Samorządowe Przedszkole w Liwie - Sprawozdanie z realizacji projektu

Film dodał(a) Magda Piechaczek

Sprawozdanie z realizacji Międzynarodowego Projektu "Piękna nasza Polska cała’’

Samorządowe Przedszkole w Liwie , ul. Kozia 2 07-100 Węgrów

Nauczyciele biorący udział w projekcje:

Magda Piechaczek

Helena Gawor

Wioleta Księżopolska

Elżbieta Molska

Realizacja zadań

Dnia 20.09.2018 r. (czwartek) obchodziliśmy w naszym przedszkolu ,,Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka’’. Był to dzień wyjątkowy dla każdego z naszych wychowanków, przepełniony niezliczonymi atrakcjami. Dzieci dla uczczenia obchodów roku dla ,,Niepodległej’’ przyszły ubrane do przedszkola w barwy biało – czerwone. Tego wyjątkowego dnia przygotowaliśmy dla naszych wychowanków liczne niespodzianki: zawody sportowe, zabawy integracyjne na placu przedszkolnym, wykonanie kreatywnej pracy plastycznej, spacer po okolicy przedszkola – wykonywanie fotografii w celu stworzenia wspólnej prezentacji multimedialnej ,,Na skrzydłach historii – Liw moja mała Ojczyzna. Polska to mój Kraj’’ w celu realizacji zadania 11 z Projektu Międzynarodowego ,,Piękna Nasza Polska Cała’’. Punktem podsumowującym dla wydarzeń tego dnia było posadzenie przez dzieci i wychowawców w ogrodzie przedszkolnym ,,Drzewka Pamięci’’ oraz słodki poczęstunek.

Dnia 23.10.2018 gościliśmy w naszym przedszkolu wyjątkowych gości, a mianowicie dwie babcie naszych przedszkolaków- panią Basię i panią Kazimierę, które zdradziły nam swój przepis na wypiek chleba. Zajęcia kulinarne bardzo przypadły dzieciom do gustu. Pod okiem naszych gości wymieszały potrzebne składniki, dodały ziarna słonecznika i dyni. Dzieci cierpliwie czekały, aż ciasto wyrośnie. Były bardzo zdumione widząc, że ciasto podwoiło swoją objętość. Po wyrośnięciu ciasto przełożono do blaszek i włożono do pieca. Zapach chleba unosił się w całym przedszkolu. Na koniec odbyła się długo wyczekiwana degustacja. To był wyjątkowy dzień dla nasz wszystkich.

Dnia 9 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu świętowaliśmy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uroczystość rozpoczęliśmy o godzinie 11:11 odśpiewaniem Hymnu Polski. Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu dzieci 4-5 i 6-letnich.  W trakcie uroczystości dzieci pięknie odśpiewały piosenkę o tematyce patriotycznej ,,Ojczysty Kraj’’ Ewy Bem. Na zakończenie przedszkolaki zatańczyły znany wszystkim tańce ludowy: „Trojak”, oraz zademonstrowały zabawę muzyczno – ruchową „Poszło dziewczę po ziele”. To był wyjątkowy dzień dla całej naszej społeczności przedszkolnej.

Dnia 11 listopada po Mszy Świętej uczestniczyliśmy w uroczystym przemarszu z okazji 100 Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości do Pomnika Poległych Żołnierzy Powstania Listopadowego. Tam po krótkiej modlitwie złożyliśmy zapalone znicze oddając cześć i chwałę tym, którzy poświęcili życie za naszą Ojczyznę.

14 listopada w naszym przedszkolu odbył się koncert 100 lat dla Niepodległej. Dzieci miały wyjątkową okazje śpiewania żołnierskich piosenek przy akompaniamencie różnych instrumentów. Muzyka wprowadziła wszystkich w nastrój patriotyczny.

Natomiast w ramach realizacji 19 zadania przeprowadziliśmy grę patriotyczną – „Znam swój kraj”. Dzieci zostały podzielone na cztery drużyny oraz zapoznane z zasadami gry. Pytania przygotowane były w różnych kategoriach m. in.: symbole Polski, znani Polacy, polska literatura dziecięca, zagadki obrazkowe, puzzle, polskie tradycje, zadania dramowe. Dzieci losowały pytania przy pomocy wyrzuconej liczby oczek na kostce i wskazanego przez dziecko koloru na macie. Następnie nauczyciel czytał pytanie przypisane do danego numeru i koloru. Gra była pełna emocji. Przedszkolaki z Liwa bardzo polubiły zabawy z matą do kodowania.

W trakcie trwania projektu spotkaliśmy się z dużym zaangażowanie ze strony rodziców naszych wychowanków. To dzięki nim udało nam się stworzyć w holu przedszkolnym niesamowity kącik patriotyczny ,,Piękna nasza Polska Cała’’ = realizując zadanie 7. Nasze dzieci bardzo chętnie uczyły się piosenek i wierszyków o tematyce patriotycznej. Wspólnie wykonaliśmy zdjęcia z których  pani Ela zaprojektowała pocztówkę naszej miejscowości. Przesłaliśmy ja z wielką radością  do Pani Ludmiły.

Pamiętaliśmy o naszych Bohaterach wojennych którym zawdzięczamy tak wiele, wspólnie z dziećmi wykonaliśmy i wysłaliśmy do Nich pocztówki.. Nasze pociechy  z dużym zaangażowaniem projektowały treść oraz szatę graficzną kart pocztowych.

Pani Ludmiło dziękujemy za możliwość udziału w projekcie. Zainspirował on nas do wielu działań edukacyjnych.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Magda Piechaczek

do Magda Piechaczek