Książka (dla) Przedszkolaka w Przedszkolu nr 2 w Szubinie

Wpis dodał(a) Anna Kluska

Jednym z ważnych zadań jakie stawiamy sobie w naszym przedszkolu  jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci. Realizujemy to nie tylko w oparciu o tradycyjne formy, ale poprzez włączanie się w nowe działania promujące czytelnictwo. Nasze przedszkolaki uczestniczyły w akcji „ Zaczytane przedszkole”. Corocznie świętują w przedszkolu Dzień Poezji, który za każdym razem przybiera inną formę spotkań z wierszem. W celu upowszechniania poezji, dzieci odwiedzają instytucje, z którym ściśle współpracujemy, gdzie recytowały wcześniej przygotowane utwory poetyckie. Przedszkolaki doskonale wyrażają swoje emocje, uczucia i spostrzeżenia. poprzez inscenizacje teatralne oparte na literaturze dziecięcej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się w przedszkolu „półka bookcrossing”. Dzieci miały możliwość wymiany książek, co podnosi poziom czytelnictwa i popularyzuje czytanie. Nasza placówka dołączyła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Wędrująca książka”. Wspólnie z dziećmi współtworzyłyśmy książki, ustalały, co chcą zapisać, dyskutowały nad dalszymi losami bohaterki, ilustrowały jej przygody. Od wielu lat nasze przedszkole jest organizatorem Gminnego Konkursu Recytatorskiego: Przedszkolaki recytują, podczas którego dzieci mają możliwość zaprezentować swoje uzdolnienia, a społeczność miasta przeżywać wiele emocji podczas ich słuchania. Dużą rolę przywiązujemy również do włączenia w swoje działania rodziców. Propagujemy w grupach akcję Rodzinne czytanie, podczas tych spotkań gościmy w przedszkolu rodziców, rodzeństwo i dziadków, którzy czytają dzieciom ich ulubione bajki. Zaprosiłyśmy całe Rodziny do dłuższych, bo semestralnych konkursów Mamo, Tato - poczytajmy razem. Najbliżsi w ciągu tygodnia lub weekendy czytali dzieciom wybrane książki, a one opowiadały je rówieśnikom. Zdobywały pieczątki w swoich Paszportach czytelniczych. Współorganizujemy również cykliczne spotkania w Oddziale dla dzieci  Biblioteki Rejonowej w Szubinie . Ich  głównym celem jest zaszczepienie w dzieciach miłości do książki, jako źródła wiedzy i zabawy, a także wyrobienie w nich nawyku czytelniczego oraz przygotowanie do corocznego spotkania z autorem książek dla dzieci. Zajęcia w bibliotece mają zachęcić dzieci do częstego korzystania z książek, oglądanie ich i czytania nie tylko w przedszkolu, ale także z rodzicami  w domu. W latach poprzednich dzięki współpracy przedszkola i biblioteki przedszkolaki spotkały się i świetnie bawiły z Elizą Piotrowską i Wojciechem Widłakiem. W marcu gościć będziemy Zofię Stanecką, autorkę ukochanej przez przedszkolaków Basi.

Słoneczka, to 3-4 latki, które z wielką radością systematycznie goszczą w bibliotece - w magicznym dla nich miejscu. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem początkowych spotkań było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki , chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej. Wzięły udział w Konkursie plastycznym "Postać z ulubionej bajki", a ich prace pięknie zdobiły pomieszczenia biblioteki.

Każde spotkanie w bibliotece nie może się odbyć bez głośnego czytania. Pani bibliotekarka Maria podczas  comiesięcznej wizyty czyta  kolejne przygody Baśki, Rozmawia z maluchami na tematy związane z porami roku, przyrodą, kulturą i sztuką, tradycjami regionu i przeżywanymi świętami. Każdy przedszkolak wychodzi z biblioteki z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z przekonaniem, aby sięgnąć po książkę z radością i przyjemnością, wiedząc, że jest ona źródłem wiedzy, przeżyć i twórczą inspiracją. Mamy nadzieję, że poprzez popularyzowanie czytelnictwa od najmłodszych lat nasze przedszkolaki staną się aktywnymi odbiorcami literatury.

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Anna Kluska

do Anna Kluska