ZMAGANIA MATEMATYCZNE PRZEDSZKOLAKÓW

Wpis dodał(a) Monika Rutkowska

W drugim tygodniu lutego przedszkolaki z grupy „Iskierki” brały udział  w zmaganiach matematycznych. Edukacja matematyczna dzieci w  wieku przedszkolnym powinna być połączona z zabawą i oparta na wykorzystaniu odpowiednich pomocy dydaktycznych.

Nasze zmagania rozpoczęliśmy od manipulowania przedmiotami. Określaliśmy ich cechy jakościowe: kolor, wielkość, ciężar oraz tworzyliśmy zbiory według określonego kryterium. Dzieci wskazywały, które przedmioty spełniają określone warunki. Następnie przeliczały elementy zbiorów, porównywały je, określając ich liczbę za pomocą znaku graficznego. Przeliczając elementy zbioru przestrzegały zasady jeden do jednego: jeden wskazany przedmiot to jeden głośno wypowiedziany liczebnik. Oprócz stosowania liczebników w aspekcie głównym, miały za zadanie zastosować je w aspekcie porządkowym określają, który z kolei jest miś. Przedszkolaki wychwytywały również powtarzające się układy i kontynuowały je. Dostrzegały regularność reprezentacji i przekładały ją na inną. Przerwą w zmaganiach matematycznych było układanie kostek domino z figurami geometrycznymi. Zadaniem przedszkolaków było dopasowanie do siebie kostek z odpowiednią figurą. Z tym zadaniem poradziły sobie bez problemu. Znajomość figur geometrycznych nie jest im obca.

Celem zajęć było rozwijanie pozytywnego podejścia do matematyki i podniesienie kompetencji matematycznych.

Poszukiwacze Przygód - W krainie matematyki

od Monika Rutkowska