Książka (dla) Przedszkolaka Zajączki i Sowy

Wpis dodał(a) Iza Wron
rok temu, wyświetleń 168

W nowym roku szkolnym grupy „Zajączki” oraz „Sowy” przystąpiły do akcji ,,Książka dla przedszkolaka” w ramach akcji 12 września gościliśmy pisarza, autora zbioru wierszy i książek dla dzieci i młodzieży Wiesława Błacha. Podczas spotkań autor przedstawił dzieciom swoje książki, przybliżyli proces powstania książki oraz zdradzili skąd sam czerpie pomysły na pisanie książek. Dzieci uważnie słuchały, zadawały dużo różnych pytań, na które autor chętnie odpowiadał. Na koniec miłego i bardzo ciekawego spotkania otrzymaliśmy książki oraz autograf z dedykacją.

W dniu 14 października nasze starszaki odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Tucholi. Dzieci z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem choć wiele z nich już to miejsce odwiedziło z rodzicami. Pani bibliotekarka w bardzo ciekawy sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Podczas wizyty miały możliwość przejścia między regałami w wypożyczalni i zapoznania się z biblioteką. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się książkom znajdującym się na półkach. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze.

Wiemy jak ważne jest czytanie dzieciom książek dlatego też w naszym przedszkolu codziennie czytamy razem z dziećmi bajki w trakcie odpoczynku, chcemy zachęcić i zainteresować dzieci książkami, co pozwala na rozwój ich wyobraźni, aktywności i kreatywności. Zapraszamy również rodziców do przedszkola, do przeczytania bajki naszym przedszkolakom i tak kilka z nich gościliśmy. Pewnego dnia naszym gościem był lektor audiobooków dla dzieci Pana Łukasz Zabrocki, który opowiedział o swojej pracy oraz przedstawił dzieciom nagrane przez siebie bajki. Audiobooki nie zastąpią wspólnego czytania z dziećmi lecz mogą być ich alternatywą. Słuchanie audiobooków stymuluje wyobraźnię, poprawia koncentrację, uczy skupienia ale także rozwija zdolności językowe.

Dnia 12 listopada nasze starszaki przedstawiły dla młodszych grup krótkie teatrzyki, których celem było przekazanie idei bajek terapeutycznych, które pomagają dziecku w przezwyciężaniu lęków oraz w radzeniu sobie w różnych sytuacjach. Aktorzy przygotowani byli wspaniale, dali popis swojego talentu, który nagradzany był gromkimi brawami ze strony widowni.

W starszych grupach założyliśmy wymianę książek metodą „podaj dalej”. Już od najmłodszych lat warto pokazać dzieciom jakie znaczenie w życiu odgrywają książki. Na naszej specjalnej półce można zostawić przeczytane książki i wybrać książkę dla siebie oraz wpisać się do księgi.

Nasze przedszkolaki od jakiegoś czasu przystąpiły do pisania własnej książki zabierając ją do domu i dopisując kawałek własnej opowieści…

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Iza Wron

do Iza Wron