Sprawozdanie z realizacji programu "Piękna Nasza Polska Cała"

Wpis dodał(a) Maria Wolska-Rychert

Sprawozdanie z  międzynarodowego  projektu edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała" , realizowanego w miesiącach wrzesień - grudzień 2018 r. przez przedszkolaków z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej im.Jana Pawła II w Gowidlinie.

1. Przedszkolaki nauczyły się hymnu Polski i wspólnie z uczniami szkoły zaśpiewały go 9 listopada, podczas bicia "Rekordu dla Niepodległej".

3. Apel z okazji 11 listopada - 9 listopada w naszej szkole odbył się wyjątkowo uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości pt. “Pociąg do Wolności”. Hasłem tegorocznych uroczystości były słowa:  „Być wolnym to nic, ale odzyskać wolność – to niebo”. W apelu udział wzięła cała społeczność naszej szkoły oraz zaproszeni goście. Przedszkolaki  z uwagą śledziły  losy naszej ojczyzny od stacji Niewola do stacji Wolność, włączając się czynnie w przebieg uroczystości.
4 . Podczas realizacji projektu przedszkolaki nauczyły się piosenki " Co to jest niepodległość?".

6.Przedszkolaki nauczyły się wiersza "Katechizm polskiego dziecka".

7. W naszej sali powstał kącik patriotyczny, w którym znalazły się informacje odnośnie obchodów 11 listopada oraz symboli narodowych.

9. Przez cały okres realizacji projektu poznaliśmy następujące zabawy ludowe:"Ojciec Wirgiliusz", "Ulijanko", "Mam chusteczkę haftowaną".

10. "Według przepisu Babci lub Dziadka".W październiku wykonaliśmy gofry.
Przepis na gofry babci:

2 szklanki mąki
2 szklanki mleka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
1/3 szklanki oleju
2 jajka, żółtka oddzielone od białek

Wszystkie składniki poza białkami wymieszać mikserem w dużej misce. Białka ubić na sztywną
pianę. Delikatnie dodać do masy.
Piec w nagrzanej gofrownicy aż do przyrumienienia.

Podawać z ulubionymi dodatkami: dżemem, cukrem pudrem, bitą śmietaną, owocami...

11. "Na skrzydłach historii" - prezentacja na temat naszej wsi wykonała nauczycielka Maria Wolska - Rychert.

12. "Piękna nasza Polska Cała" - przedszkolaki wysłały pocztówkę z pozdrowieniami z Gowidlina do Pani Ludmiły.

13. Napisz kartkę Bohaterom" - przedszkolaki wysłały pocztówki do Bohaterów Powstania Warszawskiego.

14. W październiku ogłoszono konkurs plastyczny dla przedszkolaków pt."Moja mała Ojczyzna". Wyniki ogłoszono 9 listopada 2018r.

15. 14 listopada 2018r. w oddziale przedszkolnym został zorganizowany "Dzień Mody Patriotycznej", podczas którego dzieci zaprezentowały stroje  w barwach narodowych.
19.  Turniej wiedzy patriotycznej pt. "Kocham Cię Polsko" - przedszkolaki chętnie  sprawdziły swoją wiedzę o Polsce.

20.  Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w zawodach  sportowych pt."Biało-czerwoni" .

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Maria Wolska-Rychert

do Maria Wolska-Rychert