Motylki i ich przygoda ze zwierzakami

Wpis dodał(a) Magdalena Wojdan

„Motylki” i ich przygoda ze zwierzakami

Grupa „Motylki” to dzieci 4-letnie. Brały one udział w projekcie „Bliżej pieska”.

Jesienią 2018 r. wybrały się na wycieczkę do parku solankowego. Miały wtedy okazję obserwować wiewiórki w ich środowisku. Musiały zachowywać się cicho i spokojnie, by nie spłoszyć zwierząt. Zaobserwowały, jak wiewiórki skaczą po drzewach, biegają po trawie i szukają żołędzi, które będą stanowiły zapasy na zimę. Przedszkolacy rozrzucili też w parku orzechy dla wiewiórek. Zobaczyły „plac zabaw” wykonany specjalnie dla tych zwierząt oraz dziuple.

Następnie mogły poobserwować kaczki pływające w stawie. Dowiedziały się od nauczycieli, że ptaki te odlatują na zimę do ciepłych krajów.

Udały się również do pobliskiej palmiarni, gdzie były rybki w oczku wodnym oraz papugi w klatce. Przy tej okazji dzieci dzieliły się swoim doświadczeniem związanym z opieką nad zwierzętami domowymi.

Z okazji Dnia Kundelka do przedszkola zaproszono rodziców jednego chłopca wraz z labradorem Gotikiem. Rodzice opowiedzieli o tym, jak należy opiekować się psem. Zaprezentowali umiejętności Gotika. Pies potrafi podać łapę, reaguje na komendy: siad, leżeć. Co ciekawe rozumie polecenia w języku polskim i angielskim, gdyż 9 lat życia spędził w Szkocji. Pies był bardzo spokojny. Dzieci mogły go przytulić, pogłaskać. Po zabawie ze zwierzęciem, umyli ręce. Następnie dzieci na tablicy interaktywnej wykonały zadania, które pozwoliły utrwalić wiadomości na temat opieki nad zwierzęciem.

W ciągu roku szkolnego grupę odwiedzały też inne zwierzaki: suczka Sisi (york), żółw Fifi, papugi. Dzieci mogły poznać ich zwyczaje, nakarmić je, zapoznać się w akcesoriami dla nich przeznaczonymi.

W październiku „Motylki” pojechały na wycieczkę do lasu, by lepiej poznać ten ekosystem. Leśniczy wspomniał, jak należy zachowywać się w tym miejscu. Mówił, że jest on domem wielu zwierząt a ludzie są w lesie gośćmi. Dzieci zobaczyły specjalnie zakładane i sprzątane przez leśniczych domki lęgowe dla ptaków oraz karmniki. Obejrzały również paśnik i mrowisko. Słuchały świergotu i pohukiwania ptaków.

W listopadzie przedszkolacy wzięli udział w konkursie pt. „Mój przyjaciel pies”. Ich zadaniem było narysować swojego pupila i opowiedzieć o opiece nad nim. Dzieci, które nie posiadają zwierząt, mogły stworzyć portret wymarzonego psa.

Zimą dzieci dokarmiały ptaki ziarnem, które wsypywały im do karmnika umieszczonego za oknem. Obserwowały też je podczas spacerów i rozpoznawały gatunki. Zapoznały się też z historią „Burka z podwórka” oraz opowieścią „O wróbelku Elemelku, pustym brzuszku i rondelku”.

Przedszkolacy uczestniczyli też w zbiórce żywności oraz innych akcesoriów dla psów i kotów z inowrocławskiego schroniska dla zwierząt.

Wiosną udaliśmy się do kliniki weterynaryjnej, aby zapoznać się z pracą weterynarza. Pani doktor pokazała dzieciom gabinet, salę operacyjną, laboratorium, pracownię rentgenowską. Można było obejrzeć sprzęty i narzędzia służące do badań.

Następnie odwiedziliśmy sklep z akcesoriami dla zwierząt. Dzieci zrozumiały, że o zwierzę należy dbać do końca jego życia.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Magdalena Wojdan

do Magdalena Wojdan