Kreatywne zabawy z kwadratem

Wydarzenie dodał(a) Alicja Trybała-Wawryków

„Kwadrat to dziwna jest figura, bo nie wiadomo, gdzie dół, a gdzie góra…” – takimi słowami rozpoczęły się w grupie maluszków z Przedszkola nr 22 w Koszalinie kolejne zajęcia poświęcone figurom geometrycznym. We wtorek 17 marca głównym bohaterem spotkania był kwadrat, który zainspirował maluszki do wesołej i zarazem pouczającej zabawy. Po początkowym dokładnym przyjrzeniu się różnym modelom kwadratów, dzieci próbowały swoich sił w układaniu tych czworokątów z rozmaitych materiałów. Były więc kwadraty ze sznurków, patyczków, wstążek i kolorowych drucików. Następnie 3-latki poszukiwały przedmiotów w kształcie kwadratu ukrytych w swojej sali. „Mali detektywi” znaleźli kwadratowe książki, talerze, opakowania po płytach CD, serwetki oraz inne „kwadratowe skarby”. W dalszej części zajęć dzieci  przypomniały sobie kształty poznanego wcześniej koła oraz trójkąta i doskonale poradziły sobie z klasyfikowaniem papierowych figur geometrycznych. Następnie maluszki przeprowadziły demokratyczne wybory ulubionej  figury. Każdy przedszkolak oddał swój głos, celując woreczkiem gimnastycznym na figurę, która najbardziej mu się podoba. Po zliczeniu wszystkich punktów okazało się, iż wśród 3-latków najbardziej popularny jest … kwadrat! Gdy emocje już opadły, dzieci usiadły do stolików, gdzie czekały na nie papierowe kwadraty w różnych kolorach i rozmiarach, a zadaniem każdego przedszkolaka było skomponowanie z nich dowolnego obrazka. Wyobraźnia 3-latka nie ma granic, dlatego każda utworzona praca była inna i absolutnie wyjątkowa!

od Alicja Trybała-Wawryków

do Alicja Trybała-Wawryków