II Konferencja CPCD w Katowicach

Wydarzenie dodał(a) Dorota Kozioł- Żurawska

II Konferencja dla dyrektorów i nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej "Po drugiej stronie lustra - czyli z bajką inaczej"....

... już za nami. Tytuł Konferencji oraz konkurs literacko-plastyczny miały zachęcić do innego spojrzenia na klasyczną bajkę, jej bohaterów i sytuacje które się tam wydarzyły. Chcemy uczyć naszych wychowanków twórczego myślenia, ciekawości, odkrywania własnych poglądów oraz szukania nowych rozwiązań. W młodszym wieku nośnikiem może być właśnie bajka, skąd wspólnie z nauczycielem dzieci mogą czerpać wiedzę oraz uczyć się kreatywności. W trakcie Konferencji mieliśmy przykłady Dobrych Praktyk, realizowanych na terenie katowickich przedszkoli. Kąciki wymiany książek, zajęcia tematyczne literackie, plastyczne, muzyczne, wyjścia, konkursy, spotkania z ciekawymi ludźmi, aktywna współpraca z bibliotekami, to tylko niektóre składniki prowadzonych w przedszkolach działań. Nauczycielka Katarzyna Szpruta wprowadziła nas w świat e- Twiningu, prezentując swoje dwa projekty: e- Twinning A famous sights of our regions i A train load of celebrations. Nauczycielka i logopeda Agnieszka Blachnik zaprezentowała przykłady ćwiczeń dla przedszkolaków z zakresu "Stymulacja funkcji słuchowych". Przygotowała również dla każdego uczestnika Konferencji materiały dydaktyczne.

Karina Mucha , koordynator regionalny Fundacji ABCXXI  omówiła w sposób bardzo inspirujący "Dlaczego trzeba czytać dzieciom" oraz zapoznała z nowymi projektami i programami Fundacji. Spotkanie z autorką książki "Jaroszek" p. Beatą Grochowską zaowocowało poznaniem małego skrzata, który zamieszkał w Muzeum Śląskim i ułatwia dzieciom wejście w świat sztuki. Zaprezentowana również została działalność edukacyjna Muzeum Śląskiego. Przedstawiciel Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Młodzieży opowiedział o działaniach Stowarzyszenia oraz zaprosił do udziału w konkursie „Znajdź mnie”, promującego dziedzictwo Katowic i okolic.

Podsumowaniem Konferencji był występ p. Grzegorza Chudego, który porwał kilkudziesięciu nauczycieli w świat gwary śląskiej i śląskich tradycji. W sposób aktywny czytał bajkę o gadzinie, czyli „Bazyliszek”. Nie obyło się bez zabaw ruchowych i wzajemnej integracji.

W trakcie Konferencji miało również miejsce  podsumowanie konkursu literacko – plastycznego „Po drugiej stronie lustra”. W kategorii literatura pierwsze miejsce przyznano Małgorzacie Kwietniowskiej za wiersz „Wyznania szarego wilka”. Drugie miejsce zajęła Justyna Kostrzewska za wiersz „Lokomotywa”, trzecie miejsce Beata Przybyłowska za utwór „Bajka dla chłopców: małych, większych i całkiem dorosłych”. Wyróżnienie specjalne w tej kategorii otrzymała Joanna Fujcik za promowanie działań o charakterze integracyjnym.
W kategorii plastyka jury przyznało trzy pierwsze miejsca dla Justyny Opińskiej,  Katarzyny Greń i Sylwii Bugdoł oraz wyróżnienie dla Dawida Stosio, pod opieka p. Agaty Sikory.

Jako organizatorzy uważamy że Konferencja spełniła swoje zadanie –  promocję czytania w każdym wieku, przez każdego i dla każdego. Nie ma ograniczeń w formie czytania, a realizację ciekawych projektów związanych z literaturą ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Katowickie placówki w kompetentny sposób realizują cele CPCD, promują czytanie wśród rodziców i w środowisku, nauczyciele są pełni zapału i nowych pomysłów. A instytucji do współpracy w ramach CPCD, jak widać, nie brakuje.

Dorota Kozioł- Żurawska - Koordynator CPCD Katowice

Beata Staniczek – doradca metodyczny wychowania przedszkolnego