Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 1238.41 kb
Stron: 6
Id: 3386

Letnia podróż balonem – zabawy dla przedszkolaków

Beata Bielska   Czerwiec 2013

(…) Dzieci uczą się od nas, dorosłych, przez naśladowanie także tego, co i o czym mówimy. Przedszkolaki są również zainteresowane książką z bajkami czy wierszykami. W ten sposób poznają świat oraz poszerzają swój bierny i czynny słownik. Warto więc dużo rozmawiać z najmłodszymi, zachęcać ich do twór... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (6.15 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.
Pomoce dydaktyczne 1

Zobacz również

edukacja przyrodniczalatoscenariusz zajęćzabawa

Więcej z działu

Scenariusze zajęć wieloobszarowych

Więcej z tego numeru

Czerwiec 2013

Artykułowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:

  • ilustracje i fotografie do wykorzystania podczas zabaw (m.in. fotografie ogrodów, kwiatowe kolorowanki) – znajdziesz je TU;
  • fotografie letnich kwiatów, które zostały dołączone do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA w formie plakatuTU możesz go zobaczyć.

W artykule tym – oprócz gotowych propozycji zajęć i zabaw – znajdziemy także cenne wskazówki metodyczne dotyczące pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Jego główną część stanowi jednak opis:

  • licznych zabaw ortofonicznych;
  • gimnastyki z elementami ćwiczeń ortofonicznych.

Znajdziemy tu także scenariusze zajęć „Letni bukiet” oraz „W letnim nastroju”.

(…) Dzieci uczą się od nas, dorosłych, przez naśladowanie także tego, co i o czym mówimy. Przedszkolaki są również zainteresowane książką z bajkami czy wierszykami. W ten sposób poznają świat oraz poszerzają swój bierny i czynny słownik. Warto więc dużo rozmawiać z najmłodszymi, zachęcać ich do twórczego kontaktu z literaturą. Nawet jeśli nieprawidłowo jeszcze wymawiają słowa, chwalić za podejmowany trud. Atmosfera emocjonalna kształtuje przecież pozytywną postawę wobec innych. Akceptacja otwiera drzwi na poznawanie czegoś nowego oraz ułatwia pokonywanie trudności. A stąd już tak blisko do pierwszych sukcesów. Nawiązując do ćwiczeń w mówieniu oraz rozwijaniu słownictwa, warto zwrócić uwagę na kilka najbardziej skutecznych metod, które uatrakcyjniają tego typu zajęcia. Są to zabawy z mikrofonem oraz recytacja i układanie rymowanek przez dzieci. Jeśli przy tej okazji będziemy odwoływać się do dźwięku, ruchu i ćwiczeń oddechowych, zajęcia staną się efektywne. Tym bardziej że u dzieci pięcio- i sześcioletnich coraz lepiej kształtuje się analiza i synteza wzrokowo-słuchowo-ruchowa. Przy efektywnym poznawaniu niezbędna jest także uwaga, która w wieku przedszkolnym rozwija się stopniowo. Oczywiście możemy i powinniśmy pomóc maluchom w jej kształtowaniu. Również przez gry i zabawy, na przykład: rozwiązywanie labiryntów, odszukiwanie różnic i podobieństw między obrazkami, uzupełnianie, słuchanie. Za pośrednictwem mowy rozwija się także percepcja słuchowa, warunkująca umiejętność czytania, swobodnej wypowiedzi oraz pisania.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania