Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem Darów Froebla


Wpis dodał(a) Katarzyna Piotrowska
ponad 5 lat temu, wyświetleń 4698


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Temat: Koło czy kula? – zajęcia matematyczne - rozpoznawanie określonych figur przestrzennych i płaskich.

Grupa wiekowa: 5-latki

Cele:

- rozpoznawanie figury przestrzennej jaką jest kula,

- utrwalenie znajomości nazw poszczególnych figur geometrycznych,
- kształtowanie spostrzegawczości i koncentracji uwagi,

- rozwijanie zdolności uważnego słuchania

 

Środki:

-wiersz pt. „Kolorowe koła” M. Terlikowska,

- Dary Froebla nr 1, 1.1, 2, 7,

- szablon planety,

- paski bibuły,

- płyta CD, radio.

Metody:

- oparte na aktywności prowadzącej: pokaz, objaśnienia,
- oparte na aktywności dziecka: aktywne słuchanie, odpowiedzi na pytania, zabawa ruchowa, samodzielne działania dziecka.

Przebieg:

1. Wysłuchanie wiersza M. Terlikowskiej pt. „Kolorowe koła”, odpowiedzenie na pytania nauczyciela.

Spójrzcie uważnie dookoła,

wszędzie są kule i koła.

Kół co niemiara, kul co niemiara.

Jest koło! Tarcza zegara.

Wesoło koła turkocą

pod starodawną karocą.

Na drogach świecą się jasno,

błysną i gasną, błysną i gasną.

A tutaj koło przy kole:

wagon, semafor – to kolej.

A kiedy kół jest tak dużo,

po prostu pachnie podróżą.

Kulę każdy nadmucha –

od babci do malucha.

Zrobimy z mydła pianę

i będą bańki mydlane.

Ojej, przepraszam, omyłka.

To już nie bańka – to piłka.

Tu mamy kulę armatnią,

niemodną wprawdzie ostatnio.

Sypią się kule, kuleczki,

wiśnie, a może porzeczki.

Nitka, na nitce kulki.

Czyje korale? – Urszulki.

Balon to kula z gondolą.

 

Państwo pozwolą.

W balonie było przyjemnie,

lecz pora wracać na Ziemię.

Noc właśnie Ziemię otula.

A Ziemia – to co?

Też kula (…)

 

Rozmowa na temat wiersza:

- Jakie przedmioty w kształcie koła zostały wymienione w wierszu?

- Jakie przedmioty w kształcie kuli zostały wymienione w wierszu?

Wyjaśnienie trudnych słów: gondola – kosz balonowy; semafor - sygnalizator kolejowy do sterowania ruchem; staroświecka - wywodząca się ze starych czasów, niemodna.

2. Gdzie jest kula? - zabawa rozwijająca spostrzegawczość - wyszukiwanie na sali przedmiotów w kształcie kuli i koła.

3. Koło czy kula? – zabawa z wykorzystaniem Darów Froebla.

Nauczycielka układa na środku dywanu zdjęcie planety Ziemi – koło oraz globus – kulę. Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie Darów o określonym kształcie. 

4. Zabawa ruchowa „Figury” – utrwalenie wyglądu figur geometrycznych.
Dzieci tańczą swobodnie z paskami bibuły w rytm muzyk. Kiedy muzyka cichnie, nauczyciel podaje nazwę figury, a dzieci układają ją na dywanie ze swojego paska.

5. Nasza planeta – układanie mozaiki.

Zadaniem dzieci jest wypełnienie koła Darami w kolorze niebieskim i zielonym, tak aby powstała planeta Ziemia..

6. Ewaluacja zajęć.

Nauczyciel wymienia różne nazwy przedmiotów (może wspomóc się ilustracjami lub rzeczywistymi przedmiotami) – jeśli dana rzecz jest kołem - dzieci kładą ręce na kolana, jeśli jest kulą (lub ją bardzo przypomina) - unoszą ręce w górę.


Zobacz wszystkie wpisy
od Katarzyna Piotrowska



Wyślij wiadomość
do Katarzyna Piotrowska

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Katarzyna Piotrowska