Kotki z PP nr 9 w Radomsku w krainie dobrych uczynków

Wpis dodał(a) Magdalena Depta

Kolejny mały projekt, który został zrealizowany w grupie 4-latków „Kotki” z Publicznego Przedszkola nr 9 im. Jasia i Małgosi w Radomsku nosi nazwę „W krainie dobrych uczynków”. Głównym celem tego przedsięwzięcia było uwrażliwienie dzieci na potrzeby ptaków oraz uświadomienie konieczności dbania o nie. Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. W tym okresie mają one duży problem ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Przedszkolaki z grupy Kotki wiedzą, jak ważna jest pomoc zwierzętom w tym trudnym czasie. Dokarmianie ptaków może niejednokrotnie uratować życie wielu z nich. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Bardzo pomocne w realizacji projektu okazały się pomoce dydaktyczne ukazujące się na łamach miesięcznika, które przybliżyły nam nazwy i wygląd ptaków zimujących w Polsce. Dzięki przygotowanej przez nauczyciela prezentacji multimedialnej zapoznaliśmy się z przysmakami poszczególnych gatunków. Nasi wychowankowie postanowiły zadbać o to, aby w przedszkolnych karmnikach nie zabrakło dla nich pożywienia. Zorganizowaliśmy zbiórkę ziarenek i innych pokarmów i udaliśmy się na pomoc naszym skrzydlatym przyjaciołom. Dokarmianie to nie tylko sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego, ale również okazja na pogłębienie wiedzy o ptakach, ich różnorodności oraz pięknie. Sikorki, kawki, kosy, gile, wróbelki i wiele innych – bez naszej dobrej woli może być im ciężko przetrwać zimowy czas. Dokarmianie ptaków pozwala na obserwację i bliskie ich poznanie. Przedszkolaki poprzez takie działania nie tylko zbliżają się do nich i uwrażliwiają na przyrodę, ale także zyskują poczucie, że robią coś dobrego. Te edukacyjne zajęcia są również źródłem ogromnej przyjemności. Dzieci czerpią wiele radości z pomocy, którą okazują każdego dnia. Dbają o to, żeby w karmniku nie zabrakło pożywienia dla ptaków. Codziennie pamiętają o uzupełnieniu braków w ptasiej stołówce. Uwieńczeniem naszych działań było wykonanie pracy plastycznej „Ptasi karmnik”, która przyozdobiła hol przedszkolny, przypomniała rodzicom o konieczności niesienia zwierzętom pomocy zimą oraz zachęciła do wykonania własnych karmników dla ptaszków.

Poszukiwacze Przygód - W krainie dobrych uczynków

od Magdalena Depta