W Kraju Orła Białego

Wpis dodał(a) DANUTA MILINKIEWICZ

Dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka w Węgorzewie wzięły udział w projekcie edukacyjnym pt. „Poszukiwacze Przygód’ – „W Kraju Orła Białego”. W ramach projektu przedszkolaki uczestniczyły w cyklu zajęć i zabaw mających na celu krzewienie postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego. Nauczyciele podczas podejmowanych działań wykorzystali materiały pomocnicze, scenariusze zajęć i pomoce dydaktyczne publikowane na łamach miesięcznika „Bliżej przedszkola”, jak również korzystali z własnych pomysłów i inspiracji. Dzieci słuchały legend dotyczących powstania państwa polskiego, utrwalały symbole i barwy narodowe. Wykonywały tematyczne prace plastyczne „Flagę Polski”, „Godło Polski”, „Portrety władców Polski” i prezentowały je w przedszkolnej galerii. Podczas spacerów i wycieczek poznawały ważne miejsca Węgorzewa – swojej „Małej Ojczyzny”. W asyście żołnierzy 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie por. Mieczysława Husara i st. chor. Sebastiana Erbetowskiego, przedszkolaki odwiedziły Pomnik w Hołdzie Poległym i Pomordowanym na obszarach Syberii oraz Pomnik poświęcony Poległym przy rozminowywaniu terenu Powiatu Węgorzewskiego. Dzieci w celu upamiętnienia poległych Sybiraków oraz żołnierzy-saperów rozminowujących ziemie węgorzewskie, zapaliły symboliczne znicze. Uczestniczyły w II Międzyprzedszkolnym Konkursie recytatorskim „Ojczyzna w jesiennej szacie”, którego nadrzędnym celem było kształtowanie więzi z językiem ojczystym, upowszechnianie wiedzy na temat polskiej poezji, a także walorów przyrodniczych i krajobrazowych naszego kraju. Przez cały czas trwania projektu przedszkolaki przygotowywały się do najważniejszego święta państwowego - Święta Niepodległości. Ucząc się wierszy, czy swoich ról w patriotycznym przedstawieniu dzieci poznały fragment historii Polski związany z rozbiorami, utratą niepodległości i walką o jej odzyskanie. Podsumowaniem projektu była uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości. Wszystkie dzieci w strojach galowych z biało-czerwonymi kotylionami, zebrały się w sali gr. "Koguciki". Wystrój sali dopełnił podniosłą atmosferę uroczystości, w której wzięli udział także zaproszeni goście. Swoją osobą zaszczycili nas: pan Andrzej Lachowicz - zastępca burmistrza Węgorzewa, pani Bożena Stępak - dyrektor ZOEASiP w Węgorzewie, pani Anna Styrańczak - pracownik Biura Promocji Urzędu Miejskiego w Węgorzewie, przedstawiciele Zespołu Śpiewaczego "Zaciszuki" z Węgorzewa, pani Małgorzata Stępniak - pracownik Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, pan ppłk Andrzej Kulpan - przedstawiciel 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie, pani st. asp. Grażyna Magiera - przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie, pani mł. kpt. Ewa Pietrzak - przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Węgorzewie, pan mł. chor. rez. Lesław Tumowski. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Małgorzata Borejko, która powitała zaproszonych gości, dzieci, ich rodziców i dziadków oraz pracowników przedszkola. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Narodowego, rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez gr. "Koguciki" pod kierunkiem nauczycielek pań Krystyny Kalich i Lucyny Szender. Dzieci przedstawiły program artystyczny składający się z wierszy okolicznościowych i pieśni patriotycznych. Tło stanowiła prezentacja multimedialna, przygotowana przez panią Danutę Milinkiewicz. Prezentacja dopełniła całość, przedstawiając historię Polski w efektowny i przystępny sposób. W akademii wzięły udział dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Szacunek i miłość do Ojczyzny wyraziły poprzez recytacje wierszy, taniec i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Publiczności bardzo podobał się występ najmłodszych dzieci z gr. "Prosiaczki", które debiutując przed szeroką publicznością, z dumą, wyrecytowały wiersz "Kto ty jesteś?". Recytatorskie, wokalne i taneczne umiejętności przedszkolaków, zostały nagrodzone gromkimi brawami. Naszą uroczystą akademię, uświetnił, piękną oprawą muzyczną, zespół "Zaciszuki", w wykonaniu którego usłyszeliśmy pieśni patriotyczne przy akompaniamencie akordeonu guzikowego, na którym grał Pan Władysław Downarowicz. Usłyszeć brzmienie tak unikatowego instrumentu to dla nas, a przede wszystkim dla dzieci szczególnie wartościowe doświadczenie. Usłyszeliśmy następujące pieśni patriotyczne: "Rozszumiały się wierzby płaczące", "Polskie kwiaty", "Nad brzegiem morza", "Leciał orzeł biały", "Tam w żułowskim dworku", "Szumiała dąbrowa". Udział dzieci w uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości, jest dla nich najlepszą lekcją patriotyzmu w kontekście historii państwa polskiego i narodu polskiego. To tego rodzaju uroczystości kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne. Poprzez realizację projektu edukacyjnego „W Kraju Orła Białego” przedszkolaki miały okazję pielęgnować wartości patriotyczne, miłość do swojego kraju i poczucie odpowiedzialności za Polskę.

Poszukiwacze Przygód - W kraju orła białego

Podczas realizacji tego projektu przedszkolaki pielęgnowały wartości patriotyczne.

od DANUTA MILINKIEWICZ

do DANUTA MILINKIEWICZ