Przedszkole w Rabie Wyżnej - Czytającym Przedszkolem

Wydarzenie dodał(a) Katarzyna Stolarczyk

W Przedszkolu Gminnym w Rabie Wyżnej realizuje się program „Czytające Przedszkole” Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Propagowanie czytania w naszym przedszkolu odbywa się pod hasłem „Pokochać książkę”. Dostęp dzieci do książek  to  ważny czynnik kształtujący zainteresowanie czytaniem, dlatego każda sala została wyposażona w ciekawy kącik książki. Kolejnym sposobem zapewniającym dzieciom dostęp do książek jest działająca w naszym przedszkolu Biblioteka Przedszkolaka. Przedszkolaki codziennie mogą wypożyczać książki do domu. W przedszkolu nauczyciele czytają dzieciom codziennie, ponieważ wiedzą, że systematyczność czytania ma decydujący wpływ na efekty. Wychowawcy starają się, aby czytanie było dla dzieci przyjemnością i często wprowadzają różne zajęcia inspirowane książkami: zabawy plastyczne, językowe, teatralne, ruchowe oraz rozmowy i dyskusje. Uatrakcyjnieniem działań są podejmowane w ciągu roku, różne ciekawe przedsięwzięcia i imprezy związane z książką.
W marcu odbył się cykl zajęć pod hasłem „Kochamy książki i je szanujemy” w ramach projektu „Przyjaciel Książki”. Przedszkolaki wzięły udział w naprawianiu zniszczonych książeczek z Przedszkolnej Biblioteki oraz poznały sposoby ich szanowania. Dowiedziały się, co lubią książki, a co powoduje ich niszczenie.  Podsumowaniem cyklu był rodzinny konkurs plastyczny: „Zakładka do książki”. Powstało prawie 100 własnoręcznie wykonanych zakładek, a pomysłowości i kreatywności można rodzinom pozazdrościć. W holu obok Przedszkolnej Biblioteki zorganizowano wystawę wszystkich prac, a zakładki mają przypominać czytelnikom o szanowaniu książek.
Zaangażowanie wszystkich nauczycieli i ich pozytywne nastawienie do zajęć z głośnego czytania oraz powszechna dostępność do książek spowodowały, że przedszkolaki z Raby Wyżnej pokochały książki. Widok dziecka z książką to u nas codzienność, dlatego nasze przedszkole zasługuje na Czytelniczy Certyfikat Przyjaciela Książki.

Przyjaciel Książki

Projekt wspomagający gotowość do nauki czytania przedszkolaków, a także rozbudzający zamiłowanie do książek.

od Katarzyna Stolarczyk

do Katarzyna Stolarczyk