Kotki z PP nr 9 w Radomsku w Krainie Matematyki

Wpis dodał(a) Magdalena Depta

Grupa 4–latków „Kotki” z Publicznego Przedszkola nr 9 w Radomsku z wielką niecierpliwością oczekiwała na pojawienie się kolejnego małego projektu w ramach Poszukiwaczy Przygód. Projekt pt. „W krainie matematyki” wzbudził nasze ogromne zainteresowanie, dlatego ochoczo zabraliśmy się do jego realizacji. Matematyki nie można się nauczyć. Dziecko musi się nią bawić, dlatego im częściej maluch będzie obserwować zbiory, liczby i działania, tym szybciej odszyfruje rządzące nimi reguły. Dzięki licznym zabawom i wykonywanym zadaniom przedszkolaki miały możliwość doskonalenia pamięci, zdolności kojarzenia, koncentracji uwagi czy rozwijania umiejętności liczenia. W realizacji projektu przydatne okazały się pomoce dydaktyczne sporządzone przez nauczyciela, które zdecydowanie podniosły atrakcyjność zajęć. Przy utrwalaniu nazw figur geometrycznych posłużyliśmy się Geometrycznym pociągiem, gdzie dzieci musiały umieszczać emblematy figur geometrycznych w odpowiednich wagonach. Przydatne okazały się także druciki kreatywne. Manipulując drucikami przedszkolaki tworzyły figury znajdujące się na wylosowanym wcześniej obrazku. Zadanie to wymagało dużego skupienia i koncentracji, a także rozwijało sprawność motoryki małej. W celu doskonalenia umiejętności liczenia skorzystaliśmy z takich materiałów jak: klocki, emblematy zwierząt, spinacze oraz kolorowe pomponiki, które wywołały najwięcej radości. Przedszkolaki umieszczały pomponiki na kolorowych spodkach za pomocą szczypców, co wymagało od nich dużego zaangażowania. Następnie określały, jakiego koloru jest najwięcej, najmniej oraz podawały różnicę. Dużo uśmiechu na twarzach naszych podopiecznych wywołały zabawy z kostką, gdzie zgodnie z ilością wyrzuconych oczek wykonywały określoną czynność wymyśloną przez rówieśników. Przedszkolaki uczyły się układania przedmiotów rosnąco i malejąco. Nie zabrakło także zabaw rozwijających orientację przestrzenną. To co Kotki lubią najbardziej to zabawy konstrukcyjne, dlatego podsumowując nasz projekt skorzystaliśmy z klocków w kształcie figur geometrycznych. Każdy z nas mógł się wykazać ogromną wyobraźnią. Następnie opowiadaliśmy o naszych konstrukcjach, określając figury z jakich zostały one zrobione. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły. Czekamy na kolejne małe projekty.

Poszukiwacze Przygód - W krainie matematyki

od Magdalena Depta