Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Tydzień śląski


Wydarzenie dodał(a) Dorota Kozioł- Żurawska
ponad 14 lat temu, wyświetleń 7302


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Tradycja obchodzenia w naszym przedszkolu Dnia Górnika jest równie długa jak istnienie placówki. Przez lata obchodzone były uroczyste akademie, zapraszani górnicy. Taki zwyczaj panował we wszystkich przedszkolach na Śląsku, i w każdym był podobnie organizowany. Ostatnimi czasy tradycja ta zamiera, uroczystości obchodzone z okazji Barbórki są sporadyczne, górnicy też coraz rzadziej odwiedzają przedszkola. Jednym słowem tradycja zanika.

 

Pierwszy tydzień grudnia warto więc poświęcić na zapoznanie dzieci z tradycjami regionu śląskiego i jego kulturą. Strój śląski, ten odświętny i ten codzienny, gwara, okres od narodzin do późnego wieku, pieśni i tańce, pozwalają na stworzenie ciekawego cyklu zajęć, począwszy od trzylatków. Warto uczyć dzieci Śląska, pokazywać piękne miejsca, nawet na folderach i widokówkach, odwiedzać izby regionalne, zapraszać ludzi bezpośrednio związanych z regionem.

 

W naszym przedszkolu organizowałyśmy już Karczmę Śląską – rodzice mogli spróbować pysznego kołocza, pajdy z tłustym, żurku. Dzieci również mogą zapoznać się z kuchnią regionalną - dbają oto nasze panie kucharki i pani intendentka. Obowiązkowo czytamy literaturę związaną z naszym regionem i zorganizowałyśmy konkursy wewnątrzprzedszkolne na ilustracje do zbioru „Wężowa królewna” i „W skarbnikowym królestwie”. Słuchamy również muzyki śląskiej. Gościła u nas również orkiestra górnicza KWK „Staszic”, dając niezapomniane koncerty.

 

Nawiązaliśmy współpracę z Urzędami Miast Racibórz, Cieszyn, Wisła, Szczyrk, Ustroń, Istebna, Katowice i zorganizowaliśmy wystawę na terenie przedszkola „Od Śląska do Śląska”. Wystawa prezentowała wizerunki miast, dzięki podarowanym folderom, ilustracjom, przewodnikom, mapom. Nie zaprzestałyśmy również zapraszania górników- co roku odwiedzają nas w towarzystwie Skarbnika. Opowieści zaprzyjaźnionego górnika, przewodnika kopalni „Quido” podobają się zarówno starszym jak i młodszym. Ciekawostki spod ziemi, przedmioty używane w górnictwie pobudzają wyobraźnię przedszkolaków.

 

W tym roku zorganizowałyśmy kącik, w którym lalki prezentowały tradycyjne stroje śląskie, spotkanie z książką i piosenką, wizytę górnika i międzyprzedszkolny konkurs plastyczny „Kolory wstążki”. Każda grupa przygotowała krótki program, prezentując swoje umiejętności wokalne i taneczne, związane z śląskim regionem. Odrobina wysiłku z naszej strony, pomysł, a przede wszystkim chęci sprawiają że nudna akademia przeobraziła się w Tydzień Śląski, pełen kultury i tradycji. Warto i trzeba organizować takie imprezy, angażować w nie rodziców i środowisko. Wiadomo, czym skorupka za młodu...


Zobacz wszystkie wpisy
od Dorota Kozioł- ŻurawskaWyślij wiadomość
do Dorota Kozioł- Żurawska

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Dorota Kozioł- Żurawska

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się