Sprawozdanie

Wpis dodał(a) Anna Czerwinska

Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawła II w Bath w październiku przystąpiła do międzynarodowego projektu „Piękna nasza Polska cała” Uczniowie, nauczyciele, asystenci oraz rodzice w pełni zaangażowali się w realizację zadań. Była to niezwykła przygoda, dzięki, której dzieci mieszkające w Wielkiej Brytanii jeszcze bliżej poznały historię, tradycje związane z naszą ojczyzną. W przedsięwzięciu wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły od przedszkola (3-latki) do klasy GCSE (14-latkowie).

Zrealizowane zadania:

1. Dzieci nauczyły się tekstu hymnu. 10 listopada o godzinie 12.00 w ramach projektu dla szkół polonijnych uczniowie, nauczyciele i rodzice wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

3. 10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W przygotowaniu brały udział dzieci z wszystkich grup wiekowych. Naszym zwyczajem jest, że podczas uroczystości każda klasa prezentuje przygotowaną przez siebie część artystyczną. Dzięki takiemu działaniu dzieci nie tylko są widzami, ale także organizatorami wydarzenia i świadomie i z pełnym zrozumieniem uczestniczą w apelu.

4. Uczniowie klasy zero „Myszki” nauczyli się pięknie śpiewać piosenkę „Jesteśmy Polską i Polakiem”.  Było to dla nich duże wyzwanie, z którym poradzili sobie na medal.  Swoim śpiewem zachwycili szkolną społeczność.

6. Uczniowie z klasy II przez kilka sobotnich spotkań uczyli się wiersza „Kto ty jesteś?”, który dumnie zarecytowali podczas uroczystego apelu.

7. Mimo tego, że uczniowie naszej szkoły mieszkają poza Polską nadal dbają o to, aby mówić po polsku i poznawać tradycje i kulturę naszego kraju. Dzięki wspólnemu wysiłkowi i pomocy wspaniałych rodziców stworzyliśmy kącik „Piękna nasza Polska cała”. Znalazły się w nim między innymi: symbole narodowe, stroje ludowe, pamiątki rodzinne z Polski, książki. Dodatkowo  zorganizowaliśmy projekt plastyczny  „Serce dla Niepodległej”, którego podsumowanie i prezentacja prac odbyło się 10 listopada. Dzięki temu działaniu dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały serca, w których znalazły się obrazki rodzin, sławni Polacy, symbole czy miejscowości.

8. Uczniowie naszej szkoły pochodzą z różnych części Polski, dlatego dzieci z klasy V zdecydowały, że przygotują łowicki strój ludowy. Była to dla nich wspaniała zabawa a jednocześnie ciekawa lekcja.

10. Według przepisu Babci dzieci z klasy zero przygotowały pierniki. Ta niezwykła lekcja odbyła się tuż przed świętami Bożego Narodzenia,  co było dodatkową atrakcją i przybliżeniem polskich tradycji bożonarodzeniowych. W przygotowaniach pomagały dzieciom dwie cudowne babcie, które stworzyły rodzinną atmosferę podczas wykonania tego zadania.

12.  Młodzież z najstarszej klasy wybrała pocztówkę z miejscowości Bath, w której mieści się nasza szkoła i gdzie tworzymy nasza małą ojczyznę i wysłała ją do organizatorki projektu Pani Ludmiły Fabiszewskiej.

13. Dzieci z klas V-VII już po raz kolejny wysłali kartki bohaterom powstania warszawskiego. To była dla nich ciekawa i wzruszająca lekcja historii.

15. Pierwszego grudnia pierwszoklasiści przygotowali Pokaz mody patriotycznej. Biało-czerwone dekoracje i przepiękne stroje małych modeli zachwyciły publiczność.

18. 24 listopada uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami udali się na cmentarz Haycombe, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach polskich lotników walczących o Anglię podczas II wojny światowej.

20. 01 grudnia przedszkolaki wzięły udział w zawodach sportowych „Biało-czerwoni”. Była rywalizacja i dobra zabawa. Dla każdego uczestnika czekał dyplom i medal.

Anna Czerwińska

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Anna Czerwinska

do Anna Czerwinska