X Ogólnopolski Festiwal Sztuki Małego Dziecka pod hasłem Kształty

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Kucharska

Żyjemy w czasach, w których rodzi się nowa epoka. Współczesny świat zaskakuje nas kreatywnością zmian. Musimy, więc nauczyć siebie i własne dzieci poruszania się w życiu z dostateczną pewnością siebie, by znaleźć drogę do samorealizacji w świecie, o którym nie wiadomo jeszcze, jaki będzie, ale na pewno będzie światem dzisiejszych najmłodszych ludzi.

Każde dziecko powinno mieć wiarę we własne możliwości, swobodę wyobraźni, zamiłowanie do przygody i chęć do poznawania świata. To wszystko daje małym twórcą ponownie ruszający projekt edukacyjny, jakim jest Ogólnopolski Festiwal Sztuki Małego Dziecka, w którym przez dziewięć lat istnienia udział wzięło prawie 29 000 dzieci z całej Polski. Formuła dziesiątej edycji festiwalu obejmuje następujące realizacje:

Warsztaty twórcze dla dzieci

Jest to cykl spotkań ze sztuką w placówkach organizujących festiwal. Na spotkania te zapraszane są klasy i grupy z różnych placówek oświatowych. W każdej edycji odbywa się ok. 40 takich warsztatów, w których udział bierze ponad 1000 dzieci.

Plenerowy Ogród Sztuk

To finałowe plenerowe spotkanie, na którym 600 dzieci jednocześnie uczestniczy w różnorodnych warsztatach, aktywnie tworząc dzieła, znajdując wspólny wymiar kilku dziedzin twórczości. To wspaniała zabawa i przygoda związana z hasłem przewodnim festiwalu.

Konkursy i warsztaty dla nauczycieli

Przedmiotem konkursów jest prezentacja własnej koncepcji dydaktycznej w formie eseju lub scenariusza działań twórczych dla dzieci młodszych. Jest ona okazją do stworzenia forum wymiany doświadczeń i konfrontacji postaw w dziedzinie kształcenia małych dzieci, promowania i upowszechniania innowacji w dziedzinie edukacji wczesnoszkolnej a także  samodoskonalenia się osób zajmujących się edukacją i upowszechniania metod twórczego nauczania. Festiwalowi towarzyszą również warsztaty i szkolenia dla pedagogów pracujących z małymi dziećmi, przygotowane przez placówki doskonalenia nauczycieli i instytucje kultury.

Regulamin Konkursu na esej

Regulamin Konkursu na scenariusz

Dziecięca Scena czyli przegląd małych form teatralnych

Dzieci w dwóch kategoriach wiekowych pod kierownictwem swych wychowawców, przygotowują małe formy teatralne takie jak: improwizacje, piosenki, lub krótkie spektakle. W marcu odbywają się  przesłuchania w których corocznie bierze udział około 300 małych artystów. Przesłuchania te wyłonią laureatów, którzy zaprezentują swoje umiejętności w koncercie odbywającym się jak co roku na  teatralnej scenie Teatru Lalki i Aktora PINOKIO w Łodzi.

Konkurs plastyczny i wystawa

Festiwalowi towarzyszy konkurs plastyczny skierowany jest do dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Dzieci interpretują hasło festiwalu wykonując prace dowolną techniką. Podsumowaniem działań plastycznych jest kończąca festiwal wystawa. Otwiera ją uroczysta impreza, na której rozdawane są nagrody. Przygotowana ekspozycja prezentuje prace małych artystów, które zdobyły wyróżnienia oraz wybrane prace wykonane przez dzieci na warsztatach.

Czytaj regulamin konkursu

Konferencja dla nauczycieli

Tego roczna edycja zakończy się konferencją podsumowującą dziesięcioletni dorobek festiwalu a także coroczne zmagania dzieci i nauczycieli. Swój udział już dziś zapowiedziało wiele interesujących osób, zarówno przedstawicieli świata nauki jak również animatorów na co dzień twórczo pracujących z dziećmi. Już dziś zapraszamy wszystkich Łodzi w dniach 9-10 czerwca 2010r. na to niezwykłe wydarzenie poświęcone sztuce małego dziecka.

Festiwal zyskał uznanie Ministerstwa Kultury i Sztuki, które już od kilku lat wspiera jego działania przyznając dotacje celowe, pozwalające na zakup nagród dla dzieci i zapewnienie wysokiego poziomu imprezy.

Chcielibyśmy zaprosić wszystkich nauczycieli, instruktorów, wolontariuszy pracujących  z małymi dziećmi do wspólnej zabawy w KSZTAŁTY na Festiwalu Sztuki Małego Dziecka.

Agnieszka Kucharska – koordynator projektu

Więcej informacji o festiwalu znaleźć można na stronie projektu

od Agnieszka Kucharska

do Agnieszka Kucharska