Sprawozdanie z realizacji projektu

Wpis dodał(a) Katarzyna Kaczmarska

Projekt „Piękna nasza Polska cała” został zrealizowany w Przedszkolu nr 318 "Zielony Zakątek"  w Warszawie okresie IX – XII 2018 r. Włączyły się do niego wszystkie nauczycielki z 6 grup (12osób) angażując do udziału 147dzieci, ich rodziców i innych członków rodzin.

W Przedszkolu nr 318 "Zielony Zakątek"  w Warszawie  zrealizowano łącznie 11 zadań :

ZADANIE 1 - Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego

Wszystkie dzieci z naszego przedszkola nauczyły się Hymnu Polski - Mazurka Dąbrowskiego. Przed nauką hymnu przedszkolaki obejrzały film animowany pt.„Polak mały” oraz uczestniczyły w prezentacji  pt. „Polskie symbole narodowe”.  12 listopada odbył się u nas Dzień Narodowy - czyli biało czerwony .  Wszystkie grupy odśpiewały hymn , a starszaki dodatkowo " Jestem polka i Polakiem .

ZADANIE 2 - Nauka piosenki Rodzinny Kraj lub dowolnej piosenki o tematyce patriotycznej

1. Zorganizowaliśmy w przedszkolu Koncert Patriotyczny. Dzieci z 3 grup zaprezentowały różne piosenki : „Warszawskie dzieci”,  „Jest wiele pięknych miejsc”,  „Rodzinny kraj”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

ZADANIE 3 - Nauka tańca ludowego

Dzieci nauczyły się kilku tańców ludowych  np. „Krakowiaka” i „Poszło dziewczę po ziele”, "Kozieradka"

ZADANIE 4 - Nauka wiersza o tematyce patriotycznej

Wszystkie dzieci nauczyły się wiersza pt. „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy, a dzieci z kilku grup wiersza „Flaga” Cz. Janczarskiego i „Znak” M.Łaszczuka.

ZADANIE 5  - Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała”

W naszym przedszkolu zorganizowaliśmy kąciki każda grypa u siebie  pt. „Piękna nasza Polska cała” o tematyce patriotycznej. Zostały one umieszczony w salach i w szatki przedszkolnej.. Dzieci i rodzice chętne zatrzymywali się w tych miejscach. Była to świetna okazja do oglądania ilustracji przedstawiających symbole narodowe, przypomnienia sobie słów hymnu itp. Dzieci mogły pochwalić się rodzicom swoją wiedzą.

ZADANIE 6 - Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu”

Dzieci z grupy najmłodszej  wykonały grupową pracę plastyczną pt. „Pyza w stroju ludowym ”. Przedszkolaki miały okazję wspólnie wycinać, przyklejać i rysować.

ZADANIE 7 - Zabawa ludowa

Dzieci ze wszystkich grup wiekowych poznały różne zabawy ludowe : „Moja Lulijanka”, „Ojciec Wirgiliusz”, „Mało nas”, „Jawor”, „Nitko, niteczko”, „Gąski do domu”, „Ciuciubabka”.

ZADANIE 8- „Według przepisu Babci lub Dziadka”

Dzieci w grupie najmłodszej wykonały pierniczki dla wszystkich dzieci w przedszkolu  pod okiem babci Ani , która to dzielnie uczyła tradycyjnie wyrabiać ciasto, wałkować na odpowiednią grubość  a po upieczeniu w przedszkolnej kuchni pięknie dekorować pierniczki. Wszystkie dzieci miały okazję spróbować .

ZADANIE 9 - „Na skrzydłach  historii” - gazetka

Dzieci 5-6 letnie po wycieczce po Starówce Warszawskiej stworzyły album o ciekawostkach i zabytkach Starego Miasta Warszawy.

ZADANIE 10 - „Drzewo Pamięci”

Przed wejściem do przedszkola wspólnie z przedszkolakami zasadziliśmy krzewy i cebulki tulipanów w kolorach białym i czerwonym. , a także udekorowaliśmy w ogrodzie choinkę w jak to dzieci nazwały "Choinkę pokoju" w kotyliony, gołąbki, kokardki .

ZADANIE 11 - „Szlakiem historii”

Zorganizowaliśmy kilka wycieczek, których celem było poznanie np. zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego i tradycji. Szczególnie ważna okazała się wycieczka na warszawska starówkę , podczas której przedszkolaki poznały legendy Warszawy, ciekawostki o zamku Królewskim , czy poznały pomniki m.in. Pomnik Małego Powstańca. odnalazły miejsce , w którym kiedyś  był dom  Marii Konopnickiej.

ZADANIE 12 - Zawody sportowe pt. „Biało-czerwoni”

Zorganizowaliśmy zawody sportowe pt. „Biało – czerwoni” , które odbyły się na boisku przy zaprzyjaźnionej szkole- razem z reprezentantami przedszkola mieszczącego się w naszej okolicy

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Katarzyna Kaczmarska

do Katarzyna Kaczmarska