Zdrowo jem więcej wiem

Wpis dodał(a) Aneta Niedźwiedzka - Godlewska

Wpływ sposobu żywienia na zdrowie trwa przez całe życie, ale najbardziej widoczny jest on w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju, który przypada na okres przedszkolny.  Zasoby, w które zostanie wówczas wyposażony organizm są podstawą jego rozwoju i dobrego funkcjonowania przez całe życie. Świadomość tego faktu powinna być kształtowana od najmłodszych lat, a wraz z nią motywacja do podejmowania najistotniejszych dla zdrowia decyzji. Bardzo ważna jest tu rola rodziców i nauczyciela.

Mając tę wiedzę na uwadze wychowankowie grupy "Puchatki" z Miejskiego Przedszkola "Bajka" w Ełku podjęli się realizacji projektu z zakresu edukacji zdrowotnej "Zdrowo jem więcej wiem" etap jesienny. Projekt objęty jest honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP pani Agaty Kornhauser - Dudy, a prowadzony przez fundację BOŚ.

Projekt realizowany był w ramach tematu kompleksowego "Zdrowie naszym skarbem". Pierwszym etapem były zajęcia pod hasłem "Co należy jeść, aby być zdrowym?", których celem było uświadomienie dzieciom zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia, zachęcanie wychowanków do podjęcia decyzji o zmianie nawyków żywieniowych oraz  do troszczenia się o własne zdrowie oraz zachęcanie przedszkolaków do odpowiedzialności za własne zdrowie i troski o nie.

Kolejnym krokiem w realizacji projektu były zajęcia "Aktywnie spędzamy czas", których celem natomiast było uświadomienie dzieciom wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia, zwiększanie sprawności fizycznej wychowanków, zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej oraz kształtowanie umiejętności współpracy w grupie. Podczas zajęć to "Puchatki" zaproponowały zabawy i gry ruchowe, w jakie można się bawić w pomieszczeniu, gdy aura na dworze nie pozwala wyjść na zewnątrz. Dzieci poddały wiele pomysłów, m.in.: "Rolnik sam w dolinie", "Stonoga", Murarz", zabawa berek "Krowa", "1,2,3 Baba Jaga patrzy".  Każda z tych zabaw była przez przedszkolaki przetestowana, sprawdzona, a następnie poddana dyskusji co się w nich podobało, a co nie. W ten sposób powstał Katalog  polecanych zabaw i gier przez "Puchatki", jak aktywnie można spędzić czas.

Zaproponowano dzieciom w czasie realizacji projektu dwa wewnątrzgrupowe konkursy plastyczne. Pierwszy z nich był konkursem rodzinnym, którego zadaniem było stworzenie plakatu pod hasłem "Dbam o zdrowie - zdrowo się odżywiam i jestem aktywny", a drugi odbył się podczas zajęć w przedszkolu "Rysunek zdrowej przekąski". Oba z nich cieszyły się dużym powodzeniem i dały dzieciom wiele radości i satysfakcji. W obydwu konkursach to przedszkolaki byli jurorami.

Czas spędzony w trakcie zabaw i zadań dydaktycznych podejmowanych trakcie realizacji tegoż projektu był czasem świetnej nauki poprzez zabawę i ruch, co uświadomiło dzieciom iż zdrowe nawyki żywieniowe, jak i aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia fizycznego, umysłowego i społecznego.

Aneta Niedźwiedzka - Godlewska

od Aneta Niedźwiedzka - Godlewska