eTwinning projekt w Przedszkolu nr 21 w Rybniku

Wydarzenie dodał(a) Hanna Jary

Projekt powstał z inicjatywy polskiej oraz greckiej placówki. Inspiracją do powstania projektu eTwinning była różnorodność placówek w jakich pracują nauczyciele oraz uczą się dzieci ( polskie przedszkole- grecka szkoła), jak również wzajemne podobieństwa między nimi (wzajemne kody komunikacji).

W projekcie „Communication of love and peace” najmłodsi dowiedzieli się, iż komunikacja międzyludzka jest bardzo ważna i również od niej zależą wzajemne pozytywne stosunki. Dzieci wzajemnie odkrywały ciekawostki dotyczące obu krajów: wygląd flag oraz ich symbolikę, elementy tradycji, położenie geograficzne, elementy historii, krajobrazy itd. W ramach realizowanego projektu dzieci z obydwu placówek poznały inne osoby spoza swojej grupy oraz kraju. Dowiedziały się, co robią ich nowi przyjaciele w szkole, jak wygląda ich edukacja. Najważniejszym zamierzeniem projektu była wzajemna tolerancja oraz akceptacja. Integracja polskiego przedszkola oraz greckiej szkoły przebiegała bez komplikacji. Dzieliliśmy się wzajemną wiedzą na temat ludzkich wartości, aby uzmysłowić dzieciom wspólne kody komunikacji międzyludzkiej. Ponadto dzieci zdały sobie sprawę, iż mogą komunikować się za pomocą różnorodnego środku przekazu. Zarówno środkami internetowymi ( wideorozmowy Skype, TwinSpace, skrzynka e-mail) jak i tradycyjnymi środkami przekazu, takimi jak malarstwo- rysunek, kartka bożonarodzeniowa, plakat nawołujący do pokoju i miłości na świecie.

Realizacja projektu została starannie przygotowana oraz zaplanowana. Na każdy miesiąc przewidziano zadania do zrealizowania. W listopadzie dzieci zostały zapoznane z symboliką krajów oraz samodzielnie wykonały zdjęcia swoich grup i placówek. Wysłuchały piosenek o miłości i pokoju, jak również zostały zapoznane z zawartością blogów na temat nowych przyjaciół. Warto dodać, iż polski blog przedszkolny jest prowadzony przez jednego z rodziców dzieci. Jest to blog grupowy na którym na bieżąco pojawiają się informację o projektach eTwinning w zakładce po prawej stronie „projekty eTwinning” (http://jezykiklokocin.blogspot.com/). Również w listopadzie dzieci ćwiczyły piosenkę „We wish you”, aby zaprezentować ją w grudniu greckiej klasie. W grudniu natomiast dokonano wymiany kartek bożonarodzeniowych samodzielnie wykonanych przez dzieci oraz zaprezentowano talent wokalny poprzez odśpiewanie wzajemnych życzeń. Dzielono się również pomysłami z przeprowadzonych działań. Styczeń oraz luty obfitował w wymianę plakatów, wspólną organizację zajęć edukacyjnych, kontynuację przesyłanych rysunków (dopisywanie słowa „ Polska/ Grecja” w języku ojczystym).

Poprzez realizację projektu dzieci nabyły ważne informacje dotyczące kraju partnerskiego - Grecji. Wpłynęło to na wzrost ich wiedzy oraz doświadczeń. Również poprzez udział we wspólnym przedsięwzięciu w większym stopniu ukształtowano szacunek, tolerancję do greckiej narodowości oraz udoskonalono umiejętność wzajemnej komunikacji.

Współpraca zaowocowała wymianą doświadczeń oraz była inspiracją do poznawania multimedialnych możliwości oraz nowych narzędzi pracy.

od Hanna Jary

do Hanna Jary