"Dziękuję, przepraszam, proszę" w Miejskim Przedszkolu nr 4

Wydarzenie dodał(a) Bożena Kociuba

Sprawozdanie z realizacji zadań

„Dziękuję, przepraszam, proszę”

Zajęcia w ramach małego projektu „Dziękuję, przepraszam, proszę” rozpoczęliśmy we wszystkich grupach wiekowych. Nauczyciele zapoznali dzieci z literaturą na ww.  temat, na kanwie której przeprowadzili zabawy integracyjne, rozmowy tematyczne, pogadanki oraz zajęcia plastyczne.

Ponadto w każdej grupie wiekowej odbyły się dodatkowe zabawy mające na celu odkrywanie użyteczności słów: „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję” w codziennym życiu i sytuacjach.
W grupie najmłodszej (3-latki) nauczycielka po przywitaniu się z dziećmi wierszem „W kole wszyscy tu stoimy, każdy czyjąś rękę trzyma i dzień dobry już mówimy, tak zabawa się zaczyna” zaprezentowała wiersz „Zaczarowane słowa” – na podstawie którego nawiązała do tematu zajęć. Po rozmowie z dziećmi na temat wiersza (z wykorzystaniem ilustracji) dzieci przystąpiły do zabawy:
- zabawa „Ludzie do ludzi” - łączenie w pary częściami ciała na hasło nauczyciela;
- zabawa „Pudełko emocji” - inscenizowanie emocji, zostawiamy tylko pozytywne emocje;
- kolorowanie obrazka „Proszę, przepraszam, dziękuję”.

Grupa średniaków (4, 5-latków) rozpoczęła zajęcia od opowiadania nauczyciela na podstawie tekstu Stefani Szuchowej pt. „Mateuszek na zaczarowanej wyspie”. Poniżej przedstawiam dalsze realizowane przedsięwzięcia:

· globalne czytanie: proszę, przepraszam, dziękuję; dzielenie słów na sylaby z wyklaskiwaniem,  tupaniem podskakiwaniem

· zabawa muzyczno – ruchowa „Jeśli nie znasz mnie...”

· wysłuchanie piosenki „Grzeczne słówka”

· burza mózgów „Czarodziejskie słowa”

· układanie zdań z czarodziejskimi słowami

· zabawa słowna „Przepraszam, że..., proszę.... dziękuję.....”

· praca plastyczna – wykonanie serduszka życzliwości

- zabawa ruchowa „Ciuchcia dla osób znających czarodziejskie słowa”. Poniżej przedstawiam dalsze realizowane przedsięwzięcia w tej grupie:

·  zabawa dramowa  „Grzeczne małpki”

· zabawa „Pociąg do krainy uprzejmości”

· zajęcia w zespołach do wyboru

- kolorowanie obrazków

- gra planszowa „Dobre i złe maniery”

- ozdabianie w dowolny sposób kluczy „otwierających” serce każdego człowieka (na kluczach są napisane słowa: proszę, przepraszam, dziękuję)

Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały  naklejki – medal grzecznego i uprzejmego przedszkolaka.

Dziękuję, Przepraszam, Proszę

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze rozwijania umiejętności społecznych przedszkolaków.

od Bożena Kociuba

do Bożena Kociuba