Jak przedszkolaki Pani Ziemi pomagały?

Wydarzenie dodał(a) Anna Metkowska

20 kwietnia w Przedszkolu nr 140 „Pod Platanem” odbyły się odchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. Przedszkolaki spotkały się z Panią Ziemią, która opowiedziała im o swoim problemie – strasznej chorobie. Dzieci próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie o przyczynę tej dolegliwości. Pani Ziemia zaproponowała dzieciom wykonanie kilku zadań (matematycznych, plastycznych i językowych), które miały ułatwić tę odpowiedź.
Przedszkolaki porządkowały zbiory obrazkowe, liczyły elementy, rozwiązywały zagadki oraz quiz ekologiczny. Powstały także trzy prace plastyczne, obrazujące: wiatraki, produkujące energię; pojemniki do segregacji śmieci; świat zanieczyszczony oraz czysty. Dla podsumowania zdobytych wiadomości Pani Ziemia przedstawiła plansze obrazujące sposoby dbania o naszą planetę.
Następnie dzieci posprzątały najbliższą okolicę przedszkola, używając do tego rękawiczek ochronnych oraz dużych worków na śmieci. Na zakończenie odtańczyły razem z Panią Ziemią radosny taniec i pożegnały ją słowami rymowanki: „Ziemio! My o ochronie przyrody pamiętamy i zniszczyć ciebie nigdy nie damy”.
Obchody Dnia Ziemi były tylko początkiem cyklu zajęć dotyczących ochrony środowiska. Podczas całego tygodnia przedszkolaki dowiedziały się, co to jest ekologia (na podstawie opowiadania O. Masiuk „Co to jest ekologia?”); rozpoznawały zachowania ekologiczne pracując z „Wielką księgą tropicieli”; nauczyły się piosenki „Wielkie sprzątanie”; poznały różne źródła wytwarzania energii elektrycznej; próbowały odpowiedzieć na pytanie – Czy gazety służą tylko do czytania? – i wymyślały różne możliwości wykorzystania gazet.
Chętne dzieci wzięły także udział w zorganizowanym przez przedszkole konkursie plastycznym pt. „Drugie życie śmieci”, tworząc kreatywną, ekologiczną zabawkę, wykonaną z materiałów recyklingowych.

Mały Przyrodnik

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wychowania dla poszanowania roślin i zwierząt.

od Anna Metkowska

do Anna Metkowska