„Inny nie znaczy gorszy”

Wpis dodał(a) Beata Chmielnicka

Jednym z głównych celów Gminnego Przedszkola Publicznego z Oddziałami Integracyjnymi w Radkowie na rok szkolny 2017/2018 jest nauka dzieci akceptacji i tolerancji do innych ludzi. Dlatego oddział przedszkolny w Ścinawce Średniej w miesiącu listopadzie z uwagi na przypadający 16 listopada Międzynarodowy Dzień Tolerancji przystąpił do realizacji projektu pt. „W krainie Tolerancji”. Nauczycielki przy pomocy zaproszonych do przedszkola gości przez cały tydzień organizowały dla dzieci zajęcia edukacyjne korzystając z materiałów pomocniczych z miesięcznika Bliżej Przedszkola. Dzieci poznały znaczenie słowa tolerancja oraz próbowały definiować to pojęcie na swój sposób. Podczas pogadanki z przedszkolną pielęgniarką mogły poznać rodzaje niepełnosprawności-odmienności innych, które są związane z chorobą. Dzieci z zainteresowaniem podeszły do tematu i próbowały się wczuć w sytuacje osób mających problem ze słuchem, osób niewidomych oraz głuchoniemych. Nasze przedszkole odwiedził pan Maciej Walkosz– osoba niedosłysząca, który pokazał dzieciom alfabet w języku migowym,  nauczył dzieci witać się i żegnać w języku migowym oraz opowiedział jak radził sobie od najmłodszych lat ze swoją niepełnosprawnością.

W przedszkolu odbyła się również lekcja biblioteczna poprowadzona przez bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Radkowie im. Karola Estreichera panią Ewę i Paulinę, które poprzez zabawę pokazały dzieciom świat widziany oczami ludzi niewidomych. Scenariusz zajęć został przygotowany na podstawie „Czarnej książki kolorów” Meneny Cottin. Jest to opowieść o niewidomym chłopcu, Tomku, który potrafi dotknąć, usłyszeć, spróbować kolorów. Książka jest prawie cała czarna, na czarnych stronach są czarne ilustracje, czarny Braille, jedynie tekst odcina się od tła jasnymi literami. Przedszkolaki mogły dokładnie obejrzeć książkę, przyjrzeć się wypukłym ilustracjom.

Dzieci uczestniczyły w wielu zabawach, które miały na celu stymulowanie zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, węchu oraz smaku.  Dzieci poznały również piosenkę pt. „Nie jesteśmy tacy sami”, która zawsze przed rozpoczęciem zajęć była śpiewana, aby przypomnieć mam, że inny nie znaczy gorszy i że zawsze możemy liczyć na przyjaciół. W ramach integracji – nasze przedszkole odwiedziły starsze koleżanki z Zespołu Szkół Integracyjnych w Ścinawice Średniej pod opieką pani Joanny Tereszkiewicz. Uczennice czytały naszym przedszkolakom bajki o przyjaźni i pomocy innym. Wszystkie nasze działania miały na celu kształtowanie u dzieci prawidłowych postaw społecznych, a w szczególności akceptację odmienności innych oraz poszanowanie cudzej godności. Na zakończenie dzieci obejrzały bajkę animowaną o dzieciach autystycznych oraz otrzymały medale szanującego i życzliwego przedszkolaka.

Poszukiwacze Przygód - W krainie tolerancji

Podczas realizacji tego projektu przedszkolaki przekonały się, że każdy z nas jest inny, ale dlatego każdy z nas jest wyjątkowy.

od Beata Chmielnicka

do Beata Chmielnicka