Razem śmielej i weselej – jesienno-zimowe zabawy plastyczne

Sabina Grajber, Anna Dróżdż, Magdalena Jelonek, Izabela Dobosz   Październik 2013

Pobierz

plastykajesieńzima

Więcej z działu

Różne formy plastyczne

Więcej z tego numeru

Październik 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

W artykule zawarto następujące cele zajęć:
  • wdrażanie do udzielania pomocy swoim kolegom, koleżankom;
  • rozwijanie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej;
  • rozwijanie poczucia empatii w stosunku do rówieśników;
  • rozwijanie umiejętności dzielenia się czynnościami podczas wspólnie wykonywanej pracy.
Znajdziemy w nim propozycje 10 prac plastycznych o jesienno-zimowej tematyce.
Przykładowe prace plastyczne: 1. Eskimosi. Pomoce: płyta CD, arkusze szarego papieru, sylwetki Eskimosów, klej, plastelina, wata, nożyczki. Wykonanie: Wychowankowie słuchają utworu pt. „Zima” A. Vivaldiego. Nauczycielka rozkłada na stoliku po jednym arkuszu szarego papieru na parę dzieci (…). Dzieci otrzymują sylwetki Eskimosów. Eskimosi są smutni, bo nie widać ich na śniegu, mają całe białe ubranka. Zadaniem dzieci jest wyklejenie kożuszków i butów Eskimosów kolorową plasteliną i watą. Następnie dzieci, które potrafią bezpiecznie posługiwać się nożyczkami, wycinają po linii igloo. Ostatnim etapem pracy jest przyklejenie na arkusz wykonanych sylwet. Każdy Eskimos dostaje imię swojego autora. 2. Czerwona jarzębina. Pomoce: czerwona bibuła, obrazki z konturami jarzębiny, klej, małe gąbki, zielona farba. Wykonanie: Dzieci mają za zadanie podrzeć na kawałki czerwoną bibułę. Następnie zwijają powstałe kawałki w duże kulki, którymi wyklejają kontur jarzębiny. W kolejnym etapie pracy wypełniają za pomocą gąbki i zielonej farby kontur liści i gałęzi.