Dogoterapia w przedszkolu

Wydarzenie dodał(a) ~ Gość

"Wierność psa jest bezcennym darem,
nie mniej zobowiązującym niż ludzka przyja"ń"
Konrad Lorenz

Dogoterapia w pracy wychowawczo – dydaktycznej przedszkola

To motto towarzyszy dzieciom 4-5 letnim z Publicznego Przedszkola nr 5 w Zduńskiej Woli, które od września 2006 r. biorą udział w spotkaniach  dogoterapii (kynoterapii). Spotkania są możliwe dzięki współpracy z Fundacją Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "AMI” w Zduńskiej Woli. Chociaż dogoterapia jest głównie wykorzystywana w pracy z dziećmi upośledzonymi ruchowo i umysłowo (zespół Downa, porażenie mózgowe, autyzm, ADHD i wiele innych), to wspaniale sprawdza się również w pracy z dziećmi zdrowymi.

Pierwsze ze spotkań, w których brali udział nasi wychowankowie pt.  "Mój bezpieczny przyjaciel pies”, nauczyło dzieci przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas kontaktu z obcym psem. Dzieci dowiedziały się czego nie należy robić, aby nie sprowokować zwierzęcia do ataku. Uczyły się także przyjmować pozycję "żółwia” - demonstrowaną wcześniej przez kynoterapeutów, która chroni wystające części ciała, w razie ataku.
    Drugie ze spotkań "Z psem za pan brat - uczę się odpowiedzialności za swojego pupila” - poruszało problem brania odpowiedzialności za psa uświadamiając, że jest on żywym stworzeniem, które wymaga opieki i troski. Kynoterapeuci stawiali dzieciom szereg zadań do wykonania, należały do nich: przygotowanie legowiska, podanie psu karmy i wody do picia, szczotkowanie sierści, czyszczenie uszu, wyprowadzanie pupila na spacer, ze szczególnym zwróceniem uwagi na sprzątanie po psie podczas spaceru. Wszystkie zadania wykonane zostały prawidłowo, z wielką radością i zaangażowaniem. Po spotkaniach każde dziecko otrzymało materiały, które utrwalały zdobyte na zajęciach wiadomości i umiejętności.
    Obserwując wychowanków podczas zajęć dogoterapii dostrzegłyśmy, że kontakt z psem rozwija zwłaszcza ich sferę emocjonalną. Wzrasta poczucie własnej wartości dzieci, ponieważ pies bezgranicznie akceptuje je takimi, jakie one są. Ważne jest także to, że dzieci które bały się wcześniej podejść do psa, dzięki zajęciom i pomocy kynoterapeutów przełamały lęk i z radością czekają na kolejne spotkania.