocjonalna kształtuje przecież pozytywną postawę wobec innych. Akceptacja otwiera drzwi na poznawanie czegoś nowego oraz ułatwia pokonywanie trudności. A stąd już tak blisko do pierwszych sukcesów. Nawiązując do ćwiczeń w mówieniu oraz rozwijaniu słownictwa, warto zwrócić uwagę na kilka najbardziej skutecznych metod, które uatrakcyjniają tego typu zajęcia. Są to zabawy z mikrofonem oraz recytacja i układanie rymowanek przez dzieci. Jeśli przy tej okazji będziemy odwoływać się do dźwięku, ruchu i ćwiczeń oddechowych, zajęcia staną się efektywne. Tym bardziej że u dzieci pięcio- i sześcioletnich coraz lepiej kształtuje się analiza i synteza wzrokowo-słuchowo-ruchowa. Przy efektywnym poznawaniu niezbędna jest także uwaga, która w wieku przedszkolnym rozwija się stopniowo. Oczywiście możemy i powinniśmy pomóc maluchom w jej kształtowaniu. Również przez gry i zabawy, na przykład: rozwiązywanie labiryntów, odszukiwanie różnic i podobieństw między obrazkami, uzupełnianie, słuchanie. Za pośrednictwem mowy rozwija się także percepcja słuchowa, warunkująca umiejętność czytania, swobodnej wypowiedzi oraz pisania.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się