Przygoda w Lodowej Krainie

Wydarzenie dodał(a) Aleksandra Kania

"Przygoda w Lodowej Krainie" to temat kompleksowy zrealizowany w tym tygodniu w grupie 5/6-latków w naszym przedszkolu. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się kim są i jak wyglądają Eskimosi, poznały wygląd i charakterystyczne cechy zwierząt zamieszkujących obywda bieguny, słuchały utworów literatury dziecięcej oraz ciekawostek czytanych przez nauczycielkę z encyklopedii i atlasu przyrodniczego, same wyszukiwały zdjęć i ilustracji dodtyczących zagadnienia, nauczyły się piosenki pt. "Eskimosek" (słowa: S. Raczyński), a także wykonały prace plastyczne i techniczne.
Dzisiaj przeprowadzone zostały zajęcia z dominacją edukacji matemtycznej, które swoją treścią znakomicie wpisały się w projekt edukacyjny "Poszukiwacze Przygód - Opowieści z Krainy Liczb". Na dobry początek dnia powitaliśmy się piosenką i zabawą integracyjną w kole pt. "Podaj rękę koledze" (zabawa wg propozycji KLANZY). Usiedliśmy w kole na dywanie i metodą burzy mózgów przypomnieliśmy sobie najciekawsze informacje o życiu, wyglądzie i zwyczajach mieszkańców "Loodowych Krain". Zaśpiewaliśmy naszą ulubioną piosenkę pt. "Eskimosek", a następnie podzieliliśmy się na trzy grupy (dwie grupy po siedem osób i jedna grupa czteroosobowa). Każda grupa otrzymała kopertę z kartami, na których nadrukowano cyfrę i literę - zaszyfrowany wyraz. Zadaniem każdej grupy było odczytanie zakodowanego wyrazu. Dzieci w grupach siedmioosobowych układały karty według cyfr od 1 do 7, a dzieci z grupy czteroosobowej od 1 do 4. Dzieci współpracowały bardzo zgodnie i sprawnie, dzięki czemu szybko poradziły sobie z tym zadaniem. Karty z cyfrą i literą w odpowiedniej kolejności przyczepiliśmy na tablicę dydaktyczną i odczytaliśmy powstałe wyrazy - ESKIMOS, FOKA, PINGWIN. Do wyrazów dołączyliśmy odpowiednią ilustrację/sylwetę, po czym usiedliśmy przy stolikach i każdy z nas spojrzał na mapę kuli ziemskiej w swojej książce, sprawdziliśmy, gdzie żyją pingwiny, foki, a gdzie dzieci takie jak my i ich rodziny - Eskimosi, po czym zabawiliśmy się w "Zaprzęg Eskimosa" (zabawa bieżna w dwójkach). Na zakończenie jeszcze raz odczytaliśmy powstałe wyrazy oraz cyfry od 1 do 7, dzięki którym udało nam się je ułożyć. Cyfry próbowaliśmy nakreślić w powietrzu podczas słuchania fragmentu wiersza J. Brzechwy "Szóstka - oszustka". Wiersz spodobał nam się tak bardzo, że uzgodniliśmy, że następnym razem znajdziemy rym dla siódemki :)

Opowieści z Krainy Liczb

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wspomagania rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.

od Aleksandra Kania

do Aleksandra Kania