Oddział w Ścinawce Średniej

Wpis dodał(a) Beata Chmielnicka

Gminne Przedszkole Publiczne z Oddziałami w Radkowie – Oddział w Ścinawce Średniej przystąpiło do realizacji programu patriotycznego „Polska – Moja ojczyzna. W krainie Orła Białego”

Jest to ogólnopolski projekt edukacyjno-patriotyczny zainicjowany przez miesięcznik Bliżej Przedszkola. Celem realizowanego przez nasze przedszkole projektu jest promowanie postaw patriotycznych i wzorców obywatelskich, stwarzanie okazji do poznania własnego kraju, jego tradycji, symboli narodowych, znajomości dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych własnej tożsamości małych obywateli.

W dniach od 6 do 10 listopada br. przedszkolaki za sprawą różnorodnych i niezwykle ciekawych zajęć, miały możliwość rozwijać postawy patriotyczne. Przygotowane przez nauczycielki zajęcia pomogły w otworzeniu dziecięcych serc i umysłów na kraj ojczysty i ludzi w nim żyjących, a gotowe scenariusze poszerzyły treści z zakresu wychowania patriotycznego.

Każdego dnia tygodnia zajęcia rozpoczynały się od uroczystego odśpiewania hymnu narodowego - Mazurka Dąbrowskiego, dzieci w ten sposób wprowadzane były w podniosły i uroczysty nastrój, który kształtował poczucie przynależności narodowej i patriotycznej postawy.

W pierwszych dniach przedszkolaki, miały stworzoną okazję do poznania własnego kraju, jego tradycji i kultury, zapoznane zostały z symbolami narodowymi oraz wzbogacały słownictwo o nowe pojęcia. Wspaniałym urozmaiceniem zajęć było zaproszenie do przedszkola przedstawiciela 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku, żołnierza p. R. Kochniarczyka, który wraz z żoną pokazał dzieciom jak wygląda wyposażony zasobnik, wzbudzając u najmłodszych żywe zainteresowanie i ogromne emocje. Nie zabrakło również krótkich filmów ukazujących wygląd wozów bojowych.

W kolejnych dniach mali patrioci utrwalali wiedzę na temat ważnych miejsc, zabytków, czy charakterystycznych budynków znajdujących się w Polsce, miały możliwość także kształtować słuch muzyczny za sprawą zabaw do dziecięcych utworów o treści patriotycznej. Zachęcane były do swobodnej ekspresji ruchowej przy muzyce z wstążkami w barwach narodowych.

Zakończenie realizowanego przez przedszkole projektu nawiązywało do ważnego wydarzenia, które ma znaczące miejsce w edukacji patriotycznej - obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które dla upamiętnienia odzyskania przez Państwo Polskie niepodległości co roku obchodzimy dnia 11 listopada. W związku z powyższym dzieci, dzięki wsparciu rodziców, ubrane w barwy narodowe wraz z pracownikami przedszkola wyruszyły ulicami Ścinawki Średniej w Marszu Niepodległości wznosząc okrzyki patriotyczne. Na zakończenie realizowanego projektu edukacyjno-patriotycznego każde z dzieci zostało nagrodzone medalem przedszkolaka dbającego o Ojczyznę.

Poszukiwacze Przygód - W kraju orła białego

Podczas realizacji tego projektu przedszkolaki pielęgnowały wartości patriotyczne.

od Beata Chmielnicka

do Beata Chmielnicka