Scenariusz zajęć - Dary Froebla

Temat: W krainie figur – klasyfikowanie i segregowanie figur geometrycznych
z wykorzystaniem maty do kodowania.
Grupa: 3-latki
Czas trwania: 15 minut
Cele ogólne:
- Poznanie figur geometrycznych i kolorów.
- Wdrażanie do kodowania poprzez zabawy matematyczne.
Cele szczegółowe:
- rozpoznawanie figur geometrycznych i kolorów,
- klasyfikowanie i segregowanie figur geometrycznych ze względu na kształt i kolor,
- tańczenie i pokazywanie tekstu piosenki,
- rozwijanie kreatywności.
Metody pracy:
- aktywizująca z elementami „Dziecięcej matematyki” E. Gruszczyk – Kolczyńskiej
z wykorzystaniem maty do kodowania.
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne:
- Dary Froebla 1,
- uśmiechnięte i smutne buźki,
- mata do kodowania,
- figury geometryczne: koła, kwadraty, trójkąty, prostokąty,
- radio, płyta CD.
Przebieg zajęć:
1. Powitanka „Posyłam uśmiech” - dzieci siedzą w kole, podają sobie w rytm muzyki czerwoną piłeczkę z Daru Froebla 1 symbolizującą uśmiech. Na znak nauczyciela wyklaskują rytm do muzyki o dłonie/nogi/podłogę.
2. Zabawa ruchowa „Gimnastyka” – wspólne tańczenie i pokazywanie tekstu piosenki.
3. Klasyfikowanie i segregowanie figur geometrycznych.
Dzieci klasyfikują i segregują figury geometryczne ze względu na kształt i kolor, układają je na macie do kodowania w odpowiednim miejscu.
4. Ewaluacja zajęć – „Prawda – fałsz” – podsumowanie wiadomości poprzez odpowiadanie na zdania wypowiadane przez nauczyciela: tak (uśmiechnięta buźka) lub nie (smutna buźka).