Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

W KRAINIE DOBRYCH UCZYNKÓW


Wpis dodał(a) DANUTA MILINKIEWICZ
ponad 3 lat temu, wyświetleń 690


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Dzieci z Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka w Węgorzewie po raz kolejny wzięły udział w projekcie edukacyjnym „Poszukiwacze Przygód. Podczas bliżejprzedszkolnej podróży edukacyjnej do „Krainy Dobrych Uczynków”, przedszkolaki kształtowały opiekuńczą postawę wobec zwierząt.  Nauczycielki korzystając ze scenariuszy oraz załączonych pomocy dydaktycznych przeprowadziły w grupach cykl zajęć, wprowadzając również swoje zabawy i pomysły oparte na własnej inwencji i doświadczeniu pedagogicznym. Podróż rozpoczęły od zapoznania  dzieci z wyglądem i nazwami wybranych zwierząt, które potrzebują pomocy oraz zapoznania z trudnościami spotykającymi bezdomne i dzikie zwierzęta podczas mroźnej zimy.

Wcielając się w rolę pieska podczas opowieści słowno – ruchowej „Smutny Azor”, każde dziecko mogło przez chwilę poczuć dlaczego Azor jest smutny. Z uwagą też słuchały utworu literackiego Ewy Stadtmüller „Ruszamy na pomoc zwierzętom”. Opowiadanie zachęciło dzieci do swobodnych wypowiedzi, wyrażenia własnych myśli i wyciągania wniosków. Zrozumiały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek wobec niewątpliwie słabszej istoty i jak wiele zależy od naszej dobroci.

W tym czasie Przedszkole „Misia Uszatka” stało się miejscem niesienia pomocy, dobroci i wrażliwości na potrzeby innych. Przedszkolaki i ich rodzice chętnie włączyli się w akcję „Zima 2017 dla potrzebujących zwierzątek Psów i Kotów” organizowanej przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Węgorzewie. W wystawionych w przedszkolnym holu kartonach zaczęły pojawiać się najpotrzebniejsze rzeczy  karma dla psów i kotów, koce, miski itp.  Akcja zakończyła się powodzeniem.    

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/294

        

Proponowane przez miesięcznik Bliżej przedszkola aktywności, zabawy, wiersze, opowiadania nauczycielki wykorzystały również do kształtowania opiekuńczej postawy wobec ptaków podczas zimy i zapoznania z nazwami oraz wyglądem pokarmów, które mogą być wykorzystane przy ich dokarmianiu. Przedszkolaki ciekawe i chłonne wiedzy w nowy, interesujący temat zagłębiały się w aktywny i twórczy sposób. Z pomocą Pań przygotowały przysmaki - kule z ziaren i smalcu. Przyrządzone smakołyki zostały wywieszone w  ptasich stołówkach na terenie ogrodu przedszkolnego. Dzięki temu ptaszki miały swoją stołówkę i pełne brzuszki, a dzieci radość i satysfakcję z dobrego uczynku. Wykonane karmniki (kule energetyczne dla ptaków) stanowiły również doskonały materiał pierwszych lekcji na temat obserwacji przyrody, szacunku do niej i odpowiedzialnych zachowań proekologicznych. 

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/286

 

Spod rąk przedszkolaków wyszły też piękne, wielobarwne prace plastyczne związane z omawianym tematem.

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/280

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/283

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/282

Skarbnicą wiedzy na temat pomocy ptakom w okresie zimowym dla naszych przedszkolaków było spotkanie z ornitologiem panem Andrzejem Sulejem z Puszczy Boreckiej – Budry. Podczas spotkania z dużym zaangażowaniem opowiadał zaciekawionym słuchaczom o ptakach, które pozostały w naszym kraju na zimę i zachęcał do mądrego  dokarmiania skrzydlatych przyjaciół w trudnym dla nich  okresie.  Ponadto w oparciu o swoją autorską prezentację przyrodniczą pt. „Piękno Przyrody Mazur", w bardzo ciekawy, barwny i pobudzający wyobraźnię sposób, opowiedział dzieciom o roślinności lasów, owadach i zwierzętach leśnych. Spotkanie uatrakcyjniły zabawy słuchowe proponowane przez ornitologa,  odnoszące się do życia ptaków.

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/309

Przedszkolaki pogłębiły wiedzę na temat celowości i konieczności dokarmiania zwierząt i ptaków w okresie zimy podczas  wizyty w Nadleśnictwie Srokowo. Wspaniałą lekcję przyrody przeprowadziła Pani leśnik Irena Dziadoń. To z nią dzieci przemierzyły ścieżkę edukacyjną znajdującą się na terenie Nadleśnictwa. W izbie leśnej przedszkolaki miały niecodzienną okazję podziwiania eksponatów zwierząt, wziąć udział w zagadkach przyrodniczych, posłuchać wielu ciekawostek na temat lasu i jego mieszkańców. Pani leśnik udzieliła wskazówek, jak dbać o karmniki i jaki pokarm powinny dostać zwierzęta i ptaki . Podkreśliła, że należy pomagać, ale tylko wtedy, gdy zima jest mroźna i ziemię pokrywa gruba warstwa śnieżnego puchu, co utrudnia zwierzętom i ptakom zdobycie pożywienia. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań  i ochoczo z tej możliwości korzystały. Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznały zasady opieki nad zwierzętami i ptakami w okresie zimowym.

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/228

 

POSZUKIWACZE PRZYGÓD z Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka zakończyli realizację kolejnego małego projektu „W KRAINIE DOBRYCH UCZYNKÓW”. Dla naszych przedszkolaków była to lekcja zrozumienia, wrażliwości i otwarcia się na potrzeby zwierząt i ptaków oczekujących pomocy w okresie mroźnej zimy.

Komentarze

Wyślij wiadomość do DANUTA MILINKIEWICZ