Sprawozdanie z programu "Piękna jest nasza Polska cała"

Wpis dodał(a) Magdalena Dikta

„Piękna jest nasza Polska cała” sprawozdanie z realizacji programu.

Klasa II a z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Joanny Beretty Molli w Piekarach Śląskich postanowiła wziąć udział w międzynarodowym programie „Piękna jest nasza Polska cała”,
jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Celem ogólnym było kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski. Naszym zadaniem było również poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych. W szczególny sposób zajmowaliśmy się tradycjami, zwyczajami, obrzędami potrawami pochodzącymi ze regionu Górnego Śląska.

Przebieg realizacji programu.

Zadanie nr 1

Uczniowie nauczyli się 4 zwrotek Hymnu Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”, który wspólnie odśpiewaliśmy w trakcie szkolnej akademii 9 listopada.

Zadanie nr 4

Uczniowie poznali piosenkę „Flaga”, którą bardzo szybko nauczyli się śpiewać. Autorem jest Marcin Siwiec.

Zadanie nr 5

Uczniowie nauczyli się wiersza „Katechizm polskiego dziecka” („ Kto Ty jesteś? Polak mały!”) Władysława Bełzy

Zadanie nr 7

Na pierwszym piętrze naszej szkoły powstał kącik patriotyczny, w którym zamieściliśmy najważniejsze wydarzenia z historii Polski oraz ważne postacie historyczne, które każdy Polak znać powinien.

Zadanie nr 8

W naszej szkole odbywa się kółko regionalne. Klasa II a spotyka się co tydzień aby słuchać, oglądać i rozmawiać o śląskich zwyczajach i tradycjach. Na jednych z takich zajęć dzieci poznały stroje regionalne, a właściwie strój Rozbarski. Dzieci wycinały elementy stroju i ubierały laleczki, według wcześniej zebranych informacji.

Zadanie nr 10

Na zbliżające się święta uczniowie postanowili przygotować pierniczki według przepisu Babci Jadzi. Po przygotowaniu ciasta ochoczo zajęli się dekorowaniem ciastek, które później można było zakupić na trwającym kiermaszu.

Zadanie nr 12

Wysłanie pocztówki z Piekar Ślaskich.

Zadanie nr 13

Wysłanie kartek w ramach akcji BohaterON- Napisz kartkę Bohaterom.

Zadanie nr 14

Zorganizowanie w szkole Konkursu plastycznego „100 lat niepodległości w oczach uczniów”, którego rozstrzygnięcie odbyło się w trakcie szkolnej akademii 9 listopada.

Zadanie nr 18

Regularnie wychodzimy na spacery po najbliższej okolicy. W ramach programu odwiedziliśmy: Bazylikę NMP, Wzgórze Kalwaryjskie, Cmentarz (grób Wawrzyńca Hajdy), Kopiec Wyzwolenia oraz Park Świerklańcu. Poznaliśmy historię tych miejsc i znaczenie ich dla Piekar Śląskich.

Zadanie nr 19

Turniej wiedzy patriotycznej zorganizowaliśmy wspólnie z klasa III a. Wykorzystaliśmy
do tego matę i kubeczki do kodowania oraz tablicę multimedialną. Uczniowie zostali podzieleni na
4 zespoły. Wygrywała ta drużyna, która zebrała 4 kubeczki w jednej linii.

Zadanie nr 20

Zawody sportowe w barwach biało-czerwonych odbyły się na salce gimnastycznej. Uczniowie w dwóch drużynach wzięli udział w wyścigu rzędów, gdzie do wykonania mieli kilka zadań.

Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Joanny Beretty Molli w Piekarach Śląskich kl. II a

ul. Bytomska 207, 41- 943 Piekary Śląskie,

zsk.sekretariat@gmail.com

Magdalena Dikta, Beata Samek

Przepis na pierniczki Babci Jadzi

1,5 kostki masła

1 słoiczek miodu (taki ok. 300 g)

1 kg mąki

4 jajka

szklanka cukru pudru

opakowanie proszku do pieczenia

cukier waniliowy

1 paczka przyprawy do piernika

Margarynę i cukier wkładamy do garnka i podgrzewamy do rozpuszczenia. Do rozpuszczonej masy dodajemy miód i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Dorzucamy przyprawę do piernika. Wystawiamy na balkon do przestygnięcia. Dodajemy jajka i mąkę. Wyrabiamy. Gotowe ciasto wkładamy na godzinę do lodówki. Wałkujemy na grubość ok. 0,5 cm i formujemy dowolnego kształtu pierniki. Pieczemy w temperaturze 180 st. C. Wystarczy ok. 15 minut, ale lepiej po prostu przypilnować, bo te cieniej rozwałkowane mogą się przypalać.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Magdalena Dikta

do Magdalena Dikta