Realizacja projektu KSIĄŻKA (DLA) PRZEDSZKOLAKA w P-u nr 48 w Poznaniu

Wpis dodał(a) Dorota Niemier

W naszym przedszkolu w każdej sali znajduje się kącik książki, z którego dzieci mogą na co dzień korzystać. Na początku roku szkolnego ustalają zasady korzystania z niego i wspólnie z nauczycielem opracowują Kodeks Korzystania z Książek.

Dzieci codziennie słuchają bajek i opowiadań czytanych przez nauczycieli, rodziców i starsze rodzeństwo, którzy z wielkim zaangażowaniem przychodzą do przedszkola czytać swoje ulubione książki w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

W holu przedszkola znajduje się regał z książkami do czytania, z którego rodzice i dzieci mogą wypożyczać książki do domu lub czytać w przedszkolu. Regał ten wzbogacany jest na bieżąco książkami przynoszonymi z domów.

Nasze przedszkole od lat współpracuje z filią Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Dzieci z najstarszej grupy uczestniczą w warsztatach czytelniczo-plastycznych organizowanych w bibliotece, zapoznają się z aktualnościami wydawniczymi dla dzieci, słuchają ciekawych bajek i wykonują prace plastyczne. Natomiast dzieci z młodszych grup odwiedzają bibliotekę, poznają pracę pani bibliotekarki, zapoznają się z książkami przeznaczonymi dla najmłodszych czytelników oraz z zasadami korzystania z biblioteki.

3 i 4-latki brały udział w ogólnopolskim projekcie "Tydzień Bajek Polskich", zapoznając się z popularnymi książkami dla dzieci znanych polskich autorów, wykonując prace plastyczne i konstrukcyjne na ich podstawie, biorąc udział w grach dydaktycznych. Najmłodsze przedszkolaki realizowały projekt "Książka", w ramach którego zapoznały się z historią pisma, etapami powstawania książki, samodzielnie ilustrowały bajkę "Przyjaciele Kubusia Puchatka", a z tych ilustracji powstała piękna książeczka. Robiły również zakładki do książek i były na wycieczce w księgarni.

Dzieci w przedszkolu obejrzały przedstawienie tetralne pt. "Bajki rozmaite" na podstawie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, w którym bardzo chętnie wzięły czynny udział. Również na pożegnanie przedszkola najstarsza grupa przygotowała przedstawienie "Brzechwa zaprasza" na podstwie znanych i lubianych wierszy tego autora.

W maju wzięliśmy udział w akcji "Wielka Zbiórka Książek 2019" dla dzieci, młodzieży i dorosłych przebywających na oddziałach poznańskich szpitali, a zorganizowanej przez Fundację Zaczytani.org. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu naszych rodziców, dzieci i nauczycieli, przekazaliśmy chorym ponad 110 ksiązek.

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Dorota Niemier

do Dorota Niemier