Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Pies przyjacielem człowieka


Wpis dodał(a) Monika Jakubiszyn
ponad 3 lat temu, wyświetleń 252


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nasz domowy pupil może dać nam wiele (po to go w końcu mamy, by nas wspierał i towarzyszył w codziennym życiu), pod warunkiem, że, po pierwsze, znajdzie się na właściwym miejscu w ludzkiej rodzinie, zostanie wychowany – nauczony norm obowiązujących w domu, (na przykład takich, że nie przeszkadza się jedzącym ludziom) oraz podstawowych umiejętności takich jak choćby przychodzenie na zawołanie czy pozostawanie na swoim legowisku wtedy kiedy chcemy, po drugie nauczy się kontaktu z dzieckiem, a dziecko nauczy się kontaktu z psem. Zdarzają się sytuacje, gdy dochodzi do agresywnego zachowania zwierzęcia, co może skutkować atakiem i w konsekwencji dotkliwymi obrażeniami ciała. Często do takiego zachowania czworonoga dochodzi z braku wiedzy i niewłaściwego zachowania człowieka wobec niego. W związku z tym na początku marca zostały przeprowadzone zajęcia pt. "Pies przyjacielem człowieka’’, które miały na celu zapoznanie dzieci z zasadami postępowania w kontakcie z psem min.: jak odczytywać sygnały wysyłane przez psa, jak należy w prawidłowy sposób nawiązywać kontakt z psem, w jaki sposób psa głaskać, jak zachować się wobec podbiegającego psa, a także jak zachować się w przypadku zagrożenia lub realnego ataku psa. Po krótkim instruktażu dzieci miały okazję przećwiczyć prawidłowe zachowania.                                                        

Oto kilka podstawowych zasad zachowania podczas napotkania obcego, nieznanego sobie psa. Stań, nie uciekaj.
Nie patrz psu w oczy.
Nie okazuj strachu, mimo że to trudne.
Nie odwracaj się tyłem do psa, zwłaszcza, jeśli jest duży.
Nie krzycz, nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie wymachuj rękami i nogami.
Jeśli masz plecak, tornister, parasol lub rower użyj ich jako zasłony (rób to spokojnie, nie nerwowo ), jeśli pies chwyci za przedmiot oddaj mu go twoje zdrowie jest ważniejsze.
Przeczekaj spokojnie moment zainteresowania tobą psa, oddal się wolno za jakąś przeszkodę, nie tracąc z pola widzenia zwierzęcia.
Jeśli zauważysz błąkające się psy na swojej drodze nie idź tam, powiadom odpowiednie służby.
Nie głaskaj i nie przywołuj do siebie obcych psów, takie chwilowe okazanie sympatii może mieć tragiczne skutki.

Po czym poznać agresywne zachowanie psa, które często występuje w chwili poprzedzającej atak? Zazwyczaj podstawowymi symptomami w zachowaniu zwierzęcia są:                   

- najeżona sierść,
- położone uszy,
- sztywne nogi,
- uniesiony ogon,
- warczy,
- szczeka,
- pokazuje zęby,
- skacze dookoła osoby, którą osacza.

Czego nie należy robić w kontakcie z psem?

Nie drażnij i nie prowokuj psa do agresji pomimo ze jest za ogrodzeniem. Taka zabawa może doprowadzić do pogryzienia ciebie lub innej osoby nawet w późniejszym czasie. 
Nie podchodź do suk ze szczeniętami. 
Nie zbliżaj się do psa jeśli je. 
Nie rzucaj żadnymi przedmiotami bo wzbudzisz jego zainteresowanie. 
Jeśli podczas zabawy pies porwie piłkę nie próbuj jej odbierać.
Nie szczuj nikogo nawet podczas zabawy swoim psem. 
Pamiętaj pies może twoją sympatię zinterpretować jako zagrożenie i zaatakować we własnej obronie.

W przypadku, gdy zachowanie psa jednoznacznie wskazuje na to, że może nas zaatakować i nie istnieje możliwość uniknięcia ataku (np. znajdujemy się na otwartej przestrzeni) najlepszym sposobem obrony jest tzw. pozycja "żółwia". Gdy nadbiega groźny pies musimy stanąć nieruchomo i zasłonić dłońmi kark, ramiona muszą ciasno przylegać do szyi, łokcie zasłaniają wtedy twarz. Pies obwącha nieruchomego człowieka, który, gdy zwierzę odejdzie, może wycofać się powoli z jego terenu. Jeśli nie zdążyłeś przyjąć pozycji „żółwia” ustaw się do psa bokiem, w lekkim rozkroku, założyć dłonie na kark a zgiętymi łokciami zasłonić twarz. Taka postawa sprawi, że nie będziesz miał kontaktu wzrokowego z psem, a z racji tego, że będziesz stał w rozkroku, niełatwo będzie Cię przewrócić. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie machaj rękoma i nie próbuj odpędzić psa nogami. Staraj się także nic nie mówić. Jeśli atak psa będzie na tyle gwałtowny, że zostaniesz przewrócony, postaraj się przyjąć pozycję „żółwia”.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Monika JakubiszynWyślij wiadomość
do Monika Jakubiszyn

Komentarze

Wyślij wiadomość do Monika Jakubiszyn