Zielony sport

Wydarzenie dodał(a) Dorota Kozioł- Żurawska

Nasze przedszkole od wielu lat bardzo aktywnie działa na polu edukacji ekologicznej. Tradycją jest już Rajd Ekologiczny, na który zapraszamy wychowanków okolicznych przedszkoli. W tym roku był jubileuszowy, X już Rajd! W ramach realizacji planu rocznego "Sprawność ruchowa warunkiem wszechstronnego rozwoju dziecka", przebiegał on pod hasłem "Zielony sport". Celem Rajdu było propagowanie zdrowego trybu życia, zachęcanie do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, poszerzanie i utrwalanie wiadomości o drzewach, zwierzętach i ptakach żyjących w lesie i na łące oraz o ekosystemie leśnym. Patronem Rajdu były leśne skrzaty, które pilnowały, aby dzieci w lesie zachowywały się prawidłowo i nie zgubiły drogi.

Pogoda dopisała nam piękna, każda startująca drużyna otrzymała na pierwszym punkcie list od naszych skrzatów, które schowały nasze książki startowe. Drużyny musiały rozwiązać zagadkę i odszukać ukryte książki.

W lesie, pod opieką skrzatów i leśników z Nadleśnictwa Katowice dzieci miały do wykonania nastepujące zadania:

• POGADANKA O ZNACZENIU DRZEW IGLASTYCH W LESIE ORAZ ICH WPŁYWU NA ZDROWIE CZŁOWIEKA. ZABAWY ODDECHOWE . Dopasowanie wizytówek z nazwami  do drzew iglastych.
    Zadanie sportowe - dmuchanie szyszek zawieszonych na sznurku, próby wprawiania ich w ruch.
  • KOMPOSTOWNIK W LESIE I KOMPOSTOWNIK W DOMU - omówienie funkcji ściółki leśniej oraz kompostowania w domu. Wybieranie rzeczy, które można wrzucać do kompostownika.
    Zadanie sportowe - przejście przez tunel - naśladowanie dżdżownicy.
  • POGADANKA O DOKARMIANIU ZWIERZĄT. WYPOWIEDZI DZIECI, JAK MOGĄ WSPOMÓC PRACĘ LEŚNIKA W OKRESIE ZIMY I JAK SIĘ ZACHOWAĆ W POBLIŻU PAŚNIKÓW I W LESIE. Składanie paśnika z puzzli.
    Zadanie sportowe - rzut żołędziami do paśnika.
  • REBUSY O PTAKACH - zadanie prowadziła Pani Sowa.
    Zdanie sportowe - zabawy ruchowe z szarfami, odnajdywanie swoich gniazd.
  • ZABAWY RUCHOWE PRZY MUZYCE NA TERENIE PRZEDSZKOLA.

Na każdym z punktów dzieci otrzymywały pasek, który należało wkleić do krzyżówki, aby otrzymać rozwiązanie - hasło SPORT. Zdania startowe były na wysokim poziomie, jednak dzieci świetnie poradziły sobie z ich realizacją. Dla nas, organizatorów, najlepszą ewaluacją były roześmiane, zadowolone buzie dzieci i ich entuzjazm podczas Rajdu. Mamy nadzieję, żę następny Rajd będzie przebiegał przy równie wspaniałej pogodzie i świetnych uczestnikach.
Każda drużyna otrzymała pamiatkowy dyplom, sadzonkę sosny lub świerka, książki o tematyce ekologiczne, układanki, sprzęt sportowy.

Do Rajdu pomogły nam sie przygotować: Nadleśnictwo Katowice, Fundacja Ekologiczna "Silesia", Spółdzielnia Mieszkaniowa "Silesia", Rada Rodziców Miejskiego Przedszkola nr 93 w Katowicach.

Organizatorzy Dorota Kozioł-Żurawska, Aneta Lenard

od Dorota Kozioł- Żurawska