Książka (dla) Przedszkolaka

Wpis dodał(a) Ewelina Orpel

W roku szkolnym 2021/2022 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Blizanowie Drugim. Publiczne Przedszkolne Samorządowe w Blizanowie Drugim postanowił zrealizować edukacyjny projekt czytelniczy „Książka (dla) Przedszkolaka".

Jego celem było zachęcenie nauczycieli do podejmowania działań promujących czytelnictwo wśród przedszkolaków.

Podczas trwania programu należało przeprowadzić zajęcia/zabawy/działania (a najlepiej cykl zajęć/zabaw/działań) z udziałem dzieci mieszczące się w tematyce projektu, tj. promujące czytelnictwo wśród dzieci. Uczestnik mógł skorzystać z propozycji Organizatora zamieszczonych na stronie projektu lub z innych, dowolnie wybranych materiałów.

W roku szkolnym 2021/2022 zaaranżowanie wiele ciekawych inicjatyw, mających na celu przybliżenie wartości książki i uczenie szacunku do niej:

• Międzynarodowy Dzień Kropki (Pszczółki z wykorzystaniem strony internetowej: https://www.internationaldotday.org/);
  • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Blizanowie Drugim);
  • “Pan Poeta Show” - zorganizowanie spotkania z poetą, bajkopisarzem, autorem "Ptasiej Serii" ze Złotej Listy Fundacji "Cała Polska Czyta Dzieciom we współpracy z Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie;
  • Dzień Pluszowego Misia – wizyta bibliotekarek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie Drugim;
  • Dzień Bezpiecznego Internetu - współpraca z pracownikiem Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu, która, włączenie się w obchody Wirtualnego Festiwalu pt. "Bezpieczeństwu w Internecie mówię TAK" - Edycja 2.0.;
  • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek; Bal Przebierańców pod hasłem “Postaci z Bajek, Baśni i Legend”;
  • Spotkanie z Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie Drugim ramach rozmowy na temat Małej Ojczyzny;
  • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - współpraca z nauczycielem bibliotekarzem (25. 04. 2022 r.);
  • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – wizyta w przedszkolu bibliotekarki, pracownika Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu, (28. 04. 2022 r.);
  • Czytanie utworów literatury dziecięcej z wykorzystaniem, m.in. kodów QR;
  • Zapoznawanie dzieci podczas zajęć z kanonem literatury dziecięcej;
  • Aranżowanie zajęć mających na celu przybliżenie wartości książki i uczenie szacunku do niej (m.in., poprzez samodzielne oglądanie książek przez dzieci);
  • Współpraca z rodzicami / opiekunami prawnymi (wykonywanie w domu zadań związanych z czytelnictwem, czytanie dzieciom utworów przez rodziców);
  • Realizowanie tematyki związanej z książkami podczas zajęć w przedszkolu (działy: “Baśnie, bajki i legendy” oraz “Tajemnice książek”).

Wdrażane działania projektowe przyniosły wiele korzyści, zarówno dla przedszkola / nauczyciela, rodzica / opiekuna prawnego, jak i dziecka.

Koordynator projektu w placówce

Ewelina Orpel

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Ewelina Orpel

do Ewelina Orpel