8 Dzień Dobrych Uczynków :)

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Kubiczek

"Istota życia polega na dobrym użyciu czasu”

B. Jański.

„VIII Dzień Dobrych Uczynków”

Z inicjatywy Fundacji Ekologicznej „Arka” w dniu 18 maja w Miejskim Przedszkolu Nr 57 im. Krasnala Hałabały w Katowicach, zorganizowany został „VIII Dzień Dobrych Uczynków”. Ten wyjątkowy dzień, to uwieńczenie i podsumowanie całego roku, to dobra chwila, by się zatrzymać, pomyśleć co dobrego uczyniliśmy i co jeszcze dobrego możemy zrobić dla innych. Przecież każdy z nas  może spełniać dobre uczynki, mniejsze lub większe, zawsze i wszędzie. Takie działania pozwolą uczynić nasz świat lepszym i łatwiejszym miejscem do życia. Dlatego idea bezinteresownych działań na rzecz innych przybrała w naszym przedszkolu długofalowe działanie skierowane zarówno do osób potrzebujących pomocy,  jak i mający na celu ochronę środowiska. W ciągu całego roku przedszkolaki wraz z Rodzicami wielokrotnie wspierały Dom Samotnej Matki w Katowicach. Dla chorych dzieci z Poczty Marzycielskiej wykonywały kartki. Działając w Klubie „Miłośników Piesków” wspierały katowickie schronisko dla zwierząt. Za szereg działań o charakterze ekologicznym przedszkole kilkakrotnie otrzymało Certyfikat „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

18 maja szczególnie zadbaliśmy o wytworzenie w społeczności przedszkolnej pogodnego klimatu. Odpowiedni dobór literatury, muzyki, oraz zabaw integracyjnych zainspirował przedszkolaków do okazania sobie nawzajem życzliwości, wywołał radość oraz chęć dzielenia się tym z innymi.

W naszej placówce powstała „wytwórnia” serduszek oraz uśmiechniętych motylków.

Serduszkami nawzajem się obdarzyliśmy, mówiliśmy swoim bliskim, że są dla nas ważni. A motylki rozesłaliśmy po całej Polsce, do naszych zaprzyjaźnionych: Przedszkolaków, Fundacji, Redakcji oraz wybranych chorych dzieci poprzez Pocztę Marzycielską. Mamy nadzieję, że zasiana iskierka dobroci, łańcuszkiem dobrych uczynków dotarła do wszystkich znajomych i potrzebujących.

W ramach podjętego przedsięwzięcia postanowiliśmy po raz kolejny wspomóc lokalne schronisko dla zwierząt. Nasza placówka przeprowadziła zbiórkę karmy, koców oraz innych rzeczy, które mogą przydać się potrzebującym czworonogom ze schroniska w Katowicach. W holu wejściowym przedszkola postawiliśmy „Drzewo Dobrych Uczynków”. Aby każdy dobry uczynek został dostrzeżony, zapisywano go na serduszkowych listkach. Z pewnością się domyślacie, że przepięknie zakwitło dobrymi uczynkami.

Akcja, już po raz piaty organizowana w naszym przedszkolu uwrażliwia dzieci na potrzeby innych, pobudza do pozytywnych działań na rzecz przyrody i lokalnej społeczności. Mam nadzieję, że obchody Dnia Dobrych Uczynków poszerzy kręgi zainteresowanych i  w następnych latach przyniosą jeszcze więcej ciekawych pomysłów i działań.

Z ciepłymi pozdrowieniami dla zaangażowanych w tegoroczny „VIII Dzień Dobrych Uczynków” Agnieszka Kubiczek, Monika Nowak, Renata Mazur – Turoń

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Agnieszka Kubiczek

do Agnieszka Kubiczek