Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Przedszkole nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Choszcznie


Wpis dodał(a) Agnieszka Kiernicka
7 dni temu, wyświetleń 69


Wpis został sprawdzony przez moderatora

PROJEKT „KSIĄŻKA (DLA) PRZEDSZKOLAKA”

 Zajęcia czytelnicze w naszym przedszkolu cieszą się ogromną uwagą i zainteresowaniem dzieci, my nauczyciele wiemy ile korzyści a także radości daje dzieciom kontakt z literaturą. Staramy się rozbudzać miłość do literatury od najmłodszych lat i chcemy, by książka stała się przyjacielem na całe życie.

Kontakt z literaturą i czytanie dzieciom książek rozwija osobowość dziecka i wspomaga jego wszechstronny rozwój. Kształtuje wrażliwość dzieci, uczy empatii, pomaga podejmować tematy tabu. Dzieci poprzez słuchanie a później samodzielne czytanie książek wzbogacają swoje słownictwo, kształtują mowę, rozwijają wyobraźnię, ćwiczą pamięć oraz doskonalą koncentrację uwagi. Słuchając opowiadań dzieci dostrzegają i przewidują konsekwencje różnych działań i uczą się zależności przyczynowo-skutkowych.  Bajki uczą przeżywania emocji, są bezcennym źródłem pozytywnych wzorców, z których dzieci uczą się wartościowych postaw. Książki rozwijają u dzieci wiedzę ogólną są także sposobem na nudę.

W naszym przedszkolu już drugi rok realizujemy projekt „Książka (dla) przedszkolaka”. W tym roku było jednak trochę inaczej ze względu na ograniczenia związane z pandemią. Inaczej….ale równie ciekawie. Codzienne czytanie dzieciom bajek to nasz poobiedni rytuał, rozmowa nawiązująca do treści opowiadań, odpowiadanie na zadawane pytania, wyciąganie wniosków to nasza codzienność. W tym roku nowością dla dzieci było nagrywanie przez panie z zaprzyjaźnionej Księgarni „Pegaz” oraz Biblioteki Publicznej, filmów z czytaniem literatury, które odtwarzaliśmy w sali przedszkolnej. Cieszyło się to dużym zainteresowaniem dzieci, byliśmy na tzw. multimedialnej wizycie w księgarni oraz bibliotece. Łączami internetu dzieci też pokazywały swoje ulubione książki w domu, które czytają wspólnie z rodzicami. W każdej sali posiadamy kącik czytelniczy, w którym dzieci samodzielnie wybierają rożne pozycje według własnych zainteresowań. Dzieci biorą udział w konkursach czytelniczych, konkursach rodzinnych, wykonują własne pacynki do wysłuchanych opowiadań, tworzą ilustracje, komiksy, okładki do książek itp.

Poprzez realizację projektu edukacyjnego „Książka (dla) przedszkolaka” w naszym przedszkolu, chcemy wzmacniać u dzieci zamiłowanie do literatury, pokazywać, że czytanie sprawia przyjemność i daje satysfakcję.

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Agnieszka KiernickaWyślij wiadomość
do Agnieszka Kiernicka

Komentarze

Wyślij wiadomość do Agnieszka Kiernicka