Społeczność BLIŻEJ PRZEDSZKOLA

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA WG PROMYCZKÓW Z SZUBINA


Film dodał(a) Anna Kluska 7 miesięcy temu, wyświetleń 184


Wpis został sprawdzony przez moderatora

REALIZACJA PROJEKTU :

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

 W GRUPIE PROMYCZKI

 SAMORZĄDOWEGO PRZEDSZKOLA NR 2 W SZUBINIE

 

Promyczki , to grupa dzieci 4-5 letnich, które drugi rok uczęszczają do przedszkola i pod kierunkiem Jolanty Storzyńskiej tworzą ludowy zespół Pałuczaczki. Dziecięcy zespół tańczy jako dziesiąte pokolenie w przedszkolu. Dzieci tańczą i śpiewają gwarą pałucką.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że czas realizacji projektu był dla nas  fascynującą przygodą!

Jolanta Storzyńska i Anna Kluska

PRZY WSPÓŁPRACY KOLEGÓW I KOLEŻANEK Z INNYCH GRUP PRZEDSZKOLNYCH, WŁASNEMU ZAANGAŻOWANIU,  POMOCY  NASZYCH KOCHANYCH RODZICÓW, DZIADKÓW ORAZ WSPÓŁPRACY Z  INSTYTUCJAMI LOKALNYMI  ZREALIZOWALIŚMY PONIŻSZE ZADANIA:

 

1. Nauczyliśmy się czterech zwrotek Hymnu Polski- Mazurka Dąbrowskiego, który odśpiewaliśmy w przedszkolnym ogrodzie wraz z całą przedszkolną społecznością  9 listopada 2018 0 godz. 11.11. Towarzyszyli nam żołnierze z  I Batalionu Logistycznego Ziemi Nakielskiej JW 1194 z Bydgoszczy, a także mieszkańcy naszego miasta przechodzący w okolicy przedszkola.

 

2. Podczas zajęcia otwartego 4 grudnia upiekliśmy z rodzicami pierniki dla podopiecznych Stołówki św. Faustyny.  To nasi rodzice wspierając nas w różnych akcjach charytatywnych na rzecz zwierząt , osób chorych i potrzebujących od najmłodszych lat kształtują w nas postawy prospołeczne , będącą elementem patriotyzmu.

 

3. Współuczestniczyliśmy w organizacji apelu przedszkolnego z okazji

11 listopada. Gościliśmy na biesiadzie patriotycznej przygotowanej przez naszych młodszych kolegów z grupy Biedronki, które pięknie opowiedziały nam wierszem i piosenką o umiłowaniu Ojczyzny. Swoimi pracami udekorowaliśmy przedszkolny holl na tą uroczystość. Po apelu spotkał się z nami dziadek Milenki, który recytował dla nas wiersze patriotyczne, ciekawie opowiadał o historii Polski i pokazał nam swoją kolekcję orłów na emblematach, tablicach,  flagach i banderach

 

4.Nauczyliśmy się kilku piosenek o tematyce patriotycznej: „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz lokalna „Szubin nad Gąsawką” to nasze faworytki, które nuciliśmy przy każdej okazji.

5. Tańczymy tańce ludowe: „Posłała mnie matka”, „Kukowka”, „Kóminiorz”, „Siwy kóń”.

6. Kto ja jestem ? - to wiersz nieznanego autora, który się nauczyliśmy i wielokrotnie recytowaliśmy. Zaprosiliśmy naszych rówieśników z Gminy Szubin do udziału w organizowanym przez . nasze przedszkole Gminnym Konkursie Recytatorskim " 100 lat! Nasza Ojczyzno! W Szubińskim Domu Kultury wysłuchaliśmy  ponad  30 wierszy o tematyce patriotycznej . Dostarczyło to nam i zaproszonym gościom wielu doznań.

7. Z pomocą rodziców i przy zaangażowaniu twórców ludowych naszego regionu stworzyliśmy kącik PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA.

Kącik Patriotyczny powstał w sali. A  Folkowy, który będzie stanowił stałą ekspozycję na przedszkolnym holu. Takie działania podejmowaliśmy już wcześniej przygotowując różne  uroczystości. Kultura i tradycje naszego regionu są nam bliskie i chronimy je przed zapomnieniem.

 

8. Wykonaliśmy pracę plastyczną Strój pałucki, w której pokazaliśmy nie tylko wyjątkowe  jego piękno, ale także udało się nam pokazać dynamikę tańców pałukich.

 

9. Poznaliśmy zabawę ludową „Kóminiorz”, która polega na tym, że  dzieci tańczą cwałem po kole trzymając się za ręce, w środku jest wybrany chłopiec „kóminiorz”, który trzyma miotłę i tańczy krokiem odstawno -dostawnym wokół siebie; na koniec śpiewanej gwarowo piosenki, „kóminiorz” trzy razy stuka miotłą o podłogę, a zespół taneczny rozdziela się na dwie strony: dziewczynki po jednej a chłopcy po drugiej stronie stojąc w szeregach. Chłopiec z miotłą podbiega do kolegów i „wymiata” im pod nogami miotłą. Chłopcy podskakują, a ten który nie zdąży podskoczyć jest wybranym kolejnym „kóminiorzem” do zabawy.

 

10 Według przepisu Babci lub Dziadka – wykonaliśmy trzy potrawy: chrusty, pierniki i pyry z gzikiem.

Ciasto na pierniki babci Jadwigi

3 szkl. mąki pszennej

1,5 filiżanki cukru – z 2 dużych łyżek cukru zrobić ½ szkl karmelu

1 filiżankę śmietany

1 łyżeczka korzenie

1 łyżeczka natronu

Przepis:

1 miarkę masła rozpuścić w rondelku, ½ filiżanki cukru zrumienić na patelni, wlać ½ filiżanki wody

5 jajek ucierać z masłem, ciepły miód wlać do miski

1 łyżeczkę proszku i natronu

1 łyżeczkę soli rogowej rozpuścić w ciepłej wodzie

1 łyżeczkę mielonych goździków

1 łyżeczkę imbiru

1 filiżankę mleka albo śmietany

3 łyżki kartoflanki

Pszennej mąki tyle ile się zmieści.

Pychotka

 

11. Na skrzydłach historii - nasza prezentacja multimedialna ukazuje piękno i wyjątkową historię naszego miasta, jego przeszłość i teraźniejszość, której jesteśmy częścią i którą poznawaliśmy podczas wycieczek i spacerów:  kościoły pw. Św. Biskupa Marcina, Św. Andrzeja Boboli, Św. Małgorzaty .

Byliśmy na cmentarzu pamiętając o poległych powstańcach i żołnierzach pomordowanych podczas II wojny światowej, ruiny zamku Sędziwoja Pałuki.

 

12. Piękna nasza polska cała - z wielką przyjemnością wysłaliśmy pocztówkę z naszego Szubina do Pani Ludmiły

13 Spóźniliśmy się z wysłaniem kartek z życzeniami Bohaterom w ramach akcji Bohater On, ale wzięliśmy udział w podobnym przedsięwzięciu.

Przy współpracy Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie stworzyliśmy kartki z życzeniami świątecznymi, które zostały wysłane do tych, co walczyli za naszą wolność  w ramach innej akcji.

 

14. Uczestniczyliśmy w Przedszkolnym konkursie plastycznym " Szubin - moja mała Ojczyzna". Wspólne tworzenie z Rodzicami sprawiło nam wiele radości, a z naszych prac powstała galeria podziwiana przez naszych kolegów i ich najbliższych.

Nasza koleżanka Zuzanna uczestniczyła z wyróżnieniem w Powiatowym konkursie plastycznym Barwy jesieni, którego tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem "Piękna nasza Polska cała"

 

15. 9 listopada 2018 od samego rana spieszyliśmy do przedszkola w przemyślanych szczególnie na ten dzień strojach nawiązujących do regionów i historii naszego kraju. Miło było słyszeć zachwyt nad naszym wyglądem. Dziękujemy kochanym mamom i babciom.

 

16. Drzewa pamięci, które zostały posadzone w naszym przedszkolnym ogrodzie to lipa i brzoza, którymi będziemy się opiekować teraz i odwiedzać, kiedy będą rosły razem z nami, kiedy już opuścimy przedszkole. Wspólna fotografia pozwoli nam wspominać to zdarzenie i kolegów z Przedszkola za wiele lat.

 

17. Nie udało się nam zorganizować konkursu fotograficznego,

ale uczestniczyliśmy w Bibliotece w wystawie prac Grupy Miłośników Fotografii  FLESZ, którą tworzą nasi rodzice, dziadkowie i najbliżsi. Na wystawie  101 obrazów "Znaki wiary" rozpoznawaliśmy miejsca, które już kiedyś widzieliśmy.

 

18. "Szlakiem historii" - wycieczki i spacery po Szubinie to nasza specjalność! doskonale znamy nasze miasto, jego zabytki i ciekawe miejsca, potrafimy je wskazać, znamy do nich drogę i ciekawostki o nich. Często podczas nich odwiedzamy Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie gdzie poznajemy w ciekawy sposób  historię swojego miasta.

Z kolegami z grupy Biedronki i Gumisie wzięliśmy udział w przedsięwzięciu tworzenia  projektu przewodnika po Niepodległej"100 miejsc Niepodległej". Nasze strony: Kcynia, Żnin, Nakło nad Notecią i Szubin będą zachęcały do odwiedzania naszego miasta i jego okolic.

 

19. "Kocham cię, Polsko"- sprawdziliśmy naszą wiedzę o Polsce i Szubinie podczas turnieju wiedzy patriotycznej  w dniu 30 listopada 2018. Mamy wiedzę i umiejętności, które pozwalają mówić o sobie JESTEŚMY POLKA I POLAKIEM ( dziewczyną fajną i chłopakiem).

Braliśmy udział w konkursie zorganizowanym przez ambasadorów kodowania i programowania: Annę Świć i Rafała Mitkowskiego „100-lecie odzyskania Niepodległości”, podczas którego dzieci poznawały historię Polski, zagrały w grę o Polsce z udziałem ozobotów, małych robotów.

 

20. Zawody sportowe pt " Biało czerwoni"- często uczestniczymy w zawodach sportowych na hali Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie, gdzie pod opieką starszych kolegów i koleżanek wzmacniamy swoją sprawność i kondycję fizyczną. Taki też cel miały listopadowe zawody.

 

Komentarze
Wyślij wiadomość do Anna Kluska